Przed i po. Bruno Schulz

Wydawnictwo: Pasaże
Data wydania: 2018-08-24
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-64511-48-6
Liczba stron: 450

Ocena: 0 (0 głosów)

Twórczość literacka i plastyczna Brunona Schulza to dzieło wciąż żywe artystycznie i na różne sposoby aktualizowane w literaturze i sztuce współczesnej. Jest też bodaj najczęściej i najchętniej opisywane spośród wszystkich dokonań polskich twórców dojrzałego modernizmu.

Monografia "Przed i po. Bruno Schulz" to wielowymiarowa prezentacja dzieła artysty z Drohobycza. Przynosi nowe ustalenia historycznoliterackie, otwiera nowe perspektywy interpretacyjne, proponuje nowe języki opisu, wzmacnia też pozycję Schulza jako jednego z najważniejszych i najszerzej oddziałujących artystów polskiego i europejskiego modernizmu.

Książka nie zamyka tematu „Bruno Schulz” w badaniach kulturowych i literackich, lecz – przeciwnie – pokazuje, jak dużo kultura dojrzałej nowoczesności i ponowoczesności Schulzowi zawdzięcza, ile jest w niej wciąż nie do końca rozpoznanych Schulzowskich tropów i jak wiele badacze i komentatorzy twórczości autora "Sklepów cynamonowych" mają jeszcze do zrobienia.

Józef Olejniczak

Książka ukazuje się w serii Granice Wyobraźni pod red. Pawła Póchniaka.

Autorzy książki: Tomasz Bocheński, Agnieszka Dauksza, Ewa Graczyk, Jerzy Jarzębski, Jerzy Kandziora, Krystian Korytko, Wojciech Ligęza, Alexander Lindskog, Adam Lipszyc, Filip Mazurkiewicz, Wiera Meniok, Józef Olejniczak, Ireneusz Piekarski, Paweł Próchniak, Stanisław Rosiek, Barbara Sienkiewicz, Piotr Śliwiński, Wojciech Śmieja, Paweł Tomczok, Tomasz Wójcik i Andrzej Zieniewicz.

Kup książkę Przed i po. Bruno Schulz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - Przed i po. Bruno Schulz

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2
Przeczytane:,

"Przed i po" to zbiór tekstów krytycznoliterackich dotyczących twórczości Bruno Schulza. Tekstów często równie niezwykłych i poetyckich w tonie jak omawiana twórczość. Są tu analizy i interpretacje dzieł artysty, fakty z jego życia, próby wykazania, że jest On wciąż inspiracją dla współczesnych. Choć to nauka o literaturze, styl bynajmniej nie jest drętwy, jak to się zdarza w licznych naukowych rozprawach. Wręcz przeciwnie - czyta się je jako pasjonujące opowieści. Widać od razu, że autorzy są zafascynowani Schulzem. Nieraz mimowolnie upodabniają styl swoich rozpraw do stylu Jego książek. To teksty pisane sercem, nie tylko głową.

Cymes o autorze "Sklepów cynamonowych". Polecam!

dr Kalina Beluch

Link do opinii