Quantcast

Sezonowa miłość

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2011 (data przybliżona)

Jeden z najlepszych utworów Gabrieli Zapolskiej. Historia romansu żony skromnego urzędnika z młodym aktorem. Tuśka wyjeżdża do Zakopanego z córką, w celu podratowania zdrowia, które głównie nadszarpnięte zostało nudą codziennego bytowania. Tatry witają ją szarugą i samotnością do dnia, gdy w jej życie wkracza przystojny, pełen sił witalnych aktor Porzycki. Tuśka natychmiast ulega jego czarowi, ale broniąc się przed flirtem, zakochuje się prawdziwie. Zapolska z ogromną wrażliwością i znawstwem opisuje relacje między kobietą a potencjalnym kochankiem. Ich rosnącej fascynacji przygląda się córka Tuśki, niemy, lecz jakże istotny świadek zdarzeń. W tle znakomicie odmalowane Zakopane i góralszczyzna, a także środowisko aktorskie, znakomicie znane autorce z autopsji.

Kup książkę Sezonowa miłość

Opinie o książce - Sezonowa miłość

"Sezonowa miłość" to powieść napisana w 1905 roku.
Autorka ukazuje nam Zakopane końca XIXwieku, które stało się miejscem spotkań elit intelektualnych i biznesowych wszystkich zaborów. Co za tym szło to liczne skandale obyczajowe czy aranżowane oferty matrymonialne.
Poznajemy Tuśkę, znudzoną codziennością żonę urzędnika, która wraz z córką spędza wakacje w Zakopanem.
Niewinny czas, który miał być pretekstem podratowania jej zdrowia zmienia się w romans z młodym aktorem.
Co z tego wyniknie?
To co niewątpliwie podoba mi się czytając literaturę piękną naszych rodzimych autorów do piękny, barwny i momentami przestarzały język. Tym sposobem nie tylko poznajemy historię i bohaterów, ale jeszcze bardziej możemy poczuć ducha i klimat tamtych czasów.
Autorka serwuje nam barwne opisy Podhala, które pobudzają wyobraźnię.
Zostajemy wciągnięci w realia ówczesnego czasu gdzie mamy chciwych górali, małżeństwa zawierane w celach majątkowych, ploteczki, zazdrość i ogólny blicht tamtych czasów.
Wydawnictwo pokusiło się o piękne wydanie, które jest idealnym dopełnieniem.

Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2015-01-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Gabriela Zapolska znana jest przede wszystkim jako autorka "Moralności pani Dulskiej". W tej tragifarsie pojawiają się słynne młodopolskie pojęcia: "kołtun", "filister" i mądrości życiowe tytułowej bohaterki. Po powieść "Sezonowa miłość" sięgnęłam w ramach powrotu do książek zapomnianych. Autorka pozostawia nas w kręgu znanych już słów-kluczy młodopolskich. Styka ze sobą dwa, tak różne światy tamtego okresu: mieszczaństwo i artystów. Mottem przewodnim Tuśki, głównej bohaterki, są słowa: "Nie ważne, jak jesz, ważne, jak mieszkasz". Ale, czy ta maksyma straciła na swojej aktualności? Zapolska skonstruowała świetne portrety psychologiczne. Mamy więc znudzoną życiem Tuśkę, która pod pretekstem wyimaginowanej choroby wyjeżdża na wakacje do Zakopanego; Żebrowskiego-jej męża, zapracowanego urzędnika, który ciężko pracuje i zaciąga długi, aby żona i dzieci mogły wypocząć; Pitę - ich córkę, małą dziewczynkę chowaną na starą-maleńką, która sprawia wrażenie posągu; Porzyckiego - filistra, aktora; Warchlakowską i jej córki - wyniosłą damę z bezbarwnymi dziewczynkami; Obidowską - gaździnę, u której Tuśka wynajmuje pokój. Akcji w powieści nie ma za wiele, natomiast ciekawe są, o czym już wcześniej wspominałam, portrety psychologiczne bohaterów. Uderzająca jest zwłaszcza, z perspektywy czasu, relacja rodzic-dziecko. To dobieranie słów, brak jakichkolwiek uczuć, wręcz powiedziałabym więzi jest straszne i dziwne. Dziecko ma był ułożone, posłuszne i ciche. Myślę, że dobrze jest od czasu do czasu sięgnąć po powieść sprzed kilkunastu czy też kilkudziesięciu lat, gdyż jest to niesamowita kopalnia wiedzy o obyczajach, modnych miejscach, kulturze. Na ich podstawie można też uświadomić sobie, jak wielkie zmiany dokonują się wokół nas.
Kaśka Kariatyda
Gabriela Zapolska0
Okładka ksiązki - Kaśka Kariatyda

Tytułowa Kaśka to prosta wiejska dziewczyna, która w poszukiwaniu lepszego życia przyjeżdża do miasta. Miasto okazuje się okrutne i plugawe, Kaśka...

Moralność pani Dulskiej. Słuchowisko 2 CD
Gabriela Zapolska0
Okładka ksiązki - Moralność pani Dulskiej. Słuchowisko 2 CD

Moralność pani Dulskiej to najlepsze chyba dzieło Gabrieli Zapolskiej. Doskonała tragifarsa - pojęcie dulszczyzny do dziś symbolizuje  pozorną moralność...

Tamten utracony świat
Alina Staneczek