Skandalistki. Kobiety, które zadziwiały i szokowały

Małgorzata Czapczyńska, autorka książek Moje wyspy i Chcesz cukierka? Idź do Gierka, opowiada o niezwykłych kobietach, które rezygnowały ze wszystkiego w imię miłości, łamały konwenanse i zadziwiały świat swoją odwagą. Wyjętych spod prawa skandalistkach i wizjonerkach, które zmieniły bieg historii.

Są wśród nich królowa pustyni, przed którą drżeli szejkowie, i biedna dziewczyna z krakowskiego Kazimierza, twórczyni kosmetycznego imperium. Dziennikarka, która udawała obłąkaną, by opisać koszmar szpitala psychiatrycznego, i ,,najbrzydsza kobieta na świecie", zarabiająca wyglądem na utrzymanie dzieci. Najsłynniejsza morderczyni II Rzeczypospolitej i polskie pisarki, o których tajnym, burzliwym życiu miłosnym nie uczy się w szkole.

Poznaj prawdziwe historie o jasnej i ciemnej stronie kobiecej natury.

Informacje dodatkowe o Skandalistki. Kobiety, które zadziwiały i szokowały:

Skandalistki. Kobiety, które zadziwiały i szokowały - opinie o książce

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2022-10-29, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2022,

Kobiety... któż tak naprawdę w pełni je zrozumie? Myślę że nawet drugiej kobiecie ta sztuka do końca się nie uda. Jesteśmy nieprzewidywalne, i choć tak do siebie podobne, tak bardzo różne.

Małgorzata Czapczyńska w swojej książce przybliża prawdziwe historie kobiet z ich jasną i ciemną stroną natury. Będą skandale, tajemnice, przewinienia, przypadki, romanse oraz prawdziwe miłości. To doskonały początek, by szerzej poznać historie z kart tej publikacji.

Część z tych kobiet była mi znana, ale o niektórych dowiedziałam się dopiero teraz. Za przykład mogę tu podać "najbrzydszą kobietę na świecie" zarabiającą wyglądem, aby utrzymać dzieci. Już wtedy ludzie postrzegali drugiego człowieka przez pryzmat tego jak wygląda, nie szczędzino jej upokorzeń, nie zagłebiano się w to, czy jej wygląd to tylko "brzydota", czy może wynik choroby.

"Wygląd Mary Ann wzbudził ogromne zainteresowanie właścicieli cyrków, którzy jako dodatkowe atrakcje pokazywali na swoich arenach tzw. dziwaków."

Z kolei u polskich pisarek (Maria Dąbrowska, Zofia Nałkowska, Maria Konopnicka czy Izabela "Czajka" Stachowicz) autorka ukazuje ich miłosne życie. Tego z pewnością nie przeczytacie w podręcznikach szkolnych.

"Dech mi zaparło. Ta tęga dama w starszym wieku to ja. Starość - cóż za urągowisko, co za kpiny, dzikie, głupie okrucieństwo o niepojętym znaczeniu. Jestem stara i po prostu kończę się, kończę. Mała czerwona miseczka erotyzmu przewija się wciąż przez to moje życie, mające się mu końcowi, ale nieakceptujące klęski."

"Skandalistki. Kobiety, które zadziwiały i szokowały" to podany w przystępnej formie reportaż o kobietach nietuzinkowych, które nie pozostały niezauważone. To książka o kobietach charakternych, odważnych, niezwykłych, inspirujacych, dla których miłość była wartością nadrzędną. I wreszcie to lektura o niepokornych skandalistkach, bez których historia z pewnością nie byłaby tak barwna. Polecam!

Avatar użytkownika - dzagulka
dzagulka
Przeczytane:2022-10-26, Ocena: 6, Chcę przeczytać,
,,Skandalistki. Kobiety, które zadziwiały i szokowały" - Małgorzata Czapczyńska Wydawnictwo: PASCAL Data wydania: 12.10.2022 Język: polski Liczba stron: 272 ISBN: 9788381034647 Kategoria: reportaż Zapraszam dziś na recenzję książki, którą otrzymałam od wydawnictwa PASCAL. ,,Skandalistki. Kobiety, które zadziwiały i szokowały" to reportaż autorstwa Małgorzaty Czapczyńskiej. Autorka wiedzie czytelnika przez życie i historię wielkich, nietuzinkowych kobiet. Czy ich byt, mimo sławy i sukcesów można było uznać za perfekcyjny? Sylwetki 30-stu kobiet przedstawionych przez Małgorzatę Czapczyńską, uświadamiają, że nie. Autorka ,,Skandalistek" przedstawia nam znane postaci kobiece, które łamały konwenanse, swoją odwagą wprawiały świat w zdumienie i niejednokrotnie zmieniały bieg historii. Kobiety, na których życie odcisnęło piętno, ból, skazę. Kobiety, które w imię miłości, pasji, potrafiły rezygnować ze wszystkiego. Kobiety wyjęte spod prawa, które swoją nietuzinkowością i silnym charakterem udowadniały, że można sięgać po niemożliwe i łamać utarte schematy. Kobiety, które kochały za mocno, cierpiały, doświadczały bólu, upokorzenia, charakteryzowały się determinacją i odwagą. Kobiety, które często wygrywały sławę mimo własnego wewnętrznego rozdarcia i rozbicia. Reportaż podzielony jest na trzy rozdziały. Niewolnice miłości. Kobiety, które zadziwiały i szokowały. Wyjęte spod prawa. Każda z części poświęcona jest poszczególnym sylwetkom wielkich skandalistek. Krótkie, lecz bogate w teść biografie, mają mocny, dobitny i ciekawy w fakty przekaz. Każdą sylwetkę kobiecą i poświęcony jej postaci fragment reportażu poprzedza fotografia. Wszystkie sylwetki kobiet w ,,Skandalistkach" są przez Małgorzatę Czapczyńską świetnie i bardzo ciekawie opisane. Oprócz znanych faktów z ich życia, można dowiedzieć się również wielu nowych, które sprawiają, że książkę czyta się płynnie, z dużą lekkością i ogromnym zaciekawieniem. Lektura ,,Skandalistek" i fakty z życia tych niezwykłych kobiet, wzbudzają w czytelniku wiele emocji i szczególnych refleksji. Jakkolwiek kobieta byłaby silna, jak wiele ostatecznie osiągnęła, zawsze musiała przejść w życiu przez szereg niesprzyjających okoliczności i bolesnych uczuć. Od miłości, doprowadzającej wręcz do obłędu, poprzez samotność, udrękę i poświęcenie dla innych. Po lekturze tej wyjątkowej publikacji utwierdzam się tylko w przekonaniu, że kobiety zawsze powinny iść ze sobą ramię w ramię. Powinnyśmy podziwiać się wzajemnie za siłę, odwagę i determinację w dążeniu do celu. A bohaterki ,,Skandalistek" niech będą dla nas przykładem na to, że zawsze i pomimo wszystko warto walczyć o swoje przekonania, uczucia i prawa. Warto przeciwstawiać się stereotypom i utartym schematom. Warto dokonywać zmian, gdyż zmiana, którą rozpoczynamy od siebie, może zakończyć się czymś ważnym, w otoczeniu, czasach i świecie, w którym żyjemy. Zaczytana A-ta, poleca! Dziękuję wydawnictwu #PASCAL i autorce Gosia Czapczyńska za egzemplarz do recenzji.
Avatar użytkownika - bookaholic-in-me
bookaholic-in-me
Przeczytane:2022-10-25, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Większość znanych kobiet w historii to postaci, które w jakiś sposób na nią wpłynęły poprzez swoją inteligencję, zasługi, osiągnięcia. O wielu z nich pamięta się na przestrzeni lat, a wiedzę o ich dokonaniach przekazuje z pokolenia na pokolenie, czy to ustnie czy też na lekcjach historii. Lecz są także kobiety, które wyróżniły się na łamach dziejów zgoła czymś innym. Zadziwiały i szokowały ludzi wokół siebie i nadal w ten sposób reaguje się na ich poczynania. Czy znane są nam najważniejsze na świecie skandalistki? Książka podzielona jest na trzy części, a w każdej z nich opowieści dotyczą kobiet, które łączyły skandale. W pierwszej części poznamy kobiety będące niewolnicami miłości. Historie tam zawarte to przeróżny zbiór mający wspólny mianownik- miłość i jej różne wymiary. Mamy tu do czynienia zarówno z uczuciami hetero- jak i homoseksualnymi, z kobietami wikłającymi się w wiele związków jak i takimi, które były wierne tylko jednemu mężczyźnie, choć nie zawsze ta miłość doczekała się szczęśliwego zakończenia. Tutaj znajdziemy krótkie notki odnośnie Edith Piaf, Fridy Kahlo, Zofii Nałkowskiej ale także dotyczące innych, mniej lub bardziej znanych dam. W kolejnej części poznamy kobiety, które zadziwiały i szokowały na różnych polach. Przeniesiemy się do Hollywood ale i na polskie podwórka, w czasy II wojny światowej ale i te bardziej zamierzchłe. Z całą pewnością fakty, które tu poznamy będą zaskakujące. A i zbiór osobowości tu przedstawionych jest szalenie zróżnicowany, a przedstawione tu kobiety dziwiły czasem swoim postępowaniem, czasem ogólnym charakterem, a czasem niezwykłym wyglądem. Znajdziemy tu historie Heleny Rubinstein, Marii Konopnickiej czy Marii Rodziewiczówny oraz innych kobiet, które przykuwały uwagę na swój, specyficzny sposób. W ostatniej części książki poznamy kobiety wyjęte spod prawa, które charakteryzowały się tym, że zostały oskarżone o straszne czyny. Jednak czy na pewno to one były winowajczyniami? Znajdziemy tu między innymi opowieść o kobiecie znanej na całym świecie- Bonnie Parker, która mimo śmierci w młodym wieku na zawsze zapisała się na kartach historii. Każda z krótkich i treściwych biografii tu zamieszczonych okraszona jest portretami omawianych przedstawicielek płci pięknej, niekiedy też zamieszczone są fotografie z ich życia. Znajdziemy tu wizerunki zarówno dam doskonale znanych, a jednak fakty dostępne w tej książce do tej pory były dostępne jedynie dla nielicznych, ale także postaci, z którymi stykamy się po raz pierwszy. Łączą je z całą pewnością silne charaktery i wyróżniające się życiorysy.

Historia, który najbardziej mną wstrząsnęła to bezapelacyjnie opowieść o Blanche Monnier, kobiecie, która została uwięziona przez swoich najbliższych tylko za to, że zakochała się w nieodpowiednim, w ich mniemaniu, mężczyźnie. Interesującą opowieść przedstawia także życie Leni Riefenstahl, święcącej triumfy reżyserskie w trakcie II wojny światowej, która dożyła aż 101 lat! Lecz z całą pewnością każdy na łamach tej pozycji znajdzie coś dla siebie, a niejeden życiorys tu przedstawiony będzie tak samo wstrząsający jak i interesujący. To nie lada gratka dla lubiących tego typu literaturę

Wiedziałam, że książka będzie o kobietach, które zadziwiały i szokowały świat, pewnie dlatego tak chętnie po nią sięgnęłam, by zaczerpnąć coś dla siebie, może jakąś naukę, motywację, czy to znalazłam?

Kobieta, która pokochała pustynię i umiała pertraktować z szejkami, dziewczyna z Krakowa, która wyszła z biedy, a stworzyła kosmetyczne imperium. Ileż trzeba mieć odwagi, by udawać obłąkaną i dać się zamknąć w zakładzie psychiatrycznym, tylko po to, by napisać dobry artykuł, albo aż po to, bo pomógł on wielu więzionym kobietom. Najbrzydsza kobieta, najsłynniejsza morderczyni i polska pisarka o bujnym życiu miłosnym. Książka zawiera 30 historii kobiet nieszablonowych, które swym zachowaniem łamały wszelkie konwenanse, otwierały drogę dla innych do świata im zakazanego również tego męskiego.

Ich silna osobowość przecierała szlaki, ale też popełniały błędy, zbrodnie, a niejednokrotnie zmieniały bieg historii i losów wielu ludzi. Żal było patrzeć, jak w imię miłości, poświęcały tak wiele, zbyt wiele. Były też takie, co szokowały swoim wyzwolonym stylem bycia, a seks nie stanowił dla nich tabu. Błędne decyzje były odzwierciedleniem ich życia, często na krawędzi, pod prąd, opierając się wytyczonym schematom, które narzucało im otoczenie.

Odnajdziemy tu kobiety, które cierpiały z miłości lub były więzione, jak Blanche Monnier. Z zaciekawieniem pochłonęłam losy George Sand, kochanki Fryderyka Chopina, myślałam, że wiem dużo na jej temat, ale znalazłam wiele faktów mi nieznanych. Maria Dąbrowska okazała się dla mnie zaskoczeniem, a o Tove Jansson, która stworzyła moje ulubione Muminki, czytałam ze zdziwieniem, ale i zaciekawianiem. Wspaniale ujęte losy tak wielu kobiet, można poszerzyć wiedzę, a w ich przeżyciach, pasjach odnaleźć dla siebie garść motywacji, odwagi do działania, życia pełną piersią. Ja znalazłam przestrogę, każdy odnajdzie coś innego.

Wspaniale się czyta, czasem z lekkim uśmiechem, czasem z zażenowaniem, współczuciem, ale na pewno z zainteresowaniem. Odkładam na półkę z satysfakcją, jeszcze kiedyś powrócę do tych prawdziwych historii bez lukru o ciemnej stronie kobiecej natury.

Avatar użytkownika - Fretka
Fretka
Przeczytane:2023-12-05, Przeczytałam, 52 książki 2023,
Moje wyspy. Kobiecość w stylu vintage ironicznie i na serio
Małgorzata Czapczyńska0
Okładka ksiązki - Moje wyspy. Kobiecość w stylu vintage ironicznie i na serio

Małgorzata Czapczyńska, autorka fanpage'a Moje wyspy, zabiera nas w urokliwą podróż w czasie. Książka "Moje wyspy" to piękno fotografii w stylu vintage...

Kochankowie z deszczu
Małgorzata Czapczyńska0
Okładka ksiązki - Kochankowie z deszczu

Hanka od lat tkwi w nieszczęśliwym małżeństwie, bo nie ma odwagi, by je zakończyć. Nauczyła się tłumić w sobie żale i pretensje, nie myśleć o przeszłości...

Forget Me Not
Julie Soto