Słynne ucieczki Polaków 2

Ocena: 5 (1 głosów)

Uwięzieni a niepokonani. Potrafili pokonać każdą barierę.

Józef Piłsudski i jego brawurowa ucieczka z carskiej twierdzy. Bojownik PPS symuluje chorobę psychiczną i z pomocą spiskowców ucieka przed przygotowywanym procesem pokazowym. Kwiecień-sierpień 1901 r.

Bez map i bez uzbrojenia, tropiony na Bałtyku dniem i nocą - przez Kriegsmarine i flotę sowiecką. Ucieczka polskiego okrętu podwodnego „Orzeł”, z internowania w Tallinie. 17 września – 14 października 1939 r.

Edward Rydz-Śmigły wymyka się z internowania w Rumunii  i przez trzy granice, dociera do Warszawy. 18 września 1939 – 27 października 1941 r.

Trzy konspiratorki uciekają nocą z hitlerowskiego więzienia na Pawiaku. Jak zniknąć Niemcom sprzed nosa w samym centrum Warszawy? Bronisława Ewa Dreżepolska, Teofila Ull i Zofia Przybytkowska. 16 stycznia 1942 r.

Kochankowie z Auschwitz, w filmowych okolicznościach, opuszczają chyłkiem największy obóz śmierci okupowanej Europy. Czy obozowa miłość wytrzyma próbę? Jerzy Bielecki
i Cyla Cybulska. 21-31 lipca 1944 r.

MIGiem do wolności – przez żelazną kurtynę. Ucieczki polskich pilotów  za sterami odrzutowych maszyn bojowych. Pilot Franciszek Jarecki. 5 marca 1953 r.

Superszpieg i jego rodzina znikają z Warszawy.  Do dziś nie wiadomo w jaki sposób płk Ryszard Kukliński wymknął się depczącym mu po piętach służbom polskim i sowieckim. 7-11 listopada 1981 r.
 
Morskie głębiny czy podniebne przestworza. Carskie twierdze, hitlerowskie kazamaty, czy KL Auschwitz.  Nie ma takich więzień, z których Polacy nie potrafiliby uciec.

Informacje dodatkowe o Słynne ucieczki Polaków 2:

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2020-03-18
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788380795020
Liczba stron: 304

Tagi: Literatura faktu historyczne

więcej

Kup książkę Słynne ucieczki Polaków 2

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Słynne ucieczki Polaków 2 - opinie o książce

Andrzej Fedorowicz – dziennikarz-freelancer. Pasjonat historii techniki, wyjątkowych biografii i podróży. Historyczne dziennikarstwo śledcze to jego ulubione zajęcie. Publikował w czasopismach takich jak m.in. Super Express, Focus, Polityka, Newsweek Historia, Uważam Rze Historia, Wsieci Historii. Autor przewodnika po Wyspach Kanaryjskich (razem z Ireną Fedorowicz).

Słynne ucieczki Polaków 2 zawierają siedem historii Polaków, którzy zdecydowali się na ucieczki, by móc ratować swój kraj i swoje życie. 

Józef Piłsudski prowadził tajną drukarnię, gdzie powstawał Robotnik. W nocy 21/22 lutego 1900 po zdekonspirowaniu wydawnictwa, został aresztowany. 17 kwietnia osadzili go w celi numer 39 X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Tam też oczekiwał na proces. Został oskarżony o kolportaż nielegalnej prasy i o zabójstwo dwóch szpicli. Zaczął symulować chorobę psychiczną. Opinie o stanie zdrowia napisał dyrektor warszawskiego szpitala dla obłąkanych Iwan Szabasznikow. Przewieziono Piłsudskiego na dalsze badania do petersburskiego szpitala Mikołaja Cudotwórcy. Tam lekarz Władysław Mazurkiewicz pomógł w ucieczce Józefowi 11 maja 1902 roku.

4 września 1939 roku polski okręt podwodny ORP Orzeł opuścił port w Helu i udał się w okolice Gotlandii. 8 września zachorował dowódca okrętu i stwierdzono poważną awarię pęknięcia cylindra sprężarki. Załoga nie potrafiła sama naprawić uszkodzenia. Kmdr. Kłoczkowski, za zgodą dowództwa floty nakazał zejście z pokładu do neutralnego portu, by usunąć awarię. Kierowali się do Tallinna w Estonii. 15 września władze Estonii pod naciskiem Niemiec podjęli bezprawną decyzję o internowaniu i rozbrojeniu okrętu. Marynarze nie chcieli się na to zgodzić i zdecydowali, że uciekną z Tallina. 17/18 września załoga Orła przystąpiła do realizacji planu ucieczki.

Edward Rydz-Śmigły podczas internowania planował ucieczkę, w której miał dostać się do okupowanego kraju. Nawiązał kontakt z ppłk. Romualdem Najstarkiem, który obiecał, że pomoże w organizacji ucieczki. Wódz przebywał w Segedynie, później w Budapeszcie. Udało mu się przybyć do miasteczka Balton. 25 października 1941 roku Edward Śmigły-Rydz wyruszył pociągiem do Rożnowa. Następnie wraz z kilkoma współpracownikami przyjechał po samą granicę węgiersko-słowacką, którą przekroczył pieszo. Granicę przekroczył pieszo 27 października 1941 roku w Suchej Górze.

16 stycznia 1942 roku Ewa Dreżepolska, Zofia Przybytkowska i Teofila Ull uciekły z hitlerowskiego więzienia na Pawlaku. Stało to się dzięki pomocy polskich strażniczek, które dorobiły klucz, do pomieszczenia gdzie nie było karat w oknie. Przez nie po linach z mocnych sznurków wydostały się na zewnątrz.

Jerzy Bielecki przyjechał do Auschwitz pierwszym transportem. Poznał w obozie dziewczynę o imieniu Cyla. Była Żydówką pochodzącą z Łomży. Jej cała rodzina zginęła w Auschwitz. Jerzy i Cyla spotykali się potajemnie i opowiadali swoje historie, aż zakochali się w sobie. 21 lipca 1944 roku Jerzy przebrał się za esesmana i odebrał swoją ukochaną z pracy pod pozorem zaprowadzenia na przesłuchanie. W ten sposób wyszli z obozu. Przez dziewięć dni tułali się, aż dotarli do krewnych Jerzego. 

Franciszek Jarecki 5 marca 1953 roku, w dniu śmierci Stalina podejmuje ucieczkę na Bornholm. Podczas ćwiczeń patrolu MIG-15 Jarecki wykorzystał chmury i oddalił się od formacji. Odrzucił dodatkowe zbiorniki paliwa i zanurkował na pułap 200 metrów, aby ominąć radzieckie systemy radarowe. Porucznikowi udało się dostać na wyspę Bornholm, gdzie specjaliści z USA zbadali samolot i odesłali go z powrotem do Polski. Pilot otrzymał amerykańskie obywatelstwo i nagrodę w wysokości 50.000 dolarów. 

Ryszard Kukliński 7/8 listopada 1981 roku został ewakuowany z Polski przez funkcjonariuszy CIA. Przypuszczalnie został ucharakteryzowany na podobieństwo mieszkańca Londynu, który przyjechał do Warszawy kilka dni wcześniej i z wyglądu bardzo przypominał Kuklińskiego. To właśnie z jego paszportem Kukliński miał opuścić Polskę, odlatując tego samego dnia z Okęcia samolotem British Airways. Po krótkim pobycie w Londynie Kukliński, działający pod pseudonimem Jack Strong, został przewieziony samolotem do bazy lotniczej USA na południu Niemiec i tam spotkał się z rodziną.

Książka Słynne ucieczki Polaków 2 należy do literatury historycznej. Autor przedstawia postacie, które bez względu na wszystko nie bali się ryzyka. Bohatersko walczyli o siebie i ojczyznę, by móc żyć w wolnym kraju.

Historie są przedstawione chronologicznie. Na poszczególnych stronach zawarte są fotografie, które przybliżają jeszcze bardziej całą fabułę. 

Autor ciekawie opisuje poszczególne historie. Książkę czyta się bardzo dobrze. Wystarczy jeden wieczór by ją przeczytać i czuje się niedosyt. Cieszę się, że mogłam ją przeczytać, ponieważ nie miałam pojęcia o niektórych historiach. W wolnej chwili na pewno będę szukać dalej takich książek, które piszą o bohaterskich czynach naszych Rodaków. 

Link do opinii
Inne książki autora
Podróżnicy
Andrzej Fedorowicz0
Okładka ksiązki - Podróżnicy

Zbiór pasjonujących opowieści o niezwykłych wyprawach polskich podróżników od średniowiecza do współczesności. W nieznane i dookoła świata. Na najwyższe...

Druga Rzeczpospolita w 100 przedmiotach
Andrzej Fedorowicz 0
Okładka ksiązki - Druga Rzeczpospolita w 100 przedmiotach

II Rzeczpospolita trwała zaledwie 20 lat, ale wciąż budzi fascynację. Nic dziwnego – w historii Polski niewiele było okresów tak wielkiej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy