Słynne ucieczki Polaków

Uwięzieni a niepokonani. Uciekali z obozów czy więzień, skąd często nikt przed nimi nawet nie próbował uciekać. Aby dotrzeć do tych, którzy czekali na ich powrót, potrafili przejść przez wrogie kraje tysiące kilometrów.

Maurycy Beniowski - skradzionym okre?tem z tajnymi aktami z Kamczatki do Europy.

Ferdynand Ossendowski - z bolszewickiego piekła przez Mongolie? i Chiny do Polski. Gotowy scenariusz hollywoodzkiego filmu. Książkową relację z wyprawy komuniści wyszukiwali w bibliotekach i palili na stosach.

Jędrzej Giertych – brawurowa ucieczka jeńca ze ściśle strzeżonej twierdzy w Srebrnej Górze.

Kazimierz Piechowski, Gienek Bendera, Józef Lempart i Stanisław Jaster. Fałszywe komando uciekające z obozu zagłady. Więźniowie przebrani w mundury SS wymykają się z Auschwitz  - przy okazji wywożąc na zewnątrz słynny raport Pileckiego.

Wielka ucieczka z Sobiboru – największa ucieczka z obozu śmierci w czasie II wojny światowej.

Bronisław Szeremeta - z sowieckiego łagru przez dzika? tajge? do polskiej konspiracji we Lwowie.

Wanda Pawłowska - miłos?c? matki pokonała sowiecka? bezpieke? .

Dodatkowo:

Ucieczka „złotego konwoju”, epicka opowieść o ewakuacji polskich zapasów złota we wrześniu 1939 r.

Oficer, cywil, czy filigranowa kobieta - nie ma takich więzień, z których Polacy nie  potrafiliby uciec.

Informacje dodatkowe o Słynne ucieczki Polaków:

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2018-07-19
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-8079-365-1

Kup książkę Słynne ucieczki Polaków

Słynne ucieczki Polaków - opinie o książce

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2021-04-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Co jest jest jedną z najważniejszych rzeczy dla Polaka? Wolność. Bohaterowie książki Andrzeja Fedorowicza dla wolności gotowi byli na największe ryzyko i poświęcenie. Woleli zginąć uciekając niż pozostać w niewoli.
Autor przestawił 10 brawurowych ucieczek naszych rodaków począwszy od XVIII wieku (Maurycy Beniowski) do roku 1945 (ucieczka żołnierzy AK z sowieckiego obozu w Lubartowie).
Książkę przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem, bo o większości tych ucieczek w ogóle nie słyszałam. Wszystko zostało opisane w sposób bardzo przystępny i ciekawy, a każda z przedstawionych historii to gotowy scenariusz na film. Bardzo satysfakcjonująca lektura. Polecam.

Avatar użytkownika - ZB
ZB
Przeczytane:2018-08-09, Ocena: 6, Przeczytałem,

Czy to wiek osiemnasty czy dwudziesty, dalekie ostępy Syberii, twierdza Donżon, czy KL Auschwitz  - bohaterów łączy polski gen wolności. Nie ma takich więzień, z których Polacy nie  potrafiliby uciec. Pełna ciekawostek i nieznanych szerzej faktów książka Polecam.

Druga Rzeczpospolita w 100 przedmiotach
Andrzej Fedorowicz 0
Okładka ksiązki - Druga Rzeczpospolita w 100 przedmiotach

II Rzeczpospolita trwała zaledwie 20 lat, ale wciąż budzi fascynację. Nic dziwnego – w historii Polski niewiele było okresów tak wielkiej...

Gladiatorzy z obozów śmierci
Andrzej Fedorowicz 0
Okładka ksiązki - Gladiatorzy z obozów śmierci

W Auschwitz tylko jeden dźwięk brzmiał tak jak na wolności. Była to burza oklasków po zwycięskiej walce. Do niemieckich obozów śmierci trafiali...