安iat miniony

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2019-06-04
Tytu orygina逝: The Gone World

Ocena: 4.33 (6 g這s闚)

B造skotliwe i niepokoj帷e po陰czenie 12 ma逍 i Incepcji.

Jedna z 10 najlepszych ksi捫ek 2018 r. wg A.V. Club.

Morderstwo, porwanie, podró w czasie i katastrofalny koniec ludzko軼i - powie嗆, która zmrozi ci krew w 篡豉ch.

Ostrze穎no j, 瞠 ujrzy rzeczy, których jej umys nie pojmie.

Agentka specjalna Shannon Moss zostaje wyznaczona do rozwi您ania sprawy zamordowania rodziny cz這nka Navy SEAL i odnalezienia jego zaginionej córki. Odkrywa, 瞠 穎軟ierz by astronaut na pok豉dzie USS Waga, statku, który prawdopodobnie przepad w najciemniejszych otch豉niach G喚bokiego Czasu. Moss zna z w豉snego do鈍iadczenia traum powodowan podró瘸mi w czasie i uwa瘸, 瞠 do zbrodni mog造 doprowadzi powi您ania 穎軟ierza SEAL z przysz這軼i.

Agentka, zdecydowana odnale潭 dziewczyn, podró簑je w przysz這嗆, 瞠by zbada jej mo磧iwe wersje i znale潭 informacje, które pozwol rozwik豉 wspó販zesne 郵edztwo. Ku jej przera瞠niu przysz這嗆 ujawnia, i od tego dochodzenia zale篡 du穎 wi璚ej ni los czyjej rodziny: Shannon na w豉sne oczy widzi wznosz帷ego si ponad horyzont czasu i gnaj帷ego ku tera幡iejszo軼i Terminusa - przera瘸j帷y i ostateczny koniec ludzko軼i.

B造skotliwa i niepokoj帷a powie嗆 安iat miniony, cho jest pe軟a szokuj帷ych pomysów, pozostaje g喚boko ludzk histori.

Nieustraszona, cho okaleczona, i zdeterminowana Shannon Moss jest bohaterk najoryginalniejszej powie軼i, jak czyta貫m od lat. 安iat miniony ogromnie mi si podoba. Ta zr璚zna fabu豉 osnuta na w徠ku rozci庵aj帷ego si na wiele rzeczywisto軼i 郵edztwa w sprawie morderstwa w intryguj帷y sposób wymyka si regu這m gatunku. Imponuj帷a i psychodeliczna, prowadzi czytelnika przez pi瘯nie przedstawione koleje ludzkiego 篡cia. - Blake Crouch, autor Mrocznej materii.

Futurystyczna, przera瘸j帷a i bezwzgl璠na - Tom Sweterlitsch zabiera czytelników w podró do innego 鈍iata i z powrotem. Podejmijcie t wypraw. - Stewart O'Nan, autor 好ie積ych anioów i Królowej odjazdu.

Zadziwiaj帷e po陰czenie science fiction, thrillera, horroru egzystencjalnego i apokaliptycznej fantastyki. - ,,Kirkus Reviews"

Lubi by zaskakiwany i mie przy tym niez造 odlot. 安iat miniony zapewnia jedno i drugie. Incepcja, Detektyw, elementy Solaris, Interstellar, Twin Peaks i Raportu mniejszo軼i - wszystko to plus nowatorskie, oryginalne pomys造 znajdziecie w tym mrocznym thrillerze z motywem podró穎wania w czasie. - ,,The New Yorker"

Po cyberpunkowym thrillerze Jutro, jutro i znów jutro Sweterlitsch stworzy niesamowit powie嗆 o podró穎waniu w czasie, alternatywnych wersjach przysz這軼i, morderstwach, terroryzmie i jednej kobiecie zdeterminowanej, by zapobiec zag豉dzie ludzko軼i. Hardcore'owa SF dla czytelników o mocnych nerwach. - Booklist

Kup ksi捫k 安iat miniony

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - 安iat miniony

Avatar u篡tkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2019-07-10, Ocena: 4, Przeczyta豉m, Mam,

"Ludzko嗆 przegra豉 ju swoj parti z wy窺z inteligencj."

Przygoda czytelnicza inna od tych, które mia豉m okazj pozna. Oryginalny pomys na zawi您anie intrygi, cho brzmienie elementów sk豉dowych by這 ju wielokrotnie w literaturze wykorzystywane, to frapuj帷o je po陰czono, i w tym w豉郾ie upatruj najlepsz ods這n powie軼i. Trudno okre郵i gatunek ksi捫ki, naprzemiennie na pierwszy plan wysuwaj si kryminalna zagadka, oprawa science fiction, apokaliptyczne przepowiednie, szpiegowskie gry, napi璚ie thrillera.

Spodoba這 mi si odwo豉nie do odkry fizyki kwantowej, widz, 瞠 ta dziedzina nauki zyskuje na popularno軼i nie tylko w kr璕ach badaczy i filozofów, ale równie 鄉ia這 wkracza w popkultur. Podró簑jemy w czasie, wkraczamy w alternatywne trajektorie przysz這軼i, porywaj nas równoleg貫 鈍iaty, echa i odbicia, jeszcze nieporadnie poruszamy si w鈔ód nanocz御teczek, a przy tym widzimy, jak w璠rówki usuwaj poczucie stabilizacji, bezpiecze雟twa i przynale積o軼i. Gówna bohaterka miota si od jednej perspektywy do drugiej, w ka盥ej trac帷 cz窷 siebie i wch豉niaj帷 pierwiastki innej 鈍iadomo軼i. Dreszcze przechodz, kiedy pomy郵i si, 瞠 za odleg造 czas w豉郾ie w takich warunkach ludzie kszta速owa b璠 w豉sn to窺amo嗆, poszukiwa nie tyle w豉snego miejsca na 鈍iecie, co wi瞛i z niepokoj帷ym melan瞠m niesko鎍zonej mo磧iwo軼i w豉snych odbi.

Shannon Moss, agentka Kryminalnego Biura 奸edczego Marynarki Wojennej, rozwik逝je spraw wielokrotnego morderstwa i zagini璚ia dziewczyny. Poniewa 郵edztwo utkn窸o w martwym punkcie federalne s逝瘺y decyduj si na skok w 鈍iat odleg造 o dziewi皻na軼ie lat. Tak jak fantastycznie da豉m si wci庵n望 w podró w czasie, przygody czekaj帷e tam na Shannon, tak uzasadnienie podró篡 wyda這 mi si ma這 przekonuj帷e, nie wykorzystano wszystkich alternatyw w pod捫aniu za faktami i prawd, a zbyt 豉two si璕ni皻o po 鈔odki, które w drastyczny sposób zmieniaj 篡cie i osobowo嗆 cz這wieka. Ale dzia豉nia tajnych s逝瘺, zw豉szcza kiedy chodzi o bezpiecze雟two narodowe, drastycznie minimalizuje prawa jednostki. A tu mamy do czynienia z miksem ró積orodnych tajnych operacji, w których prawa r瘯a niekoniecznie wie, co czyni lewa.

Jestem pod wra瞠niem zgrabnego i zaskakuj帷ego po陰czenia w ca這嗆 licznych rozmaitych w徠ków. Intensywno軼i przygodzie czytelniczej nadaj dynamiczne rytmy, liczne zwroty akcji i efektowne opisy incydentów. Przewa瘸 mroczno嗆, makabryczno嗆 i demoniczno嗆, ale te nie鄉ia這 przebija si iluminacja wiary, nadziei i sprawiedliwo軼i. Trzeba przyzna, 瞠 Tom Sweterlitsch przygotowa ciekaw i efektown wizj zag豉dy ludzko軼i, G喚boka Przestrze wprawia w zak這potanie, G喚boki Czas deprymuje, za Terminus przera瘸 i pot璕uje poczucie bezsilno軼i. Jak faktycznie b璠zie przedstawia si 鈍iat miniony? Komfortowo odnalaz豉m si w klimacie powie軼i, po篡wna strawa intelektualna, lekki niedosyt zako鎍zenia, ale w豉郾ie takiego fina逝 trzeba by這 si spodziewa. Ch皻nie si璕n po inne obrazy wyobra幡i autora.

bookendorfina.pl

Avatar u篡tkownika - katooola
katooola
Przeczytane:2019-09-28, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Mam, 52 ksi捫ki 2019,

安ietna ksi捫ka. Kojarzy mi si z serialem Legendy jutra i Gwiezdnymi wojnami. Troch ci篹ko mi si czyta這, ze wzgl璠u na s這wnictwo typowe dla ksi捫ek science fiction. Ksi捫ka warta uwagi, sk豉nia do przemy郵e filozoficznych. Czy gdy poznamy przysz這嗆 to czy znaj帷 j da si zmieni tera幡iejszo嗆 lub uratowa 鈍iat wiedz帷 o gro膨cym niebezpiecze雟twie, czy jednak przysz這嗆 mo瞠 by zmienna? Polecam j, s tam niesamowicie opisane ró積e 鈍iaty.

Avatar u篡tkownika - Cantata
Cantata
Przeczytane:2019-07-26, Ocena: 5, Przeczyta豉m,

Zaledwie kilka wyrazów, który pojawi造 si na ok豉dce "安iata minionego" wystarczy造, bym poczu豉 podniecenie i przemo積 ch耩 si璕ni璚ia po ten tytu . By造 to s這wa: morderstwo, koniec ludzko軼i oraz podró瞠 w czasie. Dodatkowo fakt, 瞠 jeden z moich ulubionych autorów science fiction, Blake Crouch, napisa par zach璚aj帷ych sów na temat tej powie軼i, sprawi 瞠 pokusa by豉 jeszcze wi瘯sza. I oczywi軼ie nie mog豉m wyj嗆 z podziwu dla projektantów i grafików, którzy stworzyli tak pi瘯n i sugestywn ok豉dk. Mo積a wi璚 鄉ia這 powiedzie, 瞠 sama oprawa tej ksi捫ki zadzia豉豉 zarówno na moj wyobra幡i oraz zmys estetyczny. A w 鈔odku by這 jeszcze lepiej. Musz przyzna, i nie spodziewa豉m si 瞠 trafi na tak dobr ksi捫k w momencie, kiedy rynek wydawniczy przesycony jest dzie豉mi tego gatunku, a ka盥a kolejna powie嗆, po któr si璕am, jest nieudan kopi poprzedniej. Tym razem Tom Sweterlitsch, stworzy co oryginalnego i nowego  które cho przyrównywane jest do "Incepcji" czy znakomitego filmu z Bradem Pittem "12 ma逍", to jednocze郾ie jest niczym powiew 鈍ie穎軼i.

Agentka specjalna Shannon Moss zostaje wyznaczona do rozwi您ania sprawy zamordowania rodziny cz這nka Navy SEAL i odnalezienia jego zaginionej córki. Odkrywa, 瞠 穎軟ierz by astronaut na pok豉dzie USS Waga, statku, który prawdopodobnie przepad w najciemniejszych otch豉niach G喚bokiego Czasu. Moss uwa瘸, 瞠 do zbrodni mog造 doprowadzi powi您ania 穎軟ierza SEAL z przysz這軼i.

Czy zastanawiali軼ie si kiedy nad definicj literatury "science fiction"? Czym tak naprawd jest ten gatunek literacki, jak go najlepiej opisa, co go charakteryzuje. Cho przeczyta豉m setki ksi捫ek zaliczanych do tej kategorii literackiej, spotka豉m si z wieloma  próbami analizy tego nurtu, to do tej pory nie natkn窸am si na ani jedn spójn wizj dotycz帷 fantastyki naukowej. Dzi zarówno wydawcy, jak i pisarze i czytelnicy, zbyt pochopnie wrzucaj powie軼i do worka z etykietk "science fiction". Wystarczy troszk "nieznanych" technologii, wypady w przysz這嗆, sztuczna inteligencja czy nieznane choroby i ju mamy do czynienia z czym co wymyka si racjonalizacji i naukowemu poznaniu, czyli jest niczym innym jak bujd na resorach, bajk, legend czyli jednym s這wem fantastyk. My郵, 瞠 twórcy tacy jak Asimov czy Lem, gdyby zobaczyli co dzi zalicza si do gatunku science fiction, z豉paliby si za g這w, przecie wi瘯szo嗆 z tego nie ma kompletnie nic wspólnego z nauk, wizjonerstwem czy post瘼em, który by tak charakterystyczny dla ksi捫ek z lat 60-tych czy 80-tych. No dobrze, wi璚 co takim razie powinna"mie" ksi捫ka, by mo積a by這 zaliczy j do gatunku science fiction? I czy "安iat miniony" warunki te spe軟ia? Okazuje si, 瞠 Tom Sweterlitsch doskonale si zna na tym co robi i z pewno軼i nie rozdra積i by mistrzów. Po pierwsze zawarte w utworach science fiction wizje futurologiczne s pozbawione z regu造 znamion cudowno軼i a w fabule przestrzega si zasad prawdopodobie雟twa. Zastanawiam si ilu z was czyta這 ksi捫ki wspomnianego ju wcze郾iej Stanis豉wa Lema. Ci, którzy je znaj, z pewno軼i zauwa篡li 瞠 autor ten by mistrzem w przewidywaniu w którym kierunku pod捫y ludzko嗆 oraz co te nowego wymy郵imy. By prawdziwym wizjonerem. Oczywi軼ie to, czy Tom Sweterlitsch ma szósty zmys, b璠zie bardzo ci篹ko zweryfikowa przez najbli窺zych kilkadziesi徠 lat, jednak jego teorie i wynalazki, s jak najbardziej prawdopodobne. Co roku odkrywamy coraz wi瘯szy obszar kosmosu, poznajemy nowe planety, badamy czarne dziury i cia豉 niebieskie. Cho wi瘯szo嗆 z nich, ze wzgl璠u na s豉be technologie, nadal jest dla nas zagadk, to mo積a przypuszcza i naukowcy przysz貫go pokolenia, zdob璠 wiedz, która jest dla nas niedost瘼na. Dzi po Marsie w璠ruje pojazd zbieraj帷y próbki i wysy豉j帷y obrazy na ziemi. Kto wie czy za sto, lub dwie軼ie lat, nie zaczniemy budowa bazy na czerwonej planecie? A mo瞠 stworzymy orbitaln stacj kosmiczn gdzie zamieszkaj ludzie? Scenariusz "安iata minionego" cho zatrwa瘸j帷y, nie wydaje si nieprawdopodobny. Autor uwa瘸 i z Kosmosu, zbli瘸 si do ziemie zagro瞠nie, które nazywane jest Terminusem. Ma ono zabi ca陰 ludzko嗆 i zniszczy nasz planet. Ludzie b璠 gin望 na krzy瘸ch (przynajmniej chrze軼ijanie) i p這n望 na stosach. Co prawda nie do ko鎍a zrozumia豉m religijnego wymiaru tej apokalipsy, jednak to stwarza tylko dobr okazj, by jeszcze raz przeczyta t rewelacyjn ksi捫k by odkry kolejne, ukryte dno.
Kolejn cech, która powinna posiada ksi捫ka science fiction to neologizmy zwi您ane z pojawieniem si nowych technologii. Tych mamy tutaj ca貫 zatrz瘰ienie. Bardzo si ciesz , 瞠 autor postanowi wprowadzi skróty bo czytanie o kwantowo-tunelowanych nonocz御teczkach, mog這by by m璚zarni dla naszych oczu.
I ostatni wa積 (bo tych mniej wa積ych jest jeszcze sporo) cech literatury fantastycznej, jest przes豉nie, które jest zarazem ostrze瞠niem, przed tym jaki wp造w na bohaterów oraz ca造 nasz 鈍iat, ma rozwój technologiczny i nasze dzia豉nia. Tutaj sprawa jest prosta : zginiemy wszyscy. Oczywi軼ie grupka ludzi stara si sprawi by tak si nie sta這, jednak gatunek ludzki zabije nic innego jak w豉sna ciekawo嗆 i 膨dza wiedzy, nawet tej zakazanej.

Musz przyzna, i niezbyt cz瘰to gównym bohaterem, szczególnie je郵i chodzi o literatur fantastyczn, jest kaleka. Zazwyczaj nasi protagoni軼i s lud幟i (lub stworzeniami) w sile wieku, obdarzonymi mas talentów, zdrowiem czy nadnaturaln si陰. Nawet je郵i autorzy nie robi tego specjalnie, to cz瘰to udaje im si stworzy postaci na miar superbohaterów. Tym razem mamy okazj pozna bohaterk, która jest z pewno軼i jedn z najbardziej oryginalnych sylwetek, jakie spotka豉m w ostatnich latach. Shannon Moss jest inwalidk. Podczas jednego ze szkole dozna豉 odmro瞠nia nogi, które zako鎍zy這 si amputacj ko鎍zyny, ze wzgl璠u na post瘼uj帷 gangren. Moss nosi protez, która momentami utrudnia jej normalne funkcjonowanie. Bardzo si ciesz, i autor zwróci uwag na problemy ludzi niepe軟osprawnych. Ciesz si, i nie stworzy technologicznego cyborga , któremu odros豉 noga lub te nosi protez, która zachowuje si jak normalne cia這. A przecie móg, gatunek science fiction ud德ignie wszystko. Jednak nasza bohaterka ma sztuczn ko鎍zyn, która j uwiera, któr musi zostawia poza 豉zienk a do tego wydziela nieprzyjemny zapach. I jak wida przysz這嗆 nie przyniesie w tym kierunku wielkich zmian. Ja osobi軼ie polubi豉m nasz agentk i ju po kilku pierwszych stronach sta豉 si dla mnie wzorem do na郵adowania. Owszem by豉 pokrzywdzona przez los, owszem momentami by這 jej ci篹ko jednak nie poddawa豉 si, by豉 subordynowana i czeka豉 na rozkazy swoich prze這穎nych. Jest to kobieta, która nie ma rodziny ani 篡cia osobistego, jest ca趾owicie po鈍i璚ona pracy, jednak pogodzi豉 si z losem "w璠rowcy w czasie i przestrzeni". Kiedy wsiada do statku, który ma j zabra powiedzmy dwie軼ie lat w przód, tu na Ziemi, minie zaledwie kilka minut , jednak ona sama sp璠zi w innej, prawdopodobnej wersji przysz貫j rzeczywisto軼i, miesi帷e a mo瞠 nawet lata. Wróci starsza, z siwymi w這sami i g喚bokimi zmarszczkami. W ko鎍u oka瞠 si, i wygl康a starzej ni w豉sna matka. I jak to wszystkim wyja郾i? Chocia瘺y kochankowi , który zasypia przy dwudziestoletniej pi瘯no軼i a budzi si przy zm璚zonej 篡ciem czterdziestolatce? Praca Moss wymaga po鈍i璚e i ona by豉 na nie gotowa. Zapewne ka盥y pracodawca marzy o takim pracowniku.
Teraz, ju po przeczytaniu ksi捫ki, zacz窸am si zastanawia czy tajemnica jakim s podró瞠 w przysz這嗆, stacja kosmiczna po "mrocznej stronie Ksi篹yca" (ogl康ali軼ie mo瞠 "Iron Sky"?) by造by mo磧iwe przez do ukrycia przed opini publiczn. Fabu豉 ksi捫ki toczy si w Stanach Zjednoczonych, co pozwala mi s康zi, i tylko ten kraj opanowa nowoczesn technologi umo磧iwiaj帷 skoki w przysz這嗆. A co z reszt 鈍iata? Czy powiedzmy Rosjanie czy Chi鎍zycy, nie widz regularnie lataj帷ych statków na ksi篹yc i z powrotem? Czy nie podejrzewaj, i "co jest na rzeczy"? Tom Sweterlitsch jest Amerykaninem wi璚 to mo瞠 st康 wzi窸a si ta "megalomania"? Oczywi軼ie 瘸rtuj, jednak chcia豉m przypomnie, 瞠 du瘸 cz窷 fabu造 toczy si w czasach nam wspó販zesnych, a nawet wcze郾iej, gdzie reszta 鈍iata nadal funkcjonowa豉 i wbrew pozorom mia豉 si dobrze. I nawet latali w Kosmos ;)

"安iat miniony" jest ksi捫k, której nie da si od這篡 cho na chwil, i przesta o niej my郵e. Oczywi軼ie czasami jest to nieuniknione, jednak w takich przypadkach od razu zaczynamy t瘰kni, zastanawia si i pisa w豉sne scenariusze na zako鎍zenie, a przewidzenie tego co si wydarzy, jest niestety umys這w ekwilibrystyk. No wyobra嬈ie sobie kochani, 瞠 macie do czynienia z grup ludzi, którzy mog podró穎wa zarówno w przysz這嗆 jak i w przesz這嗆, i tam szuka swoich odpowiedzi? Pomy郵cie jak bardzo zmieni豉 by si kryminalistyka, gdyby鄉y mogli od razu sprawdzi post瘼y w 郵edztwie powiedzmy za 6 miesi璚y? Ilu ludzi mogliby鄉y uratowa? Ile 篡 ocali? Bo nie zapomnijcie, 瞠 ksi捫ka Sweterlitscha, pomimo fantastycznej scenerii, nadal jest intensywnym krymina貫m do którego dodano makabryczne elementy gore. Nadal mamy zagadk, któr nale篡 rozwik豉 a nasza "uprzywilejowana" bohaterka, zamiast przynie嗆 odpowiedzi z przysz這軼i, natrafia na spisek, który mo瞠 zawa篡 na 篡ciu ca貫j ludzko軼i. Zapowiada si ciekawie prawda? A je郵i dodamy do tego 鈍ietny warsztat autora oraz doskona貫 wykonanie to mamy gwarantowany przepis na sukces.

Kiedy zbli瘸豉m si do ko鎍a lektury, zacz窸am 瘸這wa i "安iat miniony" to samodzielna ksi捫ka a nie cz窷 wi瘯szego cyklu. Nie chcia豉m si rozstawa z bohaterami, których zd捫y豉m polubi i ich coraz to nowymi ods這nami. Autorzy science fiction cz瘰to wpadaj w pu豉pki, które zastawia na nich ten niewdzi璚zny i trudny gatunek. Cz瘰to  filozofuj i zbyt mocno skupiaj si na stronie naukowej powie軼i sprawiaj帷, 瞠 dla zwyk造ch zjadaczy chleba, staje si ona niezrozumia豉,
czasami tajemnica jest zbyt oczywista lub postacie nazbyt przezroczyste. Szcz窷liwie Sweterlitsch nie z豉pa si w 瘸dn z tych pu豉pek. Powie嗆 to dzia豉 zaskakuj帷o dobrze zarówno jako dzie這 science fiction jak i nowoczesny thriller.  te dwa gatunki wzajemnie si uzupe軟iaj i wzajemnie nadrabiaj ewentualne wady. "安iat miniony" to jedna z lepszych ksi捫ek po które si璕n窸am w tym roku, by mo瞠 zaw璠ruje nawet do mojej pierwszej dziesi徠ki "The best of 2019". Gor帷o polecam a ja musz nadrobi zaleg這軼i i przeczyta poprzedni ksi捫k autora. Podobno te jest 鈍ietna.

„Ostrze穎no j, 瞠 ujrzy rzeczy, których jej umys nie pojmie.” – takie ostrze瞠nie dosta豉 gówna bohaterka Shannon Moss ksi捫ki Toma Sweterlitscha „安iat miniony”. Mnie nikt nie ostrzega, sama dokona豉m wyboru i si璕n窸am po ksi捫k i rzeczywi軼ie przeczyta豉m o takich rzeczach, 瞠 cho min窸o kilka dni od przeczytania tej lektury, to mój mózg nie mo瞠 sobie poradzi z ich przetrawieniem. Bardzo rzadko si璕am po ksi捫ki z gatunku science fiction, a jednak je郵i ju zabieram si za ich czytanie, to odkrywam same literackie pere趾i. I tak w豉郾ie by這 z t wspania陰 ksi捫k.

Agentka specjalna Kryminalnego Biura 奸edczego Marynarki Wojennej Shannon Moss zostaje wyznaczona do rozwi您ania sprawy zamordowania rodziny cz這nka Navy SEAL i odnalezienia jego zaginionej córki. 奸edztwo utyka w martwym punkcie i jedynym rozwi您aniem wydaje si podró w czasie. Czy nie brzmi to dziwnie? Otó nie, agentka ma kilka takich podró篡 za sob. Shannon odkrywa, 瞠 podejrzany o dokonanie morderstwa na swojej rodzinie 穎軟ierz by astronaut na pok豉dzie USS Waga, statku, który prawdopodobnie przepad w najciemniejszych otch豉niach G喚bokiego Czasu. Moss uwa瘸, 瞠 do zbrodni mog造 doprowadzi powi您ania 穎軟ierza SEAL z przysz這軼i. Agentka ca造 czas my郵i o zaginionej dziewczynie, by j odnale潭 s逝瘺y federalne decyduj si na wys豉nie Shannon w przysz這嗆. Czy skok o dziewi皻na軼ie lat do przodu pomo瞠 zbada agentce wszystkie mo磧iwe wersje i znale潭 odpowiedzi, które pozwol rozwik豉 wspó販zesne 郵edztwo? Ku jej przera瞠niu przysz這嗆 ujawnia, i od tego dochodzenia zale篡 du穎 wi璚ej ni los czyjej rodziny: Shannon na w豉sne oczy widzi wznosz帷ego si ponad horyzont czasu i gnaj帷ego ku tera幡iejszo軼i Terminusa – przera瘸j帷y i ostateczny koniec ludzko軼i.

Mam mnóstwo pyta i tematów do rozmy郵ania dzi瘯i tej ksi捫ce. Podró瞠 w Kosmos zawsze mnie ciekawi造, jeszcze bardziej interesuj帷e wydaje si podró穎wanie w czasie. Czy to jest mo磧iwe? Czy to ju si dzieje i tylko nikt nam o tym nie mówi, czy dla cz這wieka nie ma jeszcze takiej mo磧iwo軼i? Ku mojemu zaskoczeniu ksi捫ka nie jest tylko ksi捫k z gatunku science fiction, lecz zawiera tak瞠 elementy krymina逝, które niekiedy wychodz na prowadzenie. Czeka zatem nas b璠zie 鈍ietna zagadka do rozwi您ania, podró瞠 w czasie oraz apokaliptyczne przepowiednie. Te wszystkie elementy autor zgrabnie po陰czy i wysz豉 mu naprawd bardzo dobra ksi捫ka.

„安iat miniony” jest podzielony na kilka cz窷ci, ka盥a z nich rozgrywa si w innym roku i mog powiedzie, 瞠 zaczyna si intryguj帷o. Poznajemy agentk Shannon, która zostanie przydzielona do pomocy w rozwi您aniu 郵edztwa. Opisy dotycz帷e morderstwa b璠 brutalne i makabryczne, b璠ziemy si zastanawia, kto móg dopu軼i si tak okrutnego czynu i co si sta這 z zaginion dziewczyn. Czy jeszcze 篡je? Czy wys豉nie agentki w przysz這嗆 by這 dobrym posuni璚iem? Tego nie zdradz!

W徠ek science fiction okaza si zaskakuj帷y i wymagaj帷y ode mnie skupienia oraz otwarto軼i na zupe軟ie futurystyczne rozwi您ania. Autor za這篡, 瞠 mo積a podró穎wa do innych alternatyw, ale tylko w przysz這嗆. I z t wizj mam pewien problem, nie potrafi tego rozgry潭, bo agenci przecie wracaj przywo膨c wyniki 郵edztw. Czy to nie jest zatem podró w przesz這嗆? Pozostaje to dla mnie spraw do wyja郾ienia. To nie wszystkie niespodzianki, które przygotowa dla nas autor — poznamy wizj zag豉dy ludzko軼i, okryjemy tajemnic G喚bokiej Przestrzeni i G喚bokiego Czasu oraz zmierzymy si z wizj Terminusa. Jeste軼ie gotowi na to spotkanie? Ja na pewno jeszcze si璕n po inne utwory autora.

Avatar u篡tkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2019-06-10, Ocena: 4, Przeczyta貫m,

PRZESZΜ汎, KTÓRA NADEJDZIE

Nie przepadam za sensacyjnymi opowie軼iami. O ile filmy jeszcze strawi, wy陰czaj帷 najcz窷ciej my郵enie, o tyle przez rzadko któr ksi捫k tego typu jestem w stanie przebrn望. Dlatego waha貫m si czy po „安iat miniony” w ogóle si璕a, bo temat do嗆 mocno kojarzy mi si z tym gatunkiem. Przewa篡造 jednak ciekawo嗆 i fakt, 瞠 to w ko鎍u science fiction, wi璚 mo瞠 jako to b璠zie. Na szcz窷cie, bo rzecz okaza豉 si ciekawa, maj帷a w sobie solidn nut 鈍ie穎軼i, a co wa積iejsze naprawd 鈍ietnie napisana.

Fabu豉 opiera si na pomy郵e prostym, ale jak瞠 intryguj帷ym. Oto gówna bohaterka, a zarazem agentka specjalna Shannon Moss, skierowana zostaje do zaj璚ia si pewn spraw. Zamordowana zosta豉 rodzina jednego z 穎軟ierz Navy SEAL, a jego córka znikn窸a i to Shannon ma wyja郾i zagadk zbrodni i odnale潭 dziewczyn. 奸edztwo prowadzi j do odkrycia, 瞠 穎軟ierz i astronauta zarazem zajmowa si podró瘸mi w czasie. Czy瘺y jego wyprawy do przysz這軼i mog造 by przyczyna tego, co spotka這 jego bliskich? Na Shannon, która ze wzgl璠u na prywatne traumy najch皻niej unikn窸aby takiego zadania, czeka wyprawa do przysz這軼i w poszukiwaniu informacji, które pozwol jej rozwik豉 spraw. Kobieta nie ma jednak najmniejszego poj璚ia, co b璠zie tam na ni czeka. Gdy okazuje si, 瞠 ludzko軼i grozi zag豉da, od jej misji b璠zie zale瘸這… w豉軼iwie wszystko!

Ca這嗆 recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2019/06/swiat-miniony-tom-sweterlitsch.html

Recenzje miesi帷a
Manhattan Babilon