Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu

Potraficie sobie wyobrazić smak mocnego fulla? Używacie na co dzień powiedzonek w stylu: ,,kanalia!", ,,jełop!" czy ,,w mordę jeża!"? Jesteście przekonani, że doskonale znacie Świat według Kiepskich? Sprawdźmy to! Zajrzyjcie na plan serialu, który połączył kilka pokoleń Polaków. Emitowany na antenie Telewizji POLSAT, gości w naszych domach od ponad 23 lat i stał się ponadczasową satyrą obśmiewającą wady Polaków.

Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu to bogato ilustrowany przewodnik po niezapomnianych scenach, kwestiach i absurdalnych konfliktach, które przez ponad dwie dekady były udziałem bywalców wrocławskiej kamienicy przy ulicy Ćwiartki 3/4. Kto stworzył postaci tak głupie, że aż mądre? Kto pierwotnie miał zagrać Ferdka i Waldusia? Z jakimi reakcjami musieli sobie radzić twórcy po emisji pierwszych odcinków? Dlaczego Bartosz Żukowski odszedł z seria­lu i jak udało się go namówić do powrotu? Na te pytania odpowiadają w książce aktorzy, scenarzyści i producenci. Nie zabraknie też wzruszających wspomnień poświęconych Krystynie Feldman, Bohdanowi Smoleniowi, Ryszardowi Kotysowi i Dariuszowi Gnatowskiemu.

Pozycja obowiązkowa dla fanów Ferdka, Boczka i tej mendy Paździocha!

***

Byłam wtedy szefową telewizyjnej Dwójki, bardzo kulturalnej stacji na wysokim poziomie, aż tu nagle Kiepscy rozbijają bank! Początkowo w ogóle tego nie rozumiałam. Ale ponieważ ,,kochałam" już Andrzeja Grabowskiego, pomyślałam sobie, że skoro on tam gra, to musi być ,,strzał". I dopiero któregoś dnia spłynęło na mnie objawienie, że to może jest tak, że jedni będą to brali jako taki przedstawiony nieco w krzywym zwierciadle zestaw naszych wad, przywar i śmiesznostek, a inni wezmą to na wesoło ,,jeden do jednego" i też będą szczęśliwi. I tak właśnie się z Kiepskimi stało. Doczekaliśmy się dobrych recenzji i okrzyknięcia serialu kultowym, a teraz książki o bohaterach, których pokochały miliony!

Nina Terentiew

Książka o Kiepskich jest taka jak oni: radosna i mądra jednocześnie. Przy tym w kalejdoskopowym skrócie daje nam wiwisekcję procesu budowania telewizyjnej ikony. Robi to za pomocą krótkich fleszy przypominających, że prawdziwy sukces ma zwykle wielu bohaterów.

Tomasz Raczek

Kiepscy to my. I to strasznie nas uwiera. To nasz portret, świadomie przerysowany, schematyczny, narysowany mocną, bezdusznie prawdziwą i bezlitosną kreską. Najlepszy portret Polaków nakreślony po 1989 roku.

Karolina Korwin-Piotrowska

Fantastyczne aktorstwo i miliony powodów do zdrowego, niewymuszonego śmiechu - tak wspominam i zapamiętam ten Polsatowski serial. Warto poznać jego kulisy.

Zbigniew Boniek

To fascynująca opowieść o tym, jak stworzyć ponadczasowy sitcom, który uzyska status legendy i stanie się fenomenem społecznym. Ta książka wciąga, kurde. Nic lepszego o Kiepskich nie przeczytacie.

Mateusz Święcicki

BIOGRAM

Paweł Łęczuk

Rocznik 1978. Poeta, animator kultury, autor książek biograficznych, pedagog, geograf i pilot wycieczek. Jest autorem kilkunastu książek, w tym tomów poetyckich i albumów fotograficzno-poetyckich, publikacji biograficznych oraz przewodnika literackiego. Dwukrotny stypendysta Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w dziedzinie literatury oraz stypendysta Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Uczestnik Międzynarodowego Programu Pisarskiego w Chinach w 2014 roku. Twórca oryginalnych spacerów literackich po Warszawie i literackich wycieczek rowerowych.

Jakub Jabłonka

Rocznik 1974. Pochodzi z Opola, w którym ukończył studia na kierunku marketing i zarządzanie. Od 1999 roku mieszka w Warszawie. Pracował m.in. w Polskim Radiu, Sony Music, CD Projekt, Fabryce Słów. Sprawny menedżer słuchający ludzi, ale też przedsiębiorca, kompozytor, muzyk i filmowiec. Inspirujący rozmówca z reporterskim zacięciem. Ojciec Leny i Leo, którym pokazuje świat z perspektywy roweru, namiotu, pociągu i wymyślanych przez siebie bajek. We wszystkim potrafi dostrzec muzykę, a co za tym idzie - lepszą stronę dnia. Stworzył Klub Małego Pisarza - kreatywne warsztaty pisarskie dla najmłodszych.

Kuba i Paweł tworzą duet twórczo-producencki pod nazwą Forever Young Books. Wspólnie napisali książki: DJ Wika. Jest Moc!, Bukartyk. Fatalny przykład dla młodzieży, Skiba. Ciągle na wolności. Autobiografia łobuza, Hrabi. Duszkiem tak!, Andrzej Grabowski. Jestem jak motyl.

Pracują nad kolejnymi.

Informacje dodatkowe o Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2022-10-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu

Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu - opinie o książce

Avatar użytkownika - aggusia
aggusia
Przeczytane:2022-11-12, Ocena: 3, Przeczytałam,

Nie sądzę, aby był ktoś kto by nie znał i nie obejrzał chociaż jednego odcinka „Świata według Kiepskich”. Serial od 1998 roku króluje na antenie Polsatu i jest bezlitośnie powtarzany na każdej stacji należącej do polsatowskiej grupy. Dziś już wiadomo, że Kiepscy to nie tylko swoiste uniwersum zlokalizowane w obrębie wrocławskiego Trójkąta Bermudzkiego, ale także pewna marka, ikona sitcomu, zjawisko socjologiczno-medialne. Serial, w przaśnej, pełnej abstrakcji i odrealnienia konwencji, pokazuje życie bardzo przeciętnej polskiej rodziny „z niskiego szczebla społecznego”, na granicy jego marginesu i patologii. Przekaz jest prosty, a nawet prymitywny, język bohaterów nacechowany nieprawdopodobną siermiężnością, czasem prostactwem, często niekulturalny i ordynarny, a najczęściej po prostu pospolity. Twórcy sami przyznają, że dialogi to w dużym stopniu przeniesienie do scenariusza mowy ulicy. Odcinki, w zamyśle twórców, w sposób satyryczny i „z przymrużeniem oka” miały ukazywać polską rzeczywistość tamtych czasów, w zabawny sposób komentować życie społeczne, kulturalne czy polityczne, a każdy odcinek miał się kończyć śmieszną, ale adekwatną do sytuacji puentą. Czy tak było, czy zamiar się powiódł? O tym najlepiej świadczy fakt, że przez lata miliony widzów zasiadały przed ekranem, by śledzić losy rodziny Kiepskich. Już samo to świadczy o fenomenie tej produkcji. Jak by to powiedział Ferdynand Kiepski – „to się nawet fizjologom nie śniło”…

I mnie zdarzyło się obejrzeć trochę odcinków Kiepskich, dlatego miałam nadzieję, że z tej książki dowiem się czegoś, czego jeszcze nie napisano w internecie. Liczyłam też na jakieś „smaczki” z planu filmowego, anegdotki, ciekawe historie, ale, uczciwie mówiąc, trochę się rozczarowałam. Mnóstwo uwagi poświęcono Grupie ATM, czyli pomysłodawcom i twórcom serialu, dowiedziałam się niemal wszystkiego od tzw. zarania dziejów grupy: powstanie, problemy finansowe, walka o wpuszczenie serialu na antenę i w ogóle wszystko o tym, jak to ciężko jest działać w branży filmowo-rozrywkowej. Równie wiele uwagi podarowano scenarzystom, niemocy twórczej, presji czasu, jaka towarzyszyła im podczas tworzenie kolejnych odcinków oraz temu, jak to ciężko godzić taką pracę z życiem rodzinnym i innymi obowiązkami… Cóż… zawsze mnie dziwiło narzekanie na coś, co samemu się wybrało, szczególnie że serial okazał się sukcesem komercyjnym i z książki jasno wynika, że przynosił ogromne zyski.

Książka opisuje również jak kompletowano obsadę i na jaki ostracyzm narażeni byli aktorzy, którzy podjęli się zagrania w serialu. Niemal wyklęci przez środowisko aktorskie, z zarzutami, że rozmieniają się na drobne i sięgają dna grając w tak kiczowatej produkcji, aż po zazdrość, gdy serial odniósł sukces.

Poza kilkoma ciekawymi historiami dotyczącymi Andrzeja Grabowskiego, Marzeny Kipiel-Sztuki, Bartosza Żukowskiego, Ryszarda Kotysa czy Marka Pysia, nie dowiedziałam się niczego interesującego, a na pewno niczego, co by jakoś szczególnie wzbogaciło moją wiedzę o serialu. Owszem, nie znałam historii o Zenonie Laskowiku i nie wiedziałam, że Kiepscy rywalizowali o czas antenowy z serialem „Graczykowie” i „Rodzina zastępcza”, ale to trochę mało, żeby uczynić tę książkę w pełni ciekawą. To, w moim odczuciu, jednak bardziej portret Grupy ATM i scenarzystów, i to oni najczęściej zabierają głos w publikacji.

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2022-10-21, Ocena: 4, Przeczytałem,

DOBRA KSIĄŻKA O KIEPSKICH SPRAWACH

- Pani Mario, jeszcze jedno pytanie, pod wpływem czego powstał pomysł realizacji tak wspaniałej powieści?

- Tak prawdę powiedziawszy, to pod wpływem alkoholu.

- dialog z odcinka ,,Romantica"

Przykro jest patrzeć na to, co w ostatnich latach, a szczególnie w emitowanym właśnie sezonie - ostatnim, pożegnalnym, przynajmniej z założenia, bo w praktyce, jakby plującym w twarz wszystkiemu, co dotąd w serialu powstało - ,,Kiepscy" się staczają. Ale wraz z tym finałowym sezonem pojawiło się coś jeszcze - niniejsza książka. Zbiór wspominek, ciekawostek, sentymentów. I jest to rzecz świetna, coś, co każdy fan poznać powinien.

No i chyba o treści wiadomo już wszystko. Bo to wspomnienia, to historie zza kulis, to rozmowy, to wypowiedzi, to zdradzanie faktów i informacji. W większości fanom już znanych, bo przecież były odcinki specjalne pokazujące nam kulisy kręcenia serialu, było też wiele wywiadów i tekstów, ale nie wszystko z książki dotąd odkryliśmy. Bo materiałów jest tu dużo, zdjęć też i każdy, nawet najbardziej zaznajomiony z informacjami fan, znajdzie tu coś nowego.

Avatar użytkownika - Bastek
Ocena: 3, Przeczytałem,
Small talk
Paweł Łęczuk0
Okładka ksiązki - Small talk

"Small talk" to druga solowa książka poetycka Pawła Łęczuka, który szerzej dał się poznać jako współautor książek biograficznych takich...