Quantcast

Szczepienia. Odkrycia medyczne, które zmieniły świat

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2022-10-26
Kategoria: Popularnonaukowe
Tłumaczenie: Aleksander Gomola

Fascynująca historia szczepień.

Jeszcze sto lat temu błonica, krztusiec czy polio zbierały wśród dzieci śmiertelne żniwo. Dziś większość z tych chorób została wyeliminowana. Dlaczego mimo to neguje się skuteczność szczepionek? Jaka była droga do jednego z najważniejszych odkryć w dziejach medycyny?

David Isaacs przedstawia pełną dramatyzmu historię szczepień. Pisze o rozpaczliwej walce z chorobotwórczymi mikrobami, działaniach prowadzonych metodą prób i błędów oraz tragicznych skutkach epidemii. To także opowieść o zaciętej rywalizacji między wybitnymi naukowcami, a przede wszystkim o sukcesie, którym jest zbiorowa odporność. Odnosząc się do coraz silniejszych ruchów antyszczepionkowych, autor weryfikuje ich argumenty, analizuje mity narosłe wokół immunizacji i przedstawia konsekwencje zaniechania powszechnej wakcynacji.

Szczepienia to książka, która przypomina, jak kruche jest nasze bezpieczeństwo i jak łatwo zapominamy o sile śmiertelnych chorób. Kiedyś wykonaliśmy dobrą robotę - nie zepsujmy tego!

Czy wiesz, że:

- szczep wirusa polio typu 2 został wyeliminowany w 1999 roku i od tamtej pory się nie pojawił?

- okryta ponurą sławą "hiszpanka", czyli epidemia grypy, spowodowała zakażenie pięciuset milionów ludzi oraz śmierć ponad pięćdziesięciu milionów z nich

- pierwsze szczepionki przeciwko ospie były produkowane ze strupów i ropy pochodzących z krost osób na nią chorujących?

David Isaacs? w niezwykły sposób ukazuje historię walki z chorobami zakaźnymi [?]. Przypomina, jak dzięki rozwojowi biomedycyny i szczepień nasz świat zmienił się w ostatnich latach. Mam nadzieję, że lektura tej książki pomoże czytelnikom lepiej zrozumieć otaczającą ich rzeczywistość.

Prof. dr hab. Krzysztof Pyrć, wirusolog, mikrobiolog

To barwna opowieść przedstawiająca ludzkie starania, pomyłki, błędne informacje, zwycięstwa i porażki [?]. Autor podpowiada nam, dlaczego powinniśmy kontynuować i finansować badania nad szczepionkami, oceniać je oraz edukować ludzi, by zapobiegać chorobom.Fiona Stanley, profesor na Uniwersytecie Australii Zachodniej Autor w przystępny i błyskotliwy sposób pokazuje nam ludzi stojących za najważniejszymi historycznymi dokonaniami dotyczącymi zdrowia publicznego.

Andrew J. Pollard, profesor na Wydziale Pediatrii Uniwersytetu Oksfordzkiego

Profesor David Isaacs jest lekarzem konsultantem w zakresie pediatrii w Szpitalu Dziecięcym w Westmead w aglomeracji Sydney i profesorem klinicznym w Instytucie Zakaźnych Chorób Dziecięcych Uniwersytetu Sydney. Od 25 lat należy do krajowych komitetów doradczych do spraw szczepień w Australii. Interesuje się bioetyką, a w swojej działalności naukowej i edukacyjnej poświęca dużo miejsca etycznym aspektom immunizacji.

Tagi: nauka medycyna szczepienia

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Szczepienia. Odkrycia medyczne, które zmieniły świat

Opinie o książce - Szczepienia. Odkrycia medyczne, które zmieniły świat

Avatar użytkownika - madak
madak
Przeczytane:2022-12-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2022 roku, Popularnonaukowe,

Wicierz
M.M. Perr ;