Trafikant

W trafice Ottona Trsnjeka nie sprzedaje się tylko gazet i wyrobów tytoniowych. Dobry trafikant, jak mawia właściciel, sprzedaje przyjemność i pożądanie, a czasami grzeszne namiętności. Ta i inne lekcje są dla siedemnastoletniego Franza, prowincjusza, czymś zupełnie nowym. Zwłaszcza że dopiero zaczyna terminować u Trsnjeka. Jednym ze stałych klientów trafiki jest Zygmunt Freud. Chłopak ma nadzieję, że profesor powie mu, jak żyć, i pomoże zdobyć serce tancerki Anezki. Jednak dla światowej sławy psychoanalityka kobiety są taką samą zagadką jak dla Franza.

Jest rok 1937. Do Austrii zbliża się nawałnica, która uderzy także w trafikę i zmieni świat Franza, Ottona i profesora Freuda w sposób nieodwracalny.

Miłość i psychoanaliza, naziści i terror, tchórzliwi obywatele i nieliczni odważni. Robert Seethaler potrafi opowiadać o rzeczach najważniejszych z niezwykłą wrażliwością. Nie ma tu zbędnych zdań. To wielki talent autora.

Informacje dodatkowe o Trafikant:

Tłumaczenie: Ewa Kochanowska

Tagi: Wiedeń Freud

Kup książkę Trafikant

Trafikant - opinie o książce

Jest rok 1937, Austria. Bohaterem jest siedemnastoletni Franz, który jedzie do Wiednia, żeby żyć, żeby poznawać świat, żeby kochać, żeby cieszyć się życiem. I nawet miał to szczęście do dobrych mentorów, bo uczucia nauczyła go matka, podejścia do obowiązków pracodawca Otton Trsnjek, a spojrzenia w siebie sam Zygmunt Freud. Co więc mogło pójść nie tak? Wszystko. Bo niestety przyszedł nazizm i zniszczył wszystko co dobre i szlachetne.
Książka pokazuje człowieka w kontekście historii, widzianej jako moment dziejowy, który zmienia świat. Niestety, nic taki człowiek nie znaczy. Czy znaczą więc piękne i szlachetne gesty? Uważam, że książka zadaje to pytanie pośrednio. My, Polacy, jesteśmy ekspertami od takich gestów. Z szabelką na barykady, z granatem na całą armię Hitlera..... Jednocześnie kontrargumentem na brzydoty wygrywających padalców jest piękno natury, które jest tu sukcesywnie dawkowane czytelnikowi... Z sugestią, że hitlerki umrą, a natura zostanie.... Czy szlachetny i piękny czyn jest więc częścią tej nieśmiertelności?
Jeszcze inna myśl mi się nasunęła. Niestety, historia się powtarza. Na książkę możemy też patrzeć z perspektywy dzisiejszych czasów. Teraz też szansę w świecie dostali populiści, i to w całym świecie. Tak jak w książce, gdy chyba ludziom się znudziło żyć spokojnie. Gdy wygrali cwaniacy i często zabójcy. I w dzisiejszym świecie tak jak w tej książce świat spokojny może ulec zagładzie przez wojny i przez to, że szlachetność i uczciwa praca są jak w książce utopijnym gestem, które się po prostu nie opłacają.

Książki nie zapomnę. Zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Jest piękna  wielowymiarowa, napisana wspaniałym językiem, w stylu, gdy każdy dialog i każda scena coś wnoszą do całości powieści. We współczesnej literaturze europejskiej to teraz rzadkie 'coś'.

Kolejna piękna książka o psychoanalizie. Pięknie napisana, bardzo klimatyczna, oddająca niuanse pracy Zygmunta Freuda. Osoba twórcy psychoanalizy wspaniale daje tło do opisania kondycji człowieka, do opisania miłości i zmagania się bohatera samego ze sobą. Do tego Wiedeń, odrobina historii i talent autora sprawiły, że czytanie Trafikanta było dla mnie ogromną przyjemnością.

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2020-02-10, Ocena: 5, Przeczytałam,
Całe życie
Robert Seethaler0
Okładka ksiązki - Całe życie

Robert Seethaler w powieści „Całe życie” zrobił to wybornie. Na niespełna dwustu stronach opisał losy Andreasa Eggera, prostego robotnika mieszkającego...