Wysłuchaj mnie

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2021-09-10
ISBN: 9788382194531

Nigdy nie wątp w to, że zasługujesz na życie.

Aneta ma wszystko, co tylko może sobie wymarzyć młoda kobieta - kochającego męża, wspaniałego synka, własny dom i rodziców zawsze chętnych do pomocy. Z radością oczekuje drugiego dziecka. Kiedy jednak rodzi się Emilka, wszystko idzie nie tak, ja powinno. Aneta, zamiast płakać ze szczęścia... wymiotuje, kiedy próbuje przytulić noworodka. Dziecko wydaje się jej obce, zimne i obrzydliwe. Kobieta nie czuje nic poza chłodem i odrazą, bólem głowy i całego ciała. Sytuację pogarsza fakt, że jej córeczka nie chce ssać piersi. Początkowa nadzieja, że wszystko ułoży się po wyjściu ze szpitala, szybko się ulatnia - w domu Anety zaczyna rządzić jej toksyczna i apodyktyczna matka. Powrotu do pełni sił nie ułatwia jej również rodzinna tajemnica sprzed lat. Wydaje się, że każdy dzień zbliża członków tej rodziny do nieuchronnej katastrofy. Czy miotająca się w sidłach depresji poporodowej Aneta przekroczy ostatnią granicę?

Tagi: kobieta rodzina depresja poród granica

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Wysłuchaj mnie

Opinie o książce - Wysłuchaj mnie

"Czasem przecież wystarczy tylko świadomość, że ktoś jest obok".

Literatura zaangażowana społecznie winna na stałe zagościć na półkach czytelników lubiących rozsmakowywać się w prozie obyczajowej. Takiej, która po skończonej lekturze, zostawia odbiorcę z głębszą refleksją nad poruszanym problemem. Jeśli należycie do tego grona bibliofilów to koniecznie przeczytajcie "Wysłuchaj mnie". Ta książka może bowiem realnie pomóc innym.

Paula Er od 2014 r. prowadzi na Facebooku stronę Wkurzona Żona, gdzie publikuje historie małżeńskie kobiet nie mających z kim porozmawiać o swoich problemach. Jest autorką powieści pt. "Wolność jaskółki", która zdobyła tytuł książki marca 2018 przyznany przez "Magazyn Literacki Książki". W 2020 r. wydała powieść pt. "Tam, gdzie milczą róże", a w 2021 kolejną pt. "Kształt dźwięku". Jest żoną i matką dwójki dzieci.

Dobry i kochający mąż, zdrowy syn, własny dom i ciąża to elementy z jakich składa się obecne życie Anety. Ten porządek burzy narodzenie się córki Emilki, gdyż już sam poród przebiega nie tak, jak zaplanowała sobie bohaterka. Aneta od pierwszego kontaktu z dzieckiem czuje, że coś jest nie tak i nawet powrót do domu, nie przywraca jej życiowej równowagi. W międzyczasie, kobieta próbuje rozwikłać rodzinną tajemnicę sprzed lat, w którą jest uwikłana.

Depresja poporodowa to temat coraz mocniej eksploatowany w debacie publicznej, a co za tym idzie, pojawiający się także w literaturze. I dobrze, że Paula Er postanowiła również zabrać głos w tej sprawie, gdyż historia Anety niewątpliwie uwrażliwia czytelnika, a do tego skłania do przemyślenia, czy gdzieś obok nas nie ma osoby, która musi mierzyć się z tą chorobą. Autorka podejmując się tego trudnego tematu, który często spłycany jest do stwierdzenia, że "ktoś użala się nad sobą" stawia śmiałe pytania, nad którymi warto się głębiej zastanowić. Dobrze, że konwencja literatury popularnej została w tym przypadku tak dobrze wykorzystana.

Trzeba wiedzieć, że "Wysłuchaj mnie" nie jest jednak powieścią jednowątkową, gdyż równolegle do płaszczyzny objawów i skutków choroby Anety, toczy się drugi wątek pod postacią rodzinnej tajemnicy. Wątek połączony pewną ważną nicią z obecnym stanem głównej bohaterki, wywołujący ciekawość i przemożną chęć dobrnięcia do końca książki, aby poznać tragiczne wydarzenia sprzed lat. W fabule nie brakuje także miłości, okupionej cierpieniem i karą dla bohaterów tej historii. Muszę przyznać, że to smutna i melancholijna warstwa, pokazująca te ciemne barwy naszego życia. Jednakowoż, takie przeplatanie się ze sobą dwóch wątków, wprowadza do powieści koloryt i wzmaga zaangażowanie emocjonalne czytelnika.

Wielką niespodzianką dla osób znających poprzednią książkę autorki, czyli "Kształt dźwięku" jest pojawienie się w fabule Marlo i Jakuba. Muszę przyznać, że to bardzo miłe zaskoczenie, zgrabnie zazębiające te dwie, zupełnie inne opowieści eksplorujące ludzką duszę.

"Wysłuchaj mnie" to książka doskonale wpisująca się w nurt problematyki zaangażowanej społecznie, niosąca swoją treścią wielką wartość. Nie bez przyczyny także premiera tej powieści ma miejsce w Dzień Zapobiegania Samobójstwom, gdyż historia Anety uczy nas tego, że jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za własne czyny, ale także za bezpieczeństwo innych. Czytajmy więc takie wartościowe książki i nie oceniajmy innych wyłącznie po pozorach.

Wygraj tę książkę:
Wolność jaskółki
Paula Er0
Okładka ksiązki - Wolność jaskółki

O wiele łatwiej jest sprawować kontrolę nad drugim człowiekiem niż nad własnym życiem. Wie o tym Marek, przykładny ojciec rodziny, prezes poważnej firmy...

Tam, gdzie milczą róże
Paula Er0
Okładka ksiązki - Tam, gdzie milczą róże

Tylko przyjaźń pozwoli ci uwierzyć, że wszystko jest możliwe.Na pierwszy rzut oka Anastazję i Jagodę różni tak wiele, że ich przyjaźń może wydawać...

Dom marionetek
Natasza Socha