Zapisane w kartach

Tom 5 cyklu InnI

Anne Bishop – najpopularniejsza autorka według „New York Times'a” – powraca do świata Innych, by pokazać, w jaki sposób ludzie starają się przetrwać w świecie zmiennokształtnych i wampirów.

Po tym, jak ludzkie powstanie zostało brutalnie stłumione przez Starszych – prymitywną i śmiercionośną postać Innych – miasta kontrolowane przez ludzi zostały rozrzucone po całym świecie. Ich mieszkańcy doskonale wiedzą, że powinni się bać ziemi niczyjej poza granicami ich osad i że zagraża im ciemność…Dziedziniec w Lakeside nie musi się odbudowywać z gruzów, tak jak niektóre społeczności, ale Simon Wilcz Straż i Meg Corbyn stają przed zadaniem utrzymania kruchego pokoju. Ich wysiłki spełzają jednak na niczym, gdy do miasta przybywa brat porucznika Montgomery’ego, szukający pola do łatwego zysku i szemranych interesów.

Ludzie zaczynają się bronić przed przedstawicielem własnego gatunku, co zwraca uwagę Starszych, którzy są ciekawi, w jaki sposób jeden mało znaczący drapieżnik może mieć tak ogromny wpływ na całe stado. Meg, która zna wszystkie zagrożenia, wie, jak się zakończy ta historia – w swoich wizjach widzi grób…

Informacje dodatkowe o Zapisane w kartach:

Wydawnictwo: Initium
Data wydania: 2017-11-01
Tytuł oryginału: Etched in Bone
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Emilia Skowrońska

Kup książkę Zapisane w kartach

Zapisane w kartach - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ettariely
Ettariely
Przeczytane:2018-02-26,

W każdej serii przychodzi czas na pożegnania. Czasami są one wyczekiwane, czasami nas zaskakują, jednak najczęściej chcemy by nigdy do nich nie doszło. Nie wiedziałam, że piąty tom serii Inni - Zapisane w kartach, jest zarówno ostatnim tomem. Znalazłam tę informację w trakcie czytania, kiedy z wielką nabożnością przewracałam strony o historii dziedzińca w Lakeside. Przez wiele dni bałam się czytać dalej - przecież każda kolejna strona zbliżała mnie do końca! Jednak skoro piszę tę recenzje łatwo stwirdzić, że w końcu ten tragiczny moment nadszedł, a poniższy tekst będzie dla mnie zarazem formą pożegnania z genialną serią Anne Bishop.

Kiedy chcemy opisać fabułę kolejnej części jakiejś serii rodzi się problem. Co mogę napisać? Przecież wszystko to spoilery. W żadnej recenzji na stronie nie pozwoliłam sobie zdradzić dokładnej fabuły książki i ta nie będzie wyjątkiem. Mimo wszystko osobom, które nie czytały żadnego tomu serii Inni, odradzam czytanie tego tekstu.

Sytuacja w świecie rządzonym przez zmiennokształtnych i wampiry jest napięta. Po wydarzeniach z czwartego tomu wiemy, że ludzi czeka wiele zmian - a większośc z nich im się nie spodoba. Starsi, którzy dotychczas ukrywali się w ciemności, wychodzą by poznać ludzi. Może się to skończyć na dwa sposoby, a tylko jeden z nich jest prawdopodobny - zniszczą oni wszystko na swojej drodze i nikt ich nie powstrzyma.

Jednak mimo tej dość dramatycznej obietnicy wojny dostajemy coś całkowicie innego. Autorka w tym tomie skupia się na ludziach. Działaniu jednostki, która wpływa na całe społeczeństwo. Konfrontacja człowieka na zgoła złego, który unika ludzkiego prawa z prawem wręcz zwierzęcym, budzi wiele ciekawych przemyśleń. Przede wszystkim jednak sprawia, że książka zawiera wiele akcji, która rozwija się bardzo dynamicznie i świadomie skłania czytelnika do pewnego sposobu jej odbierania.

Jednak wszyscy wiemy, że Anne Bishop nigdy nie zawodzi z fabułą. Cały skonstruowany świat jest tak genialny w swej prostocie, że to aż niewiarygodne. Połączenie ludzi z ludzio-zwierzętami, wydaje się oczywiste, jednak nie spotkałam się by ktokolwiek w tak dobry sposób przedstawił sposób myślenia tego innego gatunku.

Moim ulubionym elementem książek z serii Inna jest jednak postać Simona i Meg. Połączenie nie-do-końca-człowieka z nie-do-końca-zwierzęciem i ich wspólne odkrywanie różnych odcieni świata było zabawne i bardzo pouczające. Dzięki temu czytelnik dostał też bardzo subtelny wątek miłosny, który choć nie wysuwał się na główny plan, to nadal sprawiał, że w duchu każdy kibicował bohaterom i czekał na pewne wydarzenia.

Dla mnie Zapisane w kartach jest udanym zakończeniem serii. Dostaliśmy coś nowego - jak w każdym tomie, jednocześnie autorka pozamykała większość wątków. Końcówka ma otwarte zakończenie, ale to może oznaczać kolejne książki w uniwersum serii Inna, więc nie mam zamiaru narzekać. Tę serię po prostu należy zacząć czytać. Nie zastanawiać się, nie analizować czy może się podobać - po prostu przeczytać. Wszystkie tomy były na wysokim poziomie, autorka ani na moment nie zeszła z wyznaczonego toru. Sprawiła, że od pierwszych stron zakochałam się w świecie przez nią przestawionym i aż do ostatniej strony piątego tomu byłam swego uwielbienia pewna.

Żyli długo i szczęśliwie. Takie stwierdzenie nasunęło się po przeczytaniu czwartego tomu cyklu „Naznaczonych”. W końcu Starsi postanowili dać ludziom jeszcze jedną szansę. Jednak pokój między Innymi a ludźmi znowu zawisł na włosku a to z powodu przybycia do Lakeside brata porucznika Montgomery’ego, którego obecność zwiastuje kłopoty.

„Zapisane w kartach” jest ostatnim tomem cyklu. Zastanawiałam się, czym pisarka może przykuć uwagę czytelnika, skoro zdawało mi się, że wszystko rozstrzygnęło się w poprzednim tomie. A jednak okazało się, że jednak Anne Bishop ma coś jeszcze w zanadrzu.

Cyrus Montgomery, brat jednego z policjantów pracujących na Dziedzińcu. Używając słów pewnej serialowej postaci - niesamowita menda i kanalia w jednej osobie. Gratuluję pisarce wyobraźni bo sama miałam ochotę skręcić mu kark. I taką postawę wykazują początkowo Inni. Jednak okazuje się, że Starsi mają nieco inne plany i Simon musi pozwolić Cyrusowi zostać. Czas pokaże, że popełnili duży błąd. Życie Meg jest znowu zagrożone.

Dawno żadna książka nie wywoła we mnie tak silnych emocji. Ale to ze względu na postać Cyrusa. Podejrzewam, że praktycznie każdy z nas zna takiego cwaniaczka co żyje na koszt innych. Jak zwykle pisarka mnie nie rozczarowała. Wywołała we mnie skrajne emocje – od śmiechu, przez łzy wzruszenia do nienawiści. Może niekoniecznie w tej kolejności.

Jak w każdej powieści tej pisarki mamy wyraźnie nakreślonych bohaterów. Każdy z nich wywołuje określone emocje. Na równi z nimi przeżywamy smutki, radości, dylematy. W tej części uwaga skupia się na więziach rodzinnych. Co można zrobić z bratem kanalią ale jednak bratem? Bądź też synem... Jak daleko sięgają rodzinne zobowiązania?

W trakcie czytania miałam poważny dylemat. Akcja wciągnęła mnie niesamowicie ale wiedziałam, że to moje ostatnie spotkanie z Meg, Simonem, Henrym, Tess czy Starszymi, których Meg nauczyła kultury ;). Jednocześnie nie chciałam kończyć książki ale chciałam dowiedzieć się jak skończy się cała historia.

Z dużym żalem rozstaję się z światem Thaisi. Dawno żaden wykreowany świat tak mnie nie wciągnął. Cykl „Inni” polecam wszystkim a zwłaszcza fanom wampirów i zmiennokształtnych. Każdy z Was zakocha się w postaciach Simona, Henry'ego, Tess czy oczywiście Meg. Miłej lektury.

Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2018-01-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018, fantastyka, SF,

Do miasta przybywają ludzie w sprawie pracy. Z nimi przybywa brat Montego, który lubi robić bałagan, a potem uciekać. Jego arogancja porusza krucha nić porozumienia między ludźmi a innymi, a inni obserwuja wszystko z ukrycia. Życie w lakeside i Thaisii jest znów zagrożone.

Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2017-12-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2017,

Nie wierzę, że to już koniec...

Avatar użytkownika - AlopexLagopus
AlopexLagopus
Przeczytane:2020-08-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,
Avatar użytkownika - marysilver
marysilver
Przeczytane:2019-06-09, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytam 52 książki w 2019 r.,
Niewidzialny Pierścień
Anne Bishop0
Okładka ksiązki - Niewidzialny Pierścień

Kiedy Jaenelle Angelline szukała sposobu, jak ochronić Krwawych z Królestwa Kaeleer przed uderzeniem własnej Hebanowej mocy, Daemon Sadi opowiedział...

The House of Gaian
Anne Bishop0
Okładka ksiązki - The House of Gaian

In the conclusion of the Tir Alainn Trilogy, the uneasy alliance between Fae and humans may not be enough to defeat the Inquisitors-leaving them no choice...