Zapisane w kartach. Inni. Tom 5

Wydawnictwo: Initium
Data wydania: 2017-11-01
Dodał/a książkę: Magdalena Galiczek-Krempa

Anne Bishop – najpopularniejsza autorka według „New York Times'a” – powraca do świata Innych, by pokazać, w jaki sposób ludzie starają się przetrwać w świecie zmiennokształtnych i wampirów.

Po tym, jak ludzkie powstanie zostało brutalnie stłumione przez Starszych – prymitywną i śmiercionośną postać Innych – miasta kontrolowane przez ludzi zostały rozrzucone po całym świecie. Ich mieszkańcy doskonale wiedzą, że powinni się bać ziemi niczyjej poza granicami ich osad i że zagraża im ciemność…Dziedziniec w Lakeside nie musi się odbudowywać z gruzów, tak jak niektóre społeczności, ale Simon Wilcz Straż i Meg Corbyn stają przed zadaniem utrzymania kruchego pokoju. Ich wysiłki spełzają jednak na niczym, gdy do miasta przybywa brat porucznika Montgomery’ego, szukający pola do łatwego zysku i szemranych interesów.

Ludzie zaczynają się bronić przed przedstawicielem własnego gatunku, co zwraca uwagę Starszych, którzy są ciekawi, w jaki sposób jeden mało znaczący drapieżnik może mieć tak ogromny wpływ na całe stado. Meg, która zna wszystkie zagrożenia, wie, jak się zakończy ta historia – w swoich wizjach widzi grób…

Kup książkę Zapisane w kartach. Inni. Tom 5

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2018-01-28, Przeczytałem,
Krajobraz po bitwie Krajobraz po bitwie - tak można by w skrócie określić sytuację w świecie Namid. Starsi, czyli kły i pazury Namid, wymierzyli po swojemu rozumianą sprawiedliwość - za działania niektórych zapłacili wszyscy, którzy byli w pobliżu. Winni i niewinni, w myśl zasady, że nikt tak naprawdę nie jest bez winy, a racja i tak należy do silniejszego. Inni zemścili się za śmierć swoich pobratymców. Wiele ludzkich miast zostało skutecznie pozbawionych mieszkańców. Teraz niektóre z nich wracają do życia. Te, które Inni pozwalają zasiedlić. Niektórzy ludzie nie wyciągnęli jednak żadnych wniosków z sytuacji. Wciąż próbują mierzyć się z terra indigena. Taką osobą jest Cyrus, brat porucznika Montgomerego. Człowiek unikający jak ognia jakiejkolwiek pracy, kombinator i manipulator. Pojawia się w Lakeside wraz z dysfunkcyjną rodziną (choć nie mają założonej niebieskiej karty) i zmienia bieg wydarzeń. Przewrotne w tym wszystkim jest to, że jego pobyt w tym miejscu wymuszają Starsi. Tak, chcą oni obserwować ludzi, zachowanie ludzkiego stada w sytuacji wyrazistych konfliktów, w sytuacji walki o dominacji w stadzie. Chcą zobaczyć, jak ludzie radzą sobie z jednostkami skutecznie niszczącymi istniejące status quo. Ze swego rodzaju rewolucjonistami, burzącymi zaistniały porządek. O ile jednak przywódcy LPiNW działali na dużą skalę, podburzając większe grupy ...

Opinie o książce - Zapisane w kartach. Inni. Tom 5

Avatar użytkownika - Ettariely
Ettariely

W każdej serii przychodzi czas na pożegnania. Czasami są one wyczekiwane, czasami nas zaskakują, jednak najczęściej chcemy by nigdy do nich nie doszło. Nie wiedziałam, że piąty tom serii Inni - Zapisane w kartach, jest zarówno ostatnim tomem. Znalazłam tę informację w trakcie czytania, kiedy z wielką nabożnością przewracałam strony o historii dziedzińca w Lakeside. Przez wiele dni bałam się czytać dalej - przecież każda kolejna strona zbliżała mnie do końca! Jednak skoro piszę tę recenzje łatwo stwirdzić, że w końcu ten tragiczny moment nadszedł, a poniższy tekst będzie dla mnie zarazem formą pożegnania z genialną serią Anne Bishop.

Kiedy chcemy opisać fabułę kolejnej części jakiejś serii rodzi się problem. Co mogę napisać? Przecież wszystko to spoilery. W żadnej recenzji na stronie nie pozwoliłam sobie zdradzić dokładnej fabuły książki i ta nie będzie wyjątkiem. Mimo wszystko osobom, które nie czytały żadnego tomu serii Inni, odradzam czytanie tego tekstu.

Sytuacja w świecie rządzonym przez zmiennokształtnych i wampiry jest napięta. Po wydarzeniach z czwartego tomu wiemy, że ludzi czeka wiele zmian - a większośc z nich im się nie spodoba. Starsi, którzy dotychczas ukrywali się w ciemności, wychodzą by poznać ludzi. Może się to skończyć na dwa sposoby, a tylko jeden z nich jest prawdopodobny - zniszczą oni wszystko na swojej drodze i nikt ich nie powstrzyma.

Jednak mimo tej dość dramatycznej obietnicy wojny dostajemy coś całkowicie innego. Autorka w tym tomie skupia się na ludziach. Działaniu jednostki, która wpływa na całe społeczeństwo. Konfrontacja człowieka na zgoła złego, który unika ludzkiego prawa z prawem wręcz zwierzęcym, budzi wiele ciekawych przemyśleń. Przede wszystkim jednak sprawia, że książka zawiera wiele akcji, która rozwija się bardzo dynamicznie i świadomie skłania czytelnika do pewnego sposobu jej odbierania.

Jednak wszyscy wiemy, że Anne Bishop nigdy nie zawodzi z fabułą. Cały skonstruowany świat jest tak genialny w swej prostocie, że to aż niewiarygodne. Połączenie ludzi z ludzio-zwierzętami, wydaje się oczywiste, jednak nie spotkałam się by ktokolwiek w tak dobry sposób przedstawił sposób myślenia tego innego gatunku.

Moim ulubionym elementem książek z serii Inna jest jednak postać Simona i Meg. Połączenie nie-do-końca-człowieka z nie-do-końca-zwierzęciem i ich wspólne odkrywanie różnych odcieni świata było zabawne i bardzo pouczające. Dzięki temu czytelnik dostał też bardzo subtelny wątek miłosny, który choć nie wysuwał się na główny plan, to nadal sprawiał, że w duchu każdy kibicował bohaterom i czekał na pewne wydarzenia.

Dla mnie Zapisane w kartach jest udanym zakończeniem serii. Dostaliśmy coś nowego - jak w każdym tomie, jednocześnie autorka pozamykała większość wątków. Końcówka ma otwarte zakończenie, ale to może oznaczać kolejne książki w uniwersum serii Inna, więc nie mam zamiaru narzekać. Tę serię po prostu należy zacząć czytać. Nie zastanawiać się, nie analizować czy może się podobać - po prostu przeczytać. Wszystkie tomy były na wysokim poziomie, autorka ani na moment nie zeszła z wyznaczonego toru. Sprawiła, że od pierwszych stron zakochałam się w świecie przez nią przestawionym i aż do ostatniej strony piątego tomu byłam swego uwielbienia pewna.

Avatar użytkownika - karolina_c
karolina_c
Przeczytane:2018-07-12, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2018,
Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2018-01-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018, fantastyka, SF,

Do miasta przybywają ludzie w sprawie pracy. Z nimi przybywa brat Montego, który lubi robić bałagan, a potem uciekać. Jego arogancja porusza krucha nić porozumienia między ludźmi a innymi, a inni obserwuja wszystko z ukrycia. Życie w lakeside i Thaisii jest znów zagrożone.

Avatar użytkownika - wsercuksiazki
wsercuksiazki
Przeczytane:2017-12-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2017-12-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2017,

Nie wierzę, że to już koniec...

Splątane sieci. Czarne Kamienie. Księga 5
Anne Bishop0
Okładka ksiązki - Splątane sieci. Czarne Kamienie. Księga 5

Zaproszenie podpisano „Jaenelle Angelline”. Pierwsza przybywa na miejsce Surreal SaDiablo, była kurtyzana i zabójczyni. Zostaje jednak uwięziona...

Świt Zmierzchu. Czarne kamienie. Księga 9
Anne Bishop0
Okładka ksiązki - Świt Zmierzchu. Czarne kamienie. Księga 9

"Świt zmierzchu" to podobnie jak "Serce Kaeleer" zbiór czterech opowiadań uzupełniających naszą wiedzę o zdarzenia, które rozgrywają się na kartach poszczególnych...

Escape book
Ivan Tapia