Żniwiarz: Trzynasty księżyc

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2018-08-22
Język oryginału: Polska

Tom 3 cyklu Żniwiarz

Uważaj! Nieumarli wracają. Ludziom i żniwiarzom zagraża jeszcze niebezpieczniejszy wróg, a Pierwszy zmienił zasady gry. Magda, Feliks i Mateusz stają przed nowymi wyzwaniami, groźniejszymi demonami i dylematem większym niż wszystkie razem do tej pory wzięte. Trzynasta pełnia jest coraz bliżej. Bestsellerowa seria „Żniwiarz” nie pozwoli Ci zaznać spokoju!

Kup książkę Żniwiarz: Trzynasty księżyc

Opinie o książce - Żniwiarz: Trzynasty księżyc

Avatar użytkownika - Ze-bookiempodrek
Ze-bookiempodrek

Trzecia część Żniwiarza – „Trzynasty księżyc” to pełna niespodzianek powieść, w której żniwiarze mają Pierwszego na tacy, jednak nie mogą się na nim skupić, ponieważ na świecie pojawia się coraz więcej nawich. A nie są to zwykli nawi, jak w poprzednich książkach. Ci są silniejszy, nieokiełznani, czasem nie do zabicia, niczym potwory z największych koszmarów. Wszyscy Żniwiarze łączą swoje siły, by stanąć naprzeciw prawdziwemu złu, które powoli zakrywa świat ludzi…
Czytając kolejną część przygód żniwiarzy miałam już w wyobraźni ten moment, kiedy Magda, Feliks i Mateusz zabijają Pierwszego. Jednak Paulina Hendel lekko zboczyła z kursu. Wprowadziła w świat żniwiarzy kolejne niebezpieczeństwa, których nie da się zignorować. Żniwiarze niejednokrotnie czują się bezsilni, ale nie mogą się poddać, muszą walczyć!
Szczerze powiedziawszy, "Trzynasty księżyc" nie wciągnął mnie tak mocno jak dwie pierwsze części serii. Nie mogłam się wgryźć, nie czułam tego zaciekawienia dalszymi losami bohaterów, nie czułam napięcia i tej chęci przewrócenia kolejnych kartek aż do końca. Nie znaczy to, że powieść jest zła. Jest dobrze napisana, czyta się ją lekko, przyjemnie, ale brakowało mi takiego… nerwowego wyczekiwania, ślinki lecącej na myśl o kolejnych rozdziałach, zakończeniu.. Szkoda.
Sympatia do bohaterów lekko zbladła. O ile Magda i Feliks nadal są tak fantastyczni jak byli i ich przekomarzania czyta się z uśmiechem na twarzy, o tyle dużą irytację wywoływała we mnie postać Mateusza. Co ciekawe, pojawia się całkiem nowa bohaterka, Wanda, która zaskakuje swoją tożsamością. Jak dla mnie na plus, duży plus!
"Trzynasty księżyc" może mnie nie zachwycił, ale przez brak sympatii do jednej części nie odpuszczę sobie kolejnego tomu!

Żniwiarza zna już chyba każdy szanujący się mól książkowy. Paulina Hendel swoją najnowszą serią w bardzo krótkim czasie podbiła serca wielu czytelników w Polsce. Nie ma się w sumie co dziwić, w końcu swego czasu była ona nawet uznawana za przełom w literaturze. Wszystko, dlatego że autorka jako jedna z nielicznych postanowiła poruszyć temat mitologii słowiańskiej w książce dla młodzieży.

„Społeczeństwo wkłada nas w pewne formy i robi wszystko, żebyśmy z nich nie wyszli.”

Seria ta początkowo miała być trylogią, jednak wbrew temu co mówiono „Trzynasty księżyc” nie jest ostatnim tomem. Z czego osobiście bardzo się cieszę, ponieważ z książki na książkę kunszt pisarski Hendel jest coraz lepszy, a przygody Magdy, Feliksa oraz Pierwszego wciągają jeszcze bardziej. W tej części autorka przeszła samą siebie. Dosłownie z każdej strony wyskakuje jakiś nawi gotowy pokrzyżować plany naszym bohaterom. Paulina Hendel skupiła się tutaj przede wszystkim na tym jak pracują żniwiarze. Widać, że autorka postawiła podejść do tego bardziej profesjonalnie, w konsekwencji czego opisy działań żniwiarzy oraz postępowania nawich stały się bardziej szczegółowe, przez co nawiązanie do mitologii słowiańskiej są jeszcze bardziej widoczne i odczuwalne dla czytelnika.

Jak już wcześniej wspomniałam warsztat pisarski Hendel uległ znacznej poprawie. Można to już zauważyć od pierwszej strony. Ponieważ dialogi przestały sprawiać wrażenie pisanych na siłę (jak to miało miejsce chociażby w przypadku „Pustej Nocy”), a opisy miejsc i wydarzeń stały się o wiele ciekawsze. Kreacja postaci również uległa widocznej poprawie. Bohaterowie stali się bardziej naturalni i rzeczywiści, przez co czytelnikowi jest łatwiej się z nimi utożsamić oraz złapać wspólny język. Gdyby jeszcze tylko między Magdą i Mateuszem pojawiła się jakaś chemia…

Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich tomów tutaj również należy się wielki plus za przepiękną grafikę. Okładka tej książki jest po prostu genialna. Nie da się przejść obok niej obojętnie. Uważam, że graficy przy tej serii odwalili kawał dobrej roboty. Każda sroka okładkowa zapragnie mieć obie pozycję w swojej biblioteczce.

„Ktoś inny czaiłby się w cieniu, aż mógłby wbić mi nóż w plecy. Ty oczywiście też wbiłabyś mi nóż w plecy, gdybyś miała okazję, ale przynajmniej otwarcie się do tego przyznajesz.”

„Trzynasty księżyc” autorstwa Pauliny Hendel to według mnie idealna kontynuacja serii Żniwiarz. Autorka ponownie udowodniła, że polska fantastyka nie odstaje w żadnym stopniu od zagranicznej. Dlatego jeśli jeszcze nie czytaliście najnowszej książki Hendel to szybko to nadróbcie. Ponieważ Żniwiarz znowu powraca by ponownie zachwycić czytelnika! Gorąco polecam!

Aleksandra
Wszystkie cytaty pochodzą z książki „Trzynasty księżyc” autorstwa Paulina Hendel.

Więcej na :

Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2020-07-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,
Avatar użytkownika - ewaki
ewaki
Przeczytane:2020-05-03, Przeczytałem, 52 książki 2020,

Każda kolejna cześć Żniwiarza jest ciekawsza i coraz lepsza !

Pierwszy zmienił taktykę, chce współpracować z Magdą, przeciwko ich wspólnemu wrogowi. Magda mu nie ufa, ale z nim poluje, aby nauczyć się jak najwięcej. Zbliża się Trzynasta pełnia, a wraz z nią demony, jakich Magda i Feliks nigdy nie spotkali.

Avatar użytkownika - mirabell3012
mirabell3012
Przeczytane:2020-02-09, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, Przeczytane w 2020 roku,

Żniwiarz "Trzynasty księżyc" Paulina Hendel, 6

Polska fantastyka dobrymi książkami stoi. Rodzimi autorzy nieustannie mnie zaskakują. Czekam aż Peter Jackson usłyszy o żniwiarzach Pauliny Hendel i stworzy ekranizacje na miarę Władcy Pierścieni !

Trzynasty księżyc to trzeci tom opowiadający o przygodach Magdy, która powróciwszy w nowym ciele, musi zmagać się nie tylko z demonami wszelkiej maści, które są bardziej aktywne i bezczelne, ale także z nowym wrogiem, który zmienia nastawienie do Pierwszego i jej priorytety. Mimo że Magda, Feliks i Mateusz nie ufają do końca Pierwszemu, to postanawiają połączyć siły by pokonać wspólnego wroga.

Paulina Hendel zabiera nas w świat słowiańskich demonów, do krainy najmroczniejszych koszmarów, snuje swą opowieść tak sugestywnie, że czytając powieść nocą rozglądałam się czujnie czy nic nie zatakuje mnie z ciemności. Żniwiarze dobrze wiedzą co kryje ciemność !

Bohaterowie Trzynastego księżyca chwytają za serce, czytelnik z zapartym tchem śledzi ich przygody, są tak wykreowani, że wzbudzają sympatię i ciekawość.

Zakończenie pozostawia niedosyt, dlatego jak najszybciej muszę dorwać czwarty tom. Mogę z wielką przyjemnością stwierdzić, że miłość do serii Żniwiarze, która rozpoczęła się wraz z lekturą Pustej nocy umacnia się i Paulina Hendel zajęła zaszczytne miejsce obok Rafała Kosika w moim rankingu najlepszych polskich pisarzy fantastyki dla młodzieży ! Polecam !

Wysłannik
Paulina Hendel; 0