17.01-30.03.2008: wystawa Zbigniewa Pronaszki w Krakowie

Data: 2007-12-22 22:32:24 Autor: zorza
News - 17.01-30.03.2008: wystawa Zbigniewa Pronaszki w Krakowie

Na wystawie Zbigniewa Pronaszki w ramach cyklu "Galeria Żywa" zostaną pokazane najciekawsze dzieła z największej kolekcji tego artysty obejmującej 97 obrazów olejnych, 20 rzeźb i ponad 500 prac na papierze. Kolekcja ta powstała dzięki zapisowi artysty dla Muzeum Narodowego w Krakowie dokonanemu w roku 1955. Wystawa zostanie zaprezentowana w dwóch salach Galerii Sztuki Polskiej XX wieku Muzeum Narodowego w Krakowie w dniach 17 stycznia – 30 marca 2008 roku.

 

W sali „Awangarda” znajdą się prace studenckie oraz obrazy, rzeźby, grafiki, akwarele i projekty scenograficzne powstałe w czasie zaangażowania Pronaszki w ruch formistyczny - m.in. wczesne kompozycje powstałe pod wpływem Jacka Malczewskiego, najbardziej znane dzieło formistyczne malarza, „AKT” z 1917 roku, a także rzeźby, wśród których projekt „POMNIKA ADAMA MICKIEWICZA DLA WILNA” należy do najważniejszych tego typu prac dwudziestolecia międzywojennego.

 

W sali "Koloryści" będzie można zobaczyć malarstwo artysty powstałe po roku 1922, kiedy to na rzecz koloru porzucił kubizujący, oparty na linii sposób kształtowania formy.

 

Kolor w pracach formistycznych był podporządkowany formie i ograniczony często do subtelnych odcieni tej samej barwy. W latach dwudziestych artysta zaczął budować formę w obrazach za pomocą koloru. W latach następnych podejście do problemu koloru ulegało u niego różnym przeobrażeniom i stało się przedmiotem eksperymentów formalnych. Wysiłki te uczyniły Pronaszkę jednym z najwybitniejszych polskich kolorystów.

 

Wystawie towarzyszyć będzie album "Zbigniew Pronaszko" Światosława Lenartowicza (Olszanica 2008) opublikowany przez Wydawnictwo BOSZ oraz ulotka informacyjna z planem ekspozycji.

 

Źródło: www.culture.pl

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Sekret Heleny
Lucinda Riley;
Sekret Heleny
Czas pomsty
Maciej Liziniewicz
Czas pomsty
Budząc lwy
Ayelet Gundar-Goshen
Budząc lwy
Dzisiaj umrzesz Ty
Sue Wallman
Dzisiaj umrzesz Ty
Czas pokuty
Grzegorz Kopiec
Czas pokuty
Nie wiem, gdzie jestem
Gayle Forman;
Nie wiem, gdzie jestem
Wielka księga Klary
Marcin Wicha;
Wielka księga Klary
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Aleksandra Katarzyna Maludy
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Pokaż wszystkie recenzje