63% Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki

Data: 2016-03-10 21:27:49 Autor: Sławomir Krempa
News - 63% Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki

Już wkrótce Biblioteka Narodowa opublikuje raport z przygotowywanego co dwa lata badania dotyczącego czytelnictwa wśród Polaków. Niestety, nie będą to dane krzepiące. Jak powiedział na posiedzeniu sejmowej komisji kultury Maciej Dydo z Departamentu Mecenatu Państwa MKiDN, 63% Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki. To więcej niż dwa lata temu, kiedy brak styczności z książką deklarowało 58,3% badanych. Poprzednie wyniki badań czytelnictwa zaprezentowaliśmy tutaj - KLIK! 


Wstępne wyniki badania szokują szczególnie w kontekście sondażu, jaki w 2014 roku przeprowadził dla Biblioteki Narodowej TNS. Wówczas 41,7% badanych oświadczyło, że w 2014 roku przeczytało przynajmniej jedną książkę. Przeczytajcie artykuł poświęcony sondażowi. 

 

By zapobiec dalszemu pogorszeniu i tak dramatycznej sytuacji, uchwalony został Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2016-2020. Ma on - według Macieja Dydy - zapewnić dostęp do książek wszystkim Polakom. Pewną rewolucją w programie jest to, że w jego realizację zaangażowany będzie nie tylko - jak dotychczas - resort kultury, ale także Ministerstwo Edukacji Narodowej. Imponujące są także środki, jakie zostaną przeznaczone na realizację programu: będzie to 669 mln zł. 435 mln zł pochodzić będzie z budżetu państwa, 234 mln zł zostaną zainwestowane ze środków samorządowych

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa uwzględnia trzy priorytety. W ramach pierwszego z nich na zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych przeznaczono 27 mln zł. W kwietniu zostanie uruchomiony nabór - biblioteki publiczne będą mogły składać wnioski o dofinansowanie zakupów nowości, a za realizację zadań w obrębie tego priorytetu odpowiadać będzie Biblioteka Narodowa.

 

Drugi priorytet, za który odpowada Instytut Książki, stanowi kontynuację działań MKiDN w zakresie inwestycji w infrastrukturę bibliotek. W tym roku 30 mln zł przeznaczonych zostanie właśnie na remonty i zakup sprzętu. Nabór w obrębie priorytetu już zakończono, wpłynęło 259 aplikacji i obecnie trwa ich ocena.

 

Ostatnia część programu realizowana będzie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Na wspieranie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży przez zakup nowości wydawniczych do bibliotek szkolnych przeznaczonych zostanie w tym roku 30 mln zł, a w ciągu pięciu lat trwania programu - 150 mln zł. MEN właśnie przystępuje do ogłoszenia naboru do tego programu. 

 

Pełen raport Biblioteki Narodowej zostanie opublikowany już wkrótce. 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Bezmiar
Grzegorz Kapla
Bezmiar
Asiunia
Joanna Papuzińska
Asiunia
Bo trzeba żyć. Apolonia
Ewa Szymańska
Bo trzeba żyć. Apolonia
Bachor
Katarzyna Ryrych;
Bachor
Sekret antykwariusza
Paweł Jaszczuk;
Sekret antykwariusza
Łapy i ogony
Magdalena Podbylska
Łapy i ogony
Pokuta
Anna Kańtoch
Pokuta
To nie koniec świata
Ewa Maja Maćkowiak;
To nie koniec świata
Śmierć przy myciu zębów
Mai Thi Nguyen Kim
Śmierć przy myciu zębów
Pokaż wszystkie recenzje