Alpinista John Porter przyjeżdża do Polski

Data: 2017-05-11 10:25:35 Autor: Sławomir Krempa
News - Alpinista John Porter przyjeżdża do Polski
Autor poczytnej książki Przeżyć dzień jak tygrys, brytyjski alpinista John Porter, przybędzie w maju do Polski na serię spotkań z publicznością. Oto przebieg jego trasy autorskiej: 

16.05.2017 godz. 19.00 Wrocław (Politechnika, PWR Budynek A1 sala 329, Wybrzeże Wyspiańskiego 27) - wstęp wolny

17.05.2017 godz. 19.00 Katowice (Klub Namaste, Sobieskiego 27) - wstęp 15 zł.  

18,05,2017 godz. ok. 19.00 Kraków (kino Pod Baranami, Rynek Gółwny 27) + film "K2. Triumph and Tragedy" Jima Currana - wstęp 20 zł.

19.05.2017 godz. 18.00 Tarnów (Centrum Sztuki Mościce, Traugutta 1) - wstęp wolny

20.05.2017 godz. 13.00-15.00 Warszawa (Targi Książki na Stadionie Narodowym, stoisko wyd. Annapurna 221 V)

20.05.2017 godz. 20.45 Warszawa (Kino Wisła, Pl. Wilsona 2) + film "K2. Triumph and Tragedy" Jima Currana - wstęp 20 zł 

Pokazy w Krakowie i Warszawie zostaną wzbogacone projekcjami głośnego filmu Jima Currana z 1990 roku K2. Triumph and Tragedy (50 min.). Film ten, laureat wielu nagród (między innymi Grand Prix w Banff), pokazuje tragiczny sezon 1986 pod K2, kiedy to zginęło na tej górze 13 alpinistów, w tym trójka Polaków. Wprowadzenie do filmu wygłosi John Porter, który był wówczas pod K2.Dokumentalny, wielokrotnie nagradzany film Jima Currana K2. Triumph and Tragedy opowiada o wydarzeniach z 1986 roku, które przeszły do historii jako największa tragedia w historii wypraw wspinaczkowych na K2.

Początkowo twórcy tego klasycznego filmu górskiego mieli skupić się na ekspedycji Fullera z 1986 roku, która próbowała jako pierwsza zdobyć K2 od strony północnej i północno-zachodniej grani. Ostatecznie film stał się opowieścią o tragicznym lecie 1986 roku, kiedy 13 wspinaczy straciło życie na K2. Pogoda tego lata była nieprzewidywalna i sroga, a ekipy wspinaczkowe uziemione całymi dniami. Podczas nielicznych przejaśnień kilku alpinistów, m.in. Jerzy Kukuczka i Tadeusz Piotrowski zaatakowali Południową Ścianę w stylu alpejskim, bez butli tlenowych. Góra jednak przypomniała o swojej potędze, kiedy w wyniku osuwających się lawin, burz i wypadków pochłonęła życie wielu członków międzynarodowych wypraw. Po trzech miesiącach większość alpinistów wróciła do domów. Kilkoro wspinaczy zdecydowało się zostać i utworzyć nowe zespoły, co ostatecznie doprowadziło do tragedii, która kosztowała życie sześciu osób, w tym Brytyjczyków Julie Tullis i Alana Rouse’a oraz Polki Dobrosławy Miodowicz-Wolf. Kurt Diemberger, jeden z członków tego zespołu, mimo poważnych odmrożeń dotarł szczęśliwie do bazy, dzięki czemu świat poznał ich historię. 

Zapraszamy wszystkich miłośników opowieści górskich na te spotkania, a także do zapoznania się z inspirującą książką Przeżyć dzień jak tygrys. Alex MacIntyre i narodziny stylu alpejskiego w Himalajach. Podczas spotkań będzie możliwość zarówno nabycia książki, jak też zdobycia dedykacji autora.  

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Przeżyć dzień jak tygrys. Alex MacIntyre i narodziny stylu alpejskiego w Himalajach
John Porter1
Okładka książki - Przeżyć dzień jak tygrys. Alex MacIntyre i narodziny stylu alpejskiego w Himalajach

To odkrywcze, ale też i gorzkie wspomnienie o przyjacielu, jakim był Alex MacIntyre. Autor opowiada o jego wspinaniu, o chwilach wspaniałych i tragicznych...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht
Spowiedź Goebbelsa
A miał być happy end
Katarzyna Kalicińska
A miał być happy end
Niskorosła
Joanna Bartoń
Niskorosła
Wędrówka
Anna Onichimowska
Wędrówka
Sam i Watson patrzą sercem
Ghislaine Dulier
Sam i Watson patrzą sercem
Największy sekret
Rhonda Byrne
Największy sekret
Pokaż wszystkie recenzje