Na dworcu PKS stanął… bibliobox!

Data: 2019-01-18 12:29:46 Autor: pobarski
News - Na dworcu PKS stanął… bibliobox!

Na dworcu PKS w Suwałkach pojawiło się nietypowe urządzenie. Ku zaskoczeniu pasażerów, nie sprzedaje batoników ani biletów autobusowych, a… przyjmuje książki!

Bibliobox, bo o nim mówimy, to jedno z nowych rozwiązań wprowadzonych przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Ta składająca się z kilku filii książnica, wyszła naprzeciw oczekiwaniom czytelników.

Jak działa bibliobox? Zasady działania książkomatu są dość proste. Podobnie jak w skrzynce na listy, wystarczy wrzucić do metalowej skrzynki wypożyczoną wcześniej książkę, a następnego dnia pracownicy biblioteki odbiorą ją z biblioboxu i odznaczą w systemie jako oddaną.

Dzięki temu czytelnicy, którzy nie mają czasu na oddanie książki w godzinach pracy biblioteki, mają szansę oddać wypożyczone tytuły w dowolnym, wygodnym dla nich terminie i o dowolnej porze. Dodatkowo, książkomat umieszczono na dworcu PKS, co stanowi wielką wygodę dla uczniów dojeżdżających do centrum. MBP nie wyklucza jednak możliwości przeniesienia urządzenia w okolice budynku biblioteki.

Jak wyjaśnia w materiale lokalnej stacji Radio 5 Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Suwałkach, dzięki specjalnej konstrukcji biblioboxu – umieszczonych wewnątrz sprężynach – książka nie spada na samo dno, przy okazji się niszcząc. Oddając w ten sposób książki, nie musimy martwić się o ich grzbiety czy ewentualne zagięcia powstałe podczas umieszczania książki w książkomacie.

A co Wy myślicie o takich urządzeniach? Sprawdzi się, czy to raczej chwilowa moda?

Fot. Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21) / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Pod naszym niebem
Sylwia Kubik
Pod naszym niebem
Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown
Tylko dla dorosłych
Marzycielka
Katarzyna Michalak
Marzycielka
Cecylio, obudź się!
Dorota Wójcik
Cecylio, obudź się!
Ojciec, czyli o Pieronku
Szymon Wróbel
Ojciec, czyli o Pieronku
Kolory pawich piór
Jojo Moyes;
Kolory pawich piór
Coco i jej mała czarna sukienka
Annemarie Van Haeringen
Coco i jej mała czarna sukienka
Wariat na wolności. Autobiografia
Wojciech Eichelberger;
Wariat na wolności. Autobiografia
Pokaż wszystkie recenzje