W Poznaniu powstała społeczna Biblioteka Sąsiedzka! 

Data: 2020-07-09 13:32:08 Autor: pobarski

Kiedy publiczne książnice zostają zamykane, mieszkańcy muszą wziąć sprawy w swoje ręce. Tak było też w Poznaniu, gdzie mieszkańcy niedawno stracili filię Biblioteki Raczyńskich. 

Obrazek w treści

Grupa społeczników postanowiła otworzyć własną, sąsiedzką bibliotekę, która zastąpić ma zamkniętą od pewnego czasu filię Biblioteki Raczyńskich na osiedlu Główna w Poznaniu. 

Koordynatorami akcji byli członkowie Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury, którzy w ten sposób postanowili stworzyć miejsce, w którym mieszkańcy osiedla mogliby  bezpłatnie wypożyczać książki. Członkowie grupy odpowiedzialnej za bibliotekę własnoręcznie przygotowali regały – sporządzone one zostały ze sklepowych skrzynek na warzywa i owoce, które najpierw odpowiednio przerobiono. 

BibliotekaFot. materiały prasowe / W księgozbiorze biblioteki znajdują się popularne kryminały czy romanse

Od lutego bieżącego roku mieszkańcom udało się uzbierać ponad 2,5 tysiąca książek, a liczba ta cały czas wzrasta. Z biblioteki korzystać zaś może każdy mieszkaniec osiedla – nie obowiązuje bowiem żaden rejestr czytelników. Jednocześnie, organizatorzy muszą liczyć na uczciwość czytelników – Biblioteka Sąsiedzka nie nakłada bowiem kar za przetrzymanie tytułów. Wśród darczyńców, którzy przekazali książki do biblioteki znalazły się wydawnictwa, instytucje kultury, a także portal Granice.pl

Biblioteka Sąsiedzka powstała w siedzibie Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury przy ulicy Głównej 42 i w przyszłości planuje organizować na terenie biblioteki także spotkania autorskie i wydarzenia kulturalne. 

Oficjalne otwarcie Biblioteki Sąsiedzkiej zaplanowane jest na piątek, 10 lipca o godz. 18:00. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.