Czy wiedzieliście o istnieniu Biblioteki Sejmowej? Może zapisać się do niej… każdy!

Data: 2019-11-27 20:05:17 Autor: pobarski

Budynek sejmu jest jednym z najważniejszych miejsc w Polsce. To właśnie tam podejmowane są najważniejsze decyzje dotyczące polityki naszego kraju. Czy wiedzieliście jednak, że w budynku Sejmu istnieje Biblioteka Sejmowa, do której zapisać może się… każdy? Oczywiście, pod pewnymi warunkami.

Sejmfot. mat. prasowe Kancelarii Sejmu / Łukasz Błasikiewicz

Sejm jest jednym z najważniejszych w kraju budynków użyteczności publicznych. Chociaż obywatele niebędący posłami, funkcjonariuszami państwowymi czy dziennikarzami raczej rzadko bywają na Wiejskiej, to jednak… mogą skorzystać z biblioteki. A właściwie – Biblioteki Sejmowej.

Czytaj także: Wysadzona biblioteka nie ma gdzie się podziać. Dyrekcja apeluje

Z tej nietypowej czytelni mogą skorzystać zarówno posłowie i senatorowie, jak i czytelnicy, którzy mają taką potrzebę. Ostatnia kwestia jest dość ważna, bowiem żeby wykorzystać możliwość zostania czytelnikiem Biblioteki Sejmowej należy uzasadnić swój powód, jak głosi bowiem regulamin biblioteki:

Biblioteka obsługuje następujące kategorie użytkowników: (…) 6) inne osoby i instytucje, których potrzeby naukowe, zawodowe lub informacyjne mogą być zaspokojone na podstawie unikatowych zbiorów i źródeł informacji, dostępnych wyłącznie w Bibliotece.

Co oznacza to w praktyce? Aby móc skorzystać z biblioteki należy uzasadnić, że posiada się szczególną potrzebę (np. uzyskania informacji), którą zaspokoić może jedynie publikacja dostępna w Bibliotece Sejmowej. A o takie nietrudno, jak bowiem widzimy w zbiorze online biblioteki, wśród nowości biblioteki znajduje się książka o polityce Afryki – Public participation in African constitutionalism, socjologiczny dokument Uniwersytetu Rzeszowskiego Kryminologiczne aspekty chuligaństwa stadionowego : studium teoretyczno-empiryczne czy nieco bardziej „przyziemne” wydane przez PIW Dzieje Tajlandii.

Czytaj także: Po 70 latach zwrócono książkę do biblioteki. To rekord?

Czytelni główna Biblioteki otwarta jest dla czytelników w tygodniu od 8:30 do 20:00. Jest jednak jeden wyjątek – do biblioteki nie dostaniemy się w dniu, kiedy w budynku odbywa się posiedzenie Sejmu. Wówczas nie zostaniemy przepuszczeni przez ochronę. W innych dniach musimy zaś postarać się o uzyskanie jednodniowej przepustki upoważniającej do wstępu na teren Biblioteki.

O dostępności Biblioteki napisała też jedna z posłanek, Paulina Matysiak – Członkini Zarządu Krajowego Partii Razem.

Wiedzieliście o istnieniu Biblioteki? Macie w planach ją zwiedzić?

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Okna z widokiem na Weronę
Hanna Kowalewska
Okna z widokiem na Weronę
Niedzielna dziewczyna
Pip Drysdale
Niedzielna dziewczyna
Ktosiek 2.0
Beata Piliszek-Słowińska
Ktosiek 2.0
Zawsze i na zawsze
Jenny Han
Zawsze i na zawsze
Brytyjska monarchia od kuchni
Adrian Tinniswood
Brytyjska monarchia od kuchni
Grypa. Sto lat walki
Jeremy Brown
Grypa. Sto lat walki
Relikwiarz
Elżbieta Bielawska
Relikwiarz
iBoy
Kevin Brooks
iBoy
Pokaż wszystkie recenzje