Czy wiedzieliście o istnieniu Biblioteki Sejmowej? Może zapisać się do niej… każdy!

Data: 2019-11-27 20:05:17 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Budynek sejmu jest jednym z najważniejszych miejsc w Polsce. To właśnie tam podejmowane są najważniejsze decyzje dotyczące polityki naszego kraju. Czy wiedzieliście jednak, że w budynku Sejmu istnieje Biblioteka Sejmowa, do której zapisać może się… każdy? Oczywiście, pod pewnymi warunkami.

Sejmfot. mat. prasowe Kancelarii Sejmu / Łukasz Błasikiewicz

Sejm jest jednym z najważniejszych w kraju budynków użyteczności publicznych. Chociaż obywatele niebędący posłami, funkcjonariuszami państwowymi czy dziennikarzami raczej rzadko bywają na Wiejskiej, to jednak… mogą skorzystać z biblioteki. A właściwie – Biblioteki Sejmowej.

Czytaj także: Wysadzona biblioteka nie ma gdzie się podziać. Dyrekcja apeluje

Z tej nietypowej czytelni mogą skorzystać zarówno posłowie i senatorowie, jak i czytelnicy, którzy mają taką potrzebę. Ostatnia kwestia jest dość ważna, bowiem żeby wykorzystać możliwość zostania czytelnikiem Biblioteki Sejmowej należy uzasadnić swój powód, jak głosi bowiem regulamin biblioteki:

Biblioteka obsługuje następujące kategorie użytkowników: (…) 6) inne osoby i instytucje, których potrzeby naukowe, zawodowe lub informacyjne mogą być zaspokojone na podstawie unikatowych zbiorów i źródeł informacji, dostępnych wyłącznie w Bibliotece.

Co oznacza to w praktyce? Aby móc skorzystać z biblioteki należy uzasadnić, że posiada się szczególną potrzebę (np. uzyskania informacji), którą zaspokoić może jedynie publikacja dostępna w Bibliotece Sejmowej. A o takie nietrudno, jak bowiem widzimy w zbiorze online biblioteki, wśród nowości biblioteki znajduje się książka o polityce Afryki – Public participation in African constitutionalism, socjologiczny dokument Uniwersytetu Rzeszowskiego Kryminologiczne aspekty chuligaństwa stadionowego : studium teoretyczno-empiryczne czy nieco bardziej „przyziemne” wydane przez PIW Dzieje Tajlandii.

Czytaj także: Po 70 latach zwrócono książkę do biblioteki. To rekord?

Czytelni główna Biblioteki otwarta jest dla czytelników w tygodniu od 8:30 do 20:00. Jest jednak jeden wyjątek – do biblioteki nie dostaniemy się w dniu, kiedy w budynku odbywa się posiedzenie Sejmu. Wówczas nie zostaniemy przepuszczeni przez ochronę. W innych dniach musimy zaś postarać się o uzyskanie jednodniowej przepustki upoważniającej do wstępu na teren Biblioteki.

O dostępności Biblioteki napisała też jedna z posłanek, Paulina Matysiak – Członkini Zarządu Krajowego Partii Razem.

Wiedzieliście o istnieniu Biblioteki? Macie w planach ją zwiedzić?

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy