reklama

Czy wiedzieliście o istnieniu Biblioteki Sejmowej? Może zapisać się do niej… każdy!

Data: 2019-11-27 20:05:17 Autor: pobarski

Budynek sejmu jest jednym z najważniejszych miejsc w Polsce. To właśnie tam podejmowane są najważniejsze decyzje dotyczące polityki naszego kraju. Czy wiedzieliście jednak, że w budynku Sejmu istnieje Biblioteka Sejmowa, do której zapisać może się… każdy? Oczywiście, pod pewnymi warunkami.

Sejmfot. mat. prasowe Kancelarii Sejmu / Łukasz Błasikiewicz

Sejm jest jednym z najważniejszych w kraju budynków użyteczności publicznych. Chociaż obywatele niebędący posłami, funkcjonariuszami państwowymi czy dziennikarzami raczej rzadko bywają na Wiejskiej, to jednak… mogą skorzystać z biblioteki. A właściwie – Biblioteki Sejmowej.

Czytaj także: Wysadzona biblioteka nie ma gdzie się podziać. Dyrekcja apeluje

Z tej nietypowej czytelni mogą skorzystać zarówno posłowie i senatorowie, jak i czytelnicy, którzy mają taką potrzebę. Ostatnia kwestia jest dość ważna, bowiem żeby wykorzystać możliwość zostania czytelnikiem Biblioteki Sejmowej należy uzasadnić swój powód, jak głosi bowiem regulamin biblioteki:

Biblioteka obsługuje następujące kategorie użytkowników: (…) 6) inne osoby i instytucje, których potrzeby naukowe, zawodowe lub informacyjne mogą być zaspokojone na podstawie unikatowych zbiorów i źródeł informacji, dostępnych wyłącznie w Bibliotece.

Co oznacza to w praktyce? Aby móc skorzystać z biblioteki należy uzasadnić, że posiada się szczególną potrzebę (np. uzyskania informacji), którą zaspokoić może jedynie publikacja dostępna w Bibliotece Sejmowej. A o takie nietrudno, jak bowiem widzimy w zbiorze online biblioteki, wśród nowości biblioteki znajduje się książka o polityce Afryki – Public participation in African constitutionalism, socjologiczny dokument Uniwersytetu Rzeszowskiego Kryminologiczne aspekty chuligaństwa stadionowego : studium teoretyczno-empiryczne czy nieco bardziej „przyziemne” wydane przez PIW Dzieje Tajlandii.

Czytaj także: Po 70 latach zwrócono książkę do biblioteki. To rekord?

Czytelni główna Biblioteki otwarta jest dla czytelników w tygodniu od 8:30 do 20:00. Jest jednak jeden wyjątek – do biblioteki nie dostaniemy się w dniu, kiedy w budynku odbywa się posiedzenie Sejmu. Wówczas nie zostaniemy przepuszczeni przez ochronę. W innych dniach musimy zaś postarać się o uzyskanie jednodniowej przepustki upoważniającej do wstępu na teren Biblioteki.

O dostępności Biblioteki napisała też jedna z posłanek, Paulina Matysiak – Członkini Zarządu Krajowego Partii Razem.

Wiedzieliście o istnieniu Biblioteki? Macie w planach ją zwiedzić?

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Letnie marzenie
Cathy Cassidy;
Letnie marzenie
Kaprys milionera
Izabella Frączyk, Jagna Rolska
Kaprys milionera
Pieniądze albo kasa
Paweł Beręsewicz
Pieniądze albo kasa
Pokaż wszystkie recenzje