Wysadzona biblioteka nie ma gdzie się podziać. Dyrekcja apeluje

Data: 2019-11-24 19:07:53 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Pamiętacie sprawę kaliskiej biblioteki, której filia została zniszczona na skutek… wysadzenia? Teraz dowiadujemy się, co dalej dzieje się w temacie „filii z bombą”!

Biblioteka

Parę miesięcy temu informowaliśmy o nietypowej sprawie – jednak z książnic w Kaliszu została wysadzona! W ścianie budynku umieszczony był bankomat, który stał się celem złodziei. Ci używając ładunku wybuchowego, uszkodzili nie tylko bankomat, ale także część konstrukcji budynku, w którym znajdowała się biblioteka.

Chociaż najbardziej ucierpiała na pierwszy rzut oka stolarka okienna, to niestety – drobinki szkła z okien i drzwi dostały się do większej części księgozbioru biblioteki, przez co dużo książek należało wówczas usunąć z księgozbioru.

Czytaj także: Śmieciarz stworzył własną bibliotekę. Wszystkie książki uratował z kubłów

Jak się okazuje, Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu nadal boryka się z problemem zdewastowanej filii. Chociaż kaliszanie rozpoczęli zbiórkę w Internecie, gdzie zachęcali do kupowania książek na rzecz biblioteki i przekazywania darów pieniężnych na remont, to nadal za mało.

Jak dowiadujemy się z lokalnego portalu kalisz.naszemiasto.pl, starty, jakie spowodował wybuch, szacowane są na około 96 tysięcy złotych – to pokrywa jednak jedynie koszty związane z czyszczeniem pomieszczenia, mebli i księgozbioru oraz myciem ścian specjalnymi środkami i ozonowaniem powietrza, w którym nie może znajdować się szkło. Na ten moment biblioteka nie dostała jednak odpowiedzi od ubezpieczyciela, jej losy nie są więc przesadzone.

Czytaj także: W tej bibliotece książki wypożycza… kot! Teraz Pimpuś pomaga innym!

Za pieniądze uzyskane pieniądze od czytelników, książnica kupiła już około 3 tysiące nowych książek. Jednak niezbędne minimum do uruchomienia filii to przynajmniej 10 do 15 tysięcy woluminów.

Jak mówi dyrekcja biblioteki w rozmowie z dziennikarzem kalisz.naszemiasto.pl, w wypadku biblioteki najszybszym i najlepszym rozwiązaniem byłoby przeniesienie filii do innego budynku. Ich dotychczasowa placówka należała do spółdzielni mieszkaniowej, a filia miała charakter wypożyczalni osiedlowej.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.