"Billy kłamca" - dorosły mężczyzna w świecie własnej wyobraźni

Data: 2022-06-19 10:06:01 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Agata Dudek
udostępnij Tweet

TVP Kultura wyemituje dziś w godzinach wieczornych film bazujący na nagrodzonej sztuce, komediodramat produkcji brytyjskiej, który opowiada historię dorosłego mężczyzny, który boi się dorosnąć. 

Obrazek w treści "Billy kłamca" - dorosły mężczyzna w świecie własnej wyobraźni  [jpg]

Film nosi tytuł Billy kłamca i jest jak już wspominaliśmy produkcją angielską, z roku 1968, zrealizowaną w czarno-białym stylu, opartą na sztuce, która została uhonorowana Nagrodą Brytyjskiej Akademii Filmowej oraz nagrodą Nowojorskich Krytyków Filmowych. O czym opowiada film? 

Billy kłamca – opis filmu 

Film Billy kłamca to brytyjski komediodramat z roku 1968, który opowiada historię młodego pracownika zakładu pogrzebowego. Billy Fisher jest mężczyzną, który nie chce codzienności i nie zamierza dorosnąć, żyjąc w swoim świecie, przenosząc się do krainy zwanej królestwo Ambrozji. 

  Czytaj również: "Różyczka 2", wkrótce ruszają zdjęcia do kontynuacji filmowego hitu z Magdaleną Boczarską

W miejscu tym nie tylko czekają na niego ekscytujące przygody, ale i wielkie romansu. W życiu rzeczywistym jest jednak czekająca aż się zmieni i dorośnie młoda kobieta imieniem Liz. ma nadzieję, że jej ukochany w końcu przestanie kłamać. 

Billy kłamca – obsada filmu

W filmie Billy kłamca występują: Tom Courtenay, Wilfred Pickles, Mona Washbourne, Ethel Griffies, Finlay Currie, Gwendolyn Watts, Helen Fraser, Julie Christie, Leonard Rossiter

   Czytaj również: Billy kłamca, informacje o filmie - opis

Reżyserem filmu Billy kłamca jest John Schlesinger, mający na swoim koncie także filmy: Nocny kowboj, Rodzaj miłości, Ta przeklęta niedziela.

Billy kłamca - gdzie obejrzeć film? 

Film Billy kłamca to filmowa produkcja, który miał swoja premierę już ponad pół wieku temu, bowiem w roku 1968. Dziś kultową już filmową produkcję zobaczymy w Polskiej Telewizji. 

   Czytaj również:  Idealny ślub - co się stanie gdy państwo młodzi znikną?

Emisja filmu Billy kłamca w niedzielę, 19 czerwca 2022 roku, na kanale TVP Kultura i TVP Kultura 2. Powtórka filmu we wtorek, 21 czerwca o godzinie 0:05, na TVP Kultura. 

Billy kłamca – opinie o filmie

Opisywany film, o tytule Billy kłamca to produkcja, która spodoba się przede wszystkim miłośnikom filmów będących komediodramatami. Przypanie do gustu miłośnikom starych filmów, szczególnie tych wykonanych w czarno-białym stylu. 

   Czytaj również: „Moonhaven” - serial science-fiction od AMC pokazany na pierwszym zwiastunie

Film Billy kłamca ma na swoim koncie aż 6 nominacji do filmowych nagród. Są to: Złoty Lew - Udział w konkursie głównym John Schlesinger, a także: BAFTA - Najlepszy film brytyjski John Schlesinger; Najlepsza aktorka brytyjska Julie Christie; Najlepszy film z jakiegokolwiek źródła; Najlepszy aktor brytyjski Tom Courtenay; Najlepsze zdjęcia brytyjskie (film czarno-biały) Denys N. Coop; Najlepszy scenariusz brytyjski Keith Waterhouse, Willis Hall.

Billy kłamca – książki

Film Billy kłamca to produkcja oparta na nagradzanej sztuce, docenionej przez krytyków i recenzentów, podobnie jak i film. My jednak polecamy inną książkę, o tytule Black Billy. Autorką jej jest Maria Erbel.

Książkę ”Black Billy" (Wydawnictwo Poligraf) można kupić taniej poniżej: 

 

Tagi: komedie, dramaty, komediodramaty, stare filmy,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Pokaż wszystkie recenzje