Bitwa o Anglię – klasyka kina wojennego dziś na TVP Kultura

Data: 2021-08-01 11:26:55 Autor: adudek
udostępnij Tweet

Polska Telewizja pokaże dzis klasykę kina wojennego, film produkcji brytyjskiej, o tytule Wojna o Anglię. 

Obrazek w treści

Produkcja mająca na swoim karku już ponad pięćdziesiąt lat to wyjątkowy obraz, kawałek historii, w której udział mieli także Polacy. Co wiemy o filmie? Co po tylu latach ma nam do zaoferowania?

Bitwa o Anglię – opis filmu

Film Bitwa o Anglię to produkcja brytyjska, której akcja rozgrywa się w roku 1940, tuż po odrzuceniu pokojowej oferty Hitlera. Anglia szykuje się do ataku lotniczego. Nie lada wyzwania ma przed sobą marszałek Dowding, który jest świadomy przeważającej przewagi wroga.

Czytaj również: „I Believe In A Thing Called Love” – Yulin Kuang przeniesie powieść do filmu Netfliksa

Angielska armia, lotnictwo wyposażone w jedynie 600 samolotów, wydaje się nie mieć szans w konfrontacji z Luftwaffe. Ale lotnictwo brytyjskie, przy pomocy aliantów, w tym polskich pilotów, między innymi Dywizjonu 303 dzielnie odpiera ataki. 

Bitwa o Angilę – obsada filmu

Film brytyjski Bitwa o Anglię to produkcja z roku 1969, w któraj znalazły się gwiazdy ówczesnego kina. W roli marszałka Dowdinga - Laurence Olivier, mający na swoim koncie rolę w wielu produkcjach filmowych. Mogliśmy go oglądać w takich produkcjach jak: Maratończyk, Hamlet, Detektyw.

W pozostałych rolach: Curd Jürgens, Robert Shaw, Kenneth More, Edward Fox, Susannah York, Hein Reiss, Dietrich Frauboes oraz Christopher Plummer.

Czytaj również: Bitwa o Anglię, informacje o filmie - opis

Reżyserem filmu jest Guy Hamilton, mający na swoim koncie takie filmy jak: Manuela, Goldfinger, Diamenty są wieczne.

Bitwa o Anglię – kiedy premiera?

Film miał swoją premierę w 1969 roku, a dziś, juz po raz kolejny zobaczymy go w Telewizji Polskiej. Film wyemituje TVP Kultura juz dziś, 1 sierpnia 2021 roku, o godzinie  20:00.

Powtórka filmu juz 2 sierpnia, o godzinie 23:25, także na TVP Kultura.

Bitwa o Anglię - opinie o filmie

Opisywana produkcja to przede wszystkim kawałej angielskiej, ale i polskiej historii. Film spodoba sie fanom dramatów wojennych, widzów lubiących produkcje o II wojnie światowej.

Czytaj również: Nocna randka – znudzone małżeństwo i afera kryminalna 

Film ma na swoim koncie dwie nominacje do nagród filmowych: BAFTA - Najlepsza ścieżka dźwiękowa Jim Shields, Teddy Mason oraz NBR - Najlepsze filmy roku.

Bitwa o Anglię – książki

Film Bitwa o Anglię to produkcja oparta na własnym scenariuszu, ale istnieją książki o tematyce historycznej opisujące obronę Anglii. Polecamy lekturę książki Bitwa o Anglię, ktorej autorem jest Stephen Bungay

Książkę „Bitwa o Anglię” można kupić taniej poniżej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.