Błękitna nuta - dramat biograficzny o burzliwym związki Chopina i Sand

Data: 2021-10-17 11:15:02 Autor: adudek
udostępnij Tweet

W telewizji zobaczymy dziś także film wyreżyserowany i napisany przez Andrzeja Żuławskiego. Jest nim dramat biograficznym, który opowiada o ostatnich chwilach, które spędzili razem  Fryderyk Chopin i George Sand

Obrazek w treści

Źródło zdjęcia: TVP

Film swoją premierę miał w roku 1991, czyli wiele lat temu, ale wciąż chętnie obejrzą go miłośnicy twórczości naszego największego kompozytora. W filmie wykorzystano właśnie jego muzyczną twórczość. Co wiemy o dramatcie biograficznym Błękitna nuta

Błękitna nuta – opis filmu 

Film Błękitna nuta to dramat biograficzny, produkcji francusko-niemieckiej, który rozgrywa się latem roku 1846, opisując ostatnie wspólne chwile jakie spędzili kompozytor i pianista Fryderyk Chopin oraz Gorge Sand. Akcja przenosi nas do jej dworku.

Czytaj również: Przepaść - nowa książka Remigiusza Mroza. Będzie 7 tom serii o Forście!

Właśnie wyprawia przejęcia, na którym goszczą znane osobistości. Wśród nich są: malarz Eugène Delacroix, śpiewaczka operowa Pauline Viardot i rosyjski pisarz Iwan Turgieniew. Burzliwy związek pary właśnie dobiega końca. Twórca pokazuje w swoim dziele chwile tuż przed zerwaniem. Napiętą sytuację między kochankami zamierza wykorzystać córka Sand, zakochana od lat w Chopinie. 

Błękitna nuta – obsada filmu

W filmie w roli Fryderyka Chopina wystąpił Janusz Olejniczak, znany z filmów Hiszpanka czy Pociąg do wolności. W roli George Sand zaś Marie-France Pisier, która wystąpiła w filmach: Widmo wolności czy Wspomnienia z Francji. 

Czytaj również: Błękitna nuta, informacje o filmie - opis

W pozostałych rolach: Serge Renko, Redjep Mitrovitsa, Gilles Détroit, Roman Wilhelmi, Noemi Nadelmann.

Reżyserem i autorem scenariusza do filmu jest Andrzej Żuławski, mający na swoim koncie takie produkcje jak: Trzecia część nocy, Opętanie, Diabeł, Szamanka.

Błękitna nuta – gdzie obejrzeć film

Film miał swoją premierę w roku 1991. Był już wieloktrotnie pokazywany w Polskiej Telewizji. Tym razem pokaże go kanał TVP Kultura. Emisja dziś, w niedzielę, 17 października 2021 roku, o godzinie 20:00.

Powtórka filmu we wtorek, 19 października o godzinie 14:45, także na TVP Kultura.

Błękitna nuta – opinie o filmie

Film Błękitna nuta spodoba się przede wszystkim melomanom, miłośnikom muzycznej twórczości Chopina. Znajdą w nim coś dla siebie także milośnicy produkcji biograficznych, dramatów, a nawet romansów.  

Przeczytaj również:  Chopin w Paryżu. Fragment książki „Sercem Polak"

Może przypaść także do gustu widzom lubiącym filmu w reżyserii naszego rodaka, Andrzeja Żuławskiego. 

Błękitna nuta – książki

Film powstał na bazie własnego scenariusza. Bazuje na życiu życiu i twórczości Fryderyka Chopina. Istnieje wiele książek o polskim kompozytorze. Polecamy jedną z nich. Jest nią Fryderyk Chopin. biografia ilustrowana, Janusza Ekierta.

Książkę można kupić taniej poniżej: 

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.