„Dewajtis” 6 odc.: Pożar w gospodarstwie Marka Czertwana. Co wydarzy się w 6 i 7 odc. serialu?

Data: 2023-10-22 11:10:02 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

Przed widzami Telewizji Polskiej kolejny odcinek serialu kostiumowego Dewajtis. 6 odcinek serialu to przedostatnie spotkanie z bohaterami, którzy tym razem będą musieli z pożarem trawiący majątek Czertwana. Co jeszcze wydarzy się dziś w serialu? Sprawdźcie już teraz!

Karol Dziuba jako Marek Czertwan i Ada Szczepaniak w roli Marty Wojnat w serialu "Dewajtis"fot. Archiwum TVP / Damian Hornet

Dewajtis – serial kostiumowy oparty na popularnej powieści Marii Rodziewiczówny – od kilku tygodni cieszy się niezmierną popularnością na antenie TVP. Tymczasem przed nami przedostatni odcinek tej opowieści. Co wydarzy się w serialu tym razem? 

Dewajtis 6 odc. – opis 

W 6 odcinku Dewajtis Marek będzie musiał zmierzyć się ze skutkami pożaru, który w nocy  zupełnie niszczy część jego gospodarstwa, które odziedziczył po ojcu. Mieszkańcy wsi próbują pomóc mu w jak najszybszym ugaszeniu zagrody. Prawdziwym bohaterem okazuje się Łukasz, który wpada w płomienie, próbując przedostać się do środka budynku i ratować dobytek. Niestety, skutkiem tego są bolesne oparzenia na całym jego ciele. 

Czytaj także: Serial „Dewajtis” to prawdziwy hit. Czy dąb z powieści Marii Rodziewiczówny istniał naprawdę?

Młody Czertwan jest zrozpaczony. Budynku nie udaje się uratować, jest kompletnie zniszczony. Marek nie tylko stracił gospodarstwo – na jego sumieniu ciąży także stan zdrowotny Łukasza. Minorowe nastroje towarzyszą mu także w kolejnych dniach, gdy okazuje, się, że jego przyrodni brat wraz z macochą pozwali go do sądu.

Dewajtis 6 odcinek – kiedy w tv? 

6 odcinek serialu Dewajtis zostanie wyemitowany w telewizji w niedzielę, 29 października 2023 roku. Tradycyjnie na antenie TVP 1 zobaczymy serial już o godzinie 20:20. Oprócz tego powtórkę serialu można będzie obejrzeć też na TVP Seriale i TVP Polonia. 

Czytaj także: Velvet - 2 odc. Don Rafael zostaje sam, a Alberto i Ana znikają bez śladu. Streszczenie 2 i 3 odcinka

Subskrybenci TVP VOD mogą zobaczyć 6 odc. Dewajtis już teraz w Internecie – na platformie streamingowej Telewizji Polskiej. 

Dewajtis 7 odc. – opis 

7 odcinek będzie finałowym epizodem serialu. W domu rodzinnym Czertwanów zorganizowana zostanie uroczysta kolacja. Pojawi się na niej między innymi pan Marwitz, zalecający się do jednej z córek Czertwanowej. W trakcie dysputy przy stole Witold zdradzi, co zamierza zrobić z majątkiem odziedziczonym po ojcu. Jego wizje nie przypadną wszystkim do gustu i zupełnie zmienią atmosferę przy stole. 

Czytaj także: „Dewajtis” to hit TVP. Jak powstał serial na podstawie powieści Marii Rodziewiczówny?

Tymczasem Irena wybiera się do domu Czertwanów, a Marek pracuje na pogorzelisku. Młody mężczyzna pragnie odbudować dom, jednocześnie jednak wydaje mu się, że nie wszystko, co stracił, da się tak łatwo odzyskać – uświadamia sobie, że uczucie wobec Orwidówny było czymś więcej, niż tylko zakochaniem. Tymczasem okazuje się, że Irena znika bez śladu. 

Dewajtis 7 odcinek – kiedy będzie? 

Finały odcinek Dewajtis zaprezentowany zostanie w telewizji w pierwszy weekend listopada – na antenie TVP 1 zobaczymy go w niedzielę, 5 listopada 2023 r. o godz. 20:20. 

Czytaj także: „Velvet” – popularna hiszpańska telenowela ponownie w TVP!

Wcześniej będzie można zobaczyć cały odcinek na TVP VOD, gdzie trafi tuż po emisji 6 epizodu w TV. 

Poznajcie Dewajtis, czyli serial inspirowany powieścią Marii Rodziewiczówny 

Nowa produkcja TVP zrealizowana została na kanwie powieści z 1889 roku spod pióra Marii Rodziewiczówny. Dewajtis początkowo wydawany był w odcinkach nakładem „Kuriera Warszawskiego”, następnie ukazał się w całości drukiem i przełożony został na kilkanaście języków na całym świecie. Najpierw książkę przeczytać można było po litewsku, niemiecku czy serbsku, następnie powieść Rodziewiczówny przełożono też na angielski, francuski, węgierski, czeski czy słowacki. 

Dewajtis - książka

Książka Marii Rodziewiczówny – mimo dość długie historii – wciąż cieszy się niemałą uwagą czytelników. Tego dowodem jest nie tylko nowy serial kostiumowym, ale także kolejne wznowienia powieści, które ukazują się na polskim rynku. Jedno z ostatnich wydań powieści w nowej, filmowej okładce kupić można poniżej: 

Tagi: dewajtis, seriale kostiumowe, ekranizacje książek,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Dewajtis
Maria Rodziewiczówna1
Okładka książki - Dewajtis

Jedną mamy drogę przed sobą, jeden cel, jedno serce...     Związany przysięgą daną umierającemu ojcu Marek Czertwan musi zająć się żmudzkim majątkiem...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje