Google pomoże z cyfryzacją literackich zabytków!

Data: 2019-11-28 21:30:02 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Znana firma technologiczna Google podjęła niedawno współpracę z Biblioteką Narodową Izraela, na mocy której wspólnie zdigitalizowane zostaną literackie zabytki!

Zabytki literatury

Biblioteka Narodowa Izraela podpisała porozumienie z międzynarodową firmą Google, na mocy której technologiczny gigant pomoże w cyfryzacji księgozbioru biblioteki. Przechowywane od dziesiątek czy setek lat zabytki literatury staną się dostępne dla wszystkich użytkowników sieci.

Czytaj także: 15 tysięcy książek. Odnaleziono przewodnik po biblioteczce syna Krzysztofa Kolumba

Biblioteka Narodowa Izraela posiada bogaty księgozbiór literackich zabytków, które stanowią niesamowitą pamiątkę kulturalnego dziedzictwa naszej cywilizacji. Wśród tytułów znajduje m.in. oryginalne włoskie tłumaczenie Romea i Julii czy hebrajska książka dla dzieci napisana w jidysz.

Teraz Biblioteka pomogła w transporcie ponad 50 tysięcy książek do Niemiec, gdzie w swoim ośrodku badawczym Google rozpocznie skanowanie publikacji. Cały projekt podlega ścisłemu nadzorowi, a z książkami należy obchodzić się z wielką starannością.

Czytaj także: Będzie książka „Zniewolona”! Kiedy premiera? Opis, fabuła, gdzie kupić

Oprócz tego 20 tysięcy książek zostanie opracowanych w Izraelu, gdyż ich stan i wiek nie pozwala na przemieszczanie po świecie. Po zakończeniu prac, wszystkie publikacje ponownie trafią do archiwum Biblioteki Narodowej Izraela.

Mniej więcej połowa publikacji pochodzących od XVIII do XX wieku napisane są w języku hebrajskim, jidysz i ladino. Digitalizacja ma na celu rozpowszechnienie kultury żydowskiej na całym świecie.

Wszystkie skany udostępnione będą nieodpłatnie w Internecie. Każdy użytkownik będzie miał szansę zapoznać się z literackimi zabytkami w wersji online całkowicie za darmo.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Córki tęczy
Hanna Cygler
Córki tęczy
Irena Jarocka o sobie
Mariola Pryzwan ;
Irena Jarocka o sobie
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Pokaż wszystkie recenzje