Graciela Olmos – biografia

Data: 2020-07-08 09:25:16 Autor: Piotr Piekarski

Kim jest Graciela Olmos, kobieta, która stała się inspiracją dla scenarzystów serialu „La Bandida”? Przedstawiamy biografię Gracieli Olmos w poniższym artykule.

Od początku lipca na antenie TVP 1 emitowany jest serial La Bandida, który przedstawia losy Mariny, młodej dziewczyny, która po utracie rodziców musi zaopiekować się swoim bratem i samą sobą. Jak wiadomo, opowieść ta inspirowana jest prawdziwą postacią – Gracielą Olmos. Co warto o niej wiedzieć? Przedstawiamy biografię tej kobiety. 

Graciela Olmos – biografia 

Graciela Olmos urodziła się pod nazwiskiem Marina Aedo w meksykańskim Casas Grandes w Chihuahua. Dokładna data urodzenia kobiety nie jest znana, jednak część źródeł podaje, że Marina urodziła się 10 grudnia 1895 roku. 

Czytaj także: "La Bandida" – nowy serial na TVP. O czym jest meksykańska telenowela?

Jej dzieciństwo było dość burzliwe. W młodym wieku straciła ojca i matką w wyniku ataku grupy Pancho Villa na hacjendę, w której mieszkała i pracowała wraz z najbliższymi. , To zmusiło ją i jej młodszego brata, Benjamina, do życia na ulicy. Finalnie znalazła się w domu dziecka, skąd ostatecznie uciekła. Przejawiała zdolności muzyczne.  

Graciela Olmos – życie prywatne

W młodym wieku wyszła za mąż za Joségo Hernándeza, jednego z zabójców jej rodziny. To właśnie z nim odeszła z klasztoru, by dołączyć do gruby buntowników. Niestety, niebawem po ślubie mężczyzna musiał opuścić żonę i wyjechać na kolejną misję. Już w 1915 r. Graciela została wdową, otrzymując – po mężu – przydomek Bandida

Jako wdowa po bandycie, musiała sama pomyśleć o swojej przyszłości. Pomóc nie mógł jej także młodszy brat, który w tym czasie zaangażował się już w naukę w seminarium duchownym. Mężczyzna został zresztą później księdzem. 

Aby móc przeżyć, Graciela Olmos zajmowała się wieloma rzeczami. Nielegalnie sprzedawał alkohol, oddawała swoje ciało w domach publicznych. Tak trwała przez kilka lat, aż w końcu założyła własny biznes. Stworzyła znany kabaret, w którym pojawiały się najważniejsze osobistości Meksyku. 

W międzyczasie Olmos rozprowadzała także narkotyki. Dzięki pracy w znanych burdelach, zgromadziła sieć kontaktów z politykami, którzy chronili ją przed konsekwencjami swoich nielegalnych działań. 

Przez biografkę Gracieli Olmos, Magdalenę González Gámez, kobieta okrzyknięta została „Najpotężniejszą prostytutką w historii Meksyku”. Marina zmarła w wieku 66 lat, 31 maja 1962 r. Pogrzebową uroczystość poprowadzić miał jej brat, Benjamin. 

Graciela Olmos – muzyka

Wbrew pozorom, Graciela Olmos jest postacią ważną dla meksykańskiej kultury, a zwłaszcza muzyki. Jest ona autorką muzyki i słów ballad, tak zwanych meksykańskich corrido: „El Siete Leguas”, „El corrido de Durango” oraz „Benjamín Argumedo”.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Zaczekaj na mnie
Monika Michalik;
Zaczekaj na mnie
Topielice
Sylvia Wilczyńska
Topielice
Siódma ofiara
Aleksandra Marinina;
Siódma ofiara
Katastrofalny błąd
Iwona Wilmowska;
Katastrofalny błąd
Cyklon
Przemysław Semczuk
Cyklon
N.P.
Banana Yoshimoto
N.P.
Pokaż wszystkie recenzje