Murakami rezygnuje z Nowego Nobla!

Autor: mojebestsellery
News - Murakami rezygnuje z Nowego Nobla!

Całkiem niedawno opublikowano listę czterech twórców, którzy ubiegać mogli się o nagrodę tak zwanego Nowego Nobla – statuetka New Academy Prize, która w tym roku wręczona zostanie zamiast samego Nobla, owianego tegoroczną aurą skandalu.

Haruki Murakami został nominowany do nagrody New Academy Prize, o czym pisaliśmy tutaj, wraz z Neilem Gaimanem, Maryse Condé i Kim Thú. Rozdanie nagród odbyć miało się w październiku.

Nagroda New Academy Prize to szwedzka alternatywa dla tegorocznej Nagrody Nobla, która w tym orku nie zostanie przyznana ze względu na pojawiające się skandaliczne informacje na temat nadużyć na tle seksualnym męża jednej z członkiń Akademii Noblowskiej. Nieoficjalnie, Murakami miał być jednym z kandydatów na laureata tegorocznej Nagrody Nobla.

Jak podaje The Guardian, do New Academy Prize, krótko po ujawnieniu listy nominowanych, Haruki Murakami sam wysłał prośbę o wycofanie z nominacji. W swoim oświadczeniu przesłanym e-mailem, autor napisać miał, że woli skupić się teraz na pisaniu. Według niepotwierdzonych informacji, pisarz pojawić ma się na liście nominowanych w przyszłorocznej, odbudowywanej Nagrodzie Nobla.

New Academy Prize to tymczasowe rozwiązanie na czas ponownego odbudowywania pozycji Akademii Nobla. Po wręczeniu statuetki, organizacja ma zostać rozwiązana. Według wstępnych informacji, wyniki Nowej Nagrody poznać będziemy mogli 12 października, zaś uroczysta gala z udziałem tegorocznego laureata odbyć miałaby się 9 grudnia.

Fot. użyta w nagłówku: wakarimasita, Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Róże w garażu
Agnieszka Tyszka
Róże w garażu
Czarne serce
Elisa Puricelli Guerra
Czarne serce
Meandry miłości
Katarzyna Bulicz-Kasprzak
Meandry miłości
Zakochane Trójmiasto
praca zbiorowa;
Zakochane Trójmiasto
Pokaż wszystkie recenzje