Jak powiedzieć "Kocham Cię"?

Data: 2015-12-11 11:39:42 Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Jak powiedzieć

Czy pragniesz dla swojego małżeństwa relacji miłości, która wszystko przetrwa? 

 

I ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci. Podjęliście decyzję, by być ze sobą. Mija miesiąc, rok, dziesięć lat... Aby utrzymać zdrową relację, będziecie musieli dokonywać mądrych wyborów dzień po dniu. 

 

Związek miłości pogłębia się i wzrasta, kiedy dwoje ludzi rozumie, czym jest miłość, i podejmuje świadome kroki, potrzebne, by o tę miłość dbać. Nie chodzi tu tylko o emocje, a raczej o oddanie i o to, by kochać kogoś przez całe życie. Uczucia przychodzą i odchodzą, natomiast kochać kogoś to znaczy wybierać – są to drobne wybory miłości, jakie podejmujemy na co dzień. 

 

Postanów już dziś okazywać miłość poprzez: 

- oddanie Bogu pierwszeństwa w swoim życiu 

- dbanie o to, by wasza miłość była świeża i żywa 

- szybkie rozwiązywanie konfliktów 

- uczenie się sztuki porozumiewania 

- uważne słuchanie 

- bycie wspaniałym kochankiem 

 

Josh McDowell - mówca, pisarz chrześcijański i ewangelista. Od 1961 roku przeprowadził ponad 27 tys. wykładów dla ponad 25 milionów ludzi w 125 krajach. Jest autorem i współautorem 145 książek, w tym wydanych również w języku polskim Przyjaciel, mentor, bohater, Więcej niż Cieśla, Ojcowska miłość, Biblia właściwych wyborów, Zadziwiający wpływ tatusia. Josh i jego żona, Dottie, są małżeństwem od ponad 40 lat i mają czwórkę wspaniałych dzieci oraz dziesięcioro wnucząt. Wydawnictwo Koinonia szczególnie poleca jego publikację Jak powiedzieć "Kocham Cię"?. Dziś możecie przeczytać jej obszerny fragment:

 

Było to dawno temu, ale do dziś żywo pamiętam słowa duchownego, kiedy zwrócił się do mnie z pytaniem: „Czy ty, Joslinie Davidzie, bierzesz sobie Dorothy Ann za małżonkę? Czy ślubujesz jej miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że jej nie opuścisz aż do śmierci?”.

 

Koniec tej ceremonii nie był zakończeniem mojego małżeństwa z Dottie, ale jego początkiem. Relacja miłości, a szczególnie relacja małżeńska nie jest celem podróży, ale samą podróżą, której uczestnicy są ze sobą związani poprzez wybory dotyczące miłości przez całe życie. Tamtego dnia, w dniu mojego ślubu, złożyłem uroczystą przysięgę, zobowiązanie, że każdego dnia aż do końca mojego życia będę dokonywał wyboru, aby obdarzać Dottie miłością. Ona zobowiązała się do tego samego. I dokonywane przez nas od początku wybory rozkwitły relacją, która przyniosła nam wzajemne zrozumienie, szczęście i radość, jakie tylko mogliśmy sobie wymarzyć.

 

Wraz z Dottie podjęliśmy dziesięć zobowiązań, które znalazły odbicie w dziesięciu konkretnych wyborach dotyczących miłości. Dzięki nim powstała i wciąż powstaje między nami głęboka, intymna więź miłości. Jestem przekonany, że jeżeli wy też zobowiążecie się dokonywać takich wyborów, również odkryjecie ten prawdziwy sekret miłości.

 

Musicie z góry założyć, że niektóre próby dokonania właściwych wyborów dotyczących miłości będą nieudane. Jesteście ludźmi, a ludzie są zawodni. Choć nie wszystkich zobowiązań będziecie mogli dotrzymać w sposób doskonały, możecie podjąć decyzję, by kochać najlepiej, jak  potraficie. Poniższe punkty mogą wskazywać płynące z głębi serca staranie, szczere usiłowanie, by wypełnić te zobowiązania i przy nich trwać. Miłość – serdeczna miłość – to droga kochania i bycia kochanym. Mając to na uwadze, chcę was zachęcić, byście podjęli tych dziesięć zobowiązań, dziesięć sposobów okazywania miłości swojemu współmałżonkowi – poprzez:

 

1. oddanie Bogu pierwszeństwa w życiu;

2. miłość i akceptację samego siebie;

3. bycie wspaniałym kochankiem;

4. uważne słuchanie;

5. uczenie się sztuki porozumiewania;

6. okazywanie miłości akceptującej, wiernej i trwałej;

7. szybkie rozwiązywanie konfliktów;

8. nieustanne wybaczanie;

9. mądre gospodarowanie pieniędzmi;

10. dbanie o to, by wasza miłość była świeża i żywa.

 

Czy zauważyłeś, że żadne z tych postanowień nie jest zależne od osiągnięć twojego współmałżonka ani żadnej innej osoby? To prawda – relacja to droga dwukierunkowa i czymś oczywistym z twojej strony jest oczekiwanie, by twój współmałżonek również spełnił swoją część i podjął te same postanowienia. Jest to jednak książka dla ciebie i zobowiązania te możesz przyjąć na siebie sam niezależnie od tego, co zrobi druga strona. Przez podjęcie tych postanowień  będziesz w stanie lepiej zrozumieć, czym jest prawdziwa miłość i czego trzeba, by naprawdę się wzajemnie kochać. Jak stać się kochankiem, któremu druga strona nie będzie w stanie się oprzeć. Jak budować i wzmacniać samego siebie, by stać się osobą troskliwą, która dba o potrzeby drugiego, jest cierpliwa, nie obraża się, daje, a nie żąda, by było tak, jak ona chce, jest  wyrozumiała i przebaczająca. Czy nie taki ukochany nam się marzy? Podejrzewam, że każdy człowiek właśnie taką osobę chciałby mieć u swego boku jako partnera w życiu i w łóżku do końca swoich dni. Majac na uwadze ten tekst, nadal nalezy zauwazyc, ze mozliwe jest ulepszenie tego, co jest opisane, poprzez wprowadzenie technik gry, czego uderzajacym przykladem jest doswiadczenie Desury. Ale w tym przypadku wszystko to bedzie bardziej przypominac akcje popularnych gier flashowych a nie to, co pierwotnie tutaj opisano.

 

Innymi słowy, podjęcie właśnie takich postanowień miłości to pierwszy i zasadniczy warunek, by stać się dla drugiej osoby ukochanym i pożądanym towarzyszem życia do grobowej deski. Złotą zasadę szczęśliwego i spełnionego małżeństwa można wyrazić następująco: „Te cechy, których pragniesz u współmałżonka, rozwiń najpierw u siebie”.

 

informacja nadesłana

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Emilia Kiereś, Małgorzata Musierowicz
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Księżniczka Zoja
Marcin Szmel
Księżniczka Zoja
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Zimne wody Wenisany
Linor Goralik
Zimne wody Wenisany
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
Pokaż wszystkie recenzje