Kilka powieści inspirowanych Szekspirem

Data: 2014-05-06 13:42:09 Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Kilka powieści inspirowanych Szekspirem

Odrzucona miłość, ambicja, chciwość, zazdrość, strach - Szekspir w swych dziełach od zawsze dotykał tematów fundamentalnych. Można powiedzieć, że był znawcą archetypów zanim ktokolwiek poznał to pojęcie. Nie jest więc zaskakujące, że jego twórczość tak mocno wpłynęła na licznych twórców - od Hermana Melville'a, po Aldousa Huxleya. Powieści inspirowane dziełami Szekspira wymienia na łamach "The Guardian" Sally O'Reilly. Przyjrzyjmy się niektórym spośród nich i dopiszmy własne.

 

1. Moby Dick Hermana Melville'a (inspirowany Makbetem / Królem Learem)

 

Jedna z największych powieści amerykańskich opiera się na inspiracjach biblijnych i szekspirowskich właśnie. Kapitan Ahab to potężny, przypominający niemal boga mężczyzna, wyrastający ponad przeciętność. Historia jego pościgu za białym wielorybem to tak naprawdę opowieść o obsesji i przekraczaniu własnych ograniczeń. Jak Makbet i Lear podważali naturalny porządek rzeczy, tak i Ahab walczy z naturą, choć jego walka skazana jest na porażkę. 

 

 

2. Nowy wspaniały świat Aldousa Huxleya (inspirowany Burzą)

 

Huxley niejednokrotnie odnosi się do Szekspira w swej dystopii, której tytuł jest żywcem wzięty z Burzy. Jak Kaliban, John "Dzikus" jest wyrzutkiem, pogardzanym za swój wygląd. Huxley dotyka tematu potęgi sztuki i stara się dotrzeć do prawdy o ludzkiej naturze - podobnie jak uczynił to Szekspir w jednej ze swych ostatnich sztuk. 

 

 

3. Utalentowany pan Ripley Patricii Highsmith (inspirowany Makbetem)

 

Tak jak Makbet, Ripley pożąda czegoś, co posiada ktoś inny. I tak, jak Makbet morduje Duncana, tak Ripley zabija "złotego chłopca" Dickiego Greenleafe, starając się zająć jego miejsce. Liczba ofiar rośnie w miarę, jak Ripley stara się zabezpieczyć swą pozycję. Utalentowany pan Ripley nie jest próbą ponownego opowiedzenia tej samej historii, ale podobieństwa są jasne. Główną różnicą jest fakt, że Ripley to typowy psychopata - nie czuje żadnej skruchy. 

 

 

4. Psy wojny Fredericka Forsytha (inspirowane Juliuszem Cezarem)

 

Zgłębianie problemu przemocy i zdrady przez Szekspira zainspirowało wielu współczesnych pisarzy. Forsyth odniósł się do Juliusza Cezara już w tytule swej powieści - określenie "psy wojny" to bowiem cytat z dramatu. Tematy poruszane przez Forsytha również obecne są w brutalnej sztuce Szekspira - bezwzględni ludzie działający według własnych zasad, pewni lecz pozbawieni litości, niemal niemożliwi do zrozumienia przez osoby nie należące do ich grona. 

 

5. Mądre dzieci Angeli Carter (inspirowane Poskromieniem złośnicy)

 

Bliźniaki, fałszerstwa i paradoksy, w jakie obfituje powieść Carter to także popularne zabiegi stosowane przez Szekspira. Opowieść o bliźniaczkach Norze i Dorze Chance dotyka tematów pochodzenia i kazirodztwa, a książka podzielona jest na 5 rozdziałów - tak, jak pięć jest aktów w sztuce Szekspira. Jednym z tematów jest także opozycja sztuki wysokiej i niskiej, You can also find the best fonts changer in a bundle package. This will offer all of the tools that you need to change your fonts and make them the best that they can be. You can choose from many different fonts that will fit the image that you want to create, which cursive alphabet fonts will also create the best looking website possible. a Carter odnosi się do wielkiego dramaturga nawiązując do Kiss me, Kate - popularnej musicalowej adaptacji Poskromienia złośnicy

 

6. Noc zimowego przesilenia Agnieszki Krawczyk (Tytus Andronikus)

 

Wydaje się z początku, że kryminał retro Agnieszki Krawczyk traktuje Szekspira czysto instrumentalnie. Na kartach jej powieści pojawia się niemal legendarne Pierwsze Folio - pierwszy opublikowany zbiór dzieł Szekspira, który ktoś próbuje sprzedać za pośrednictwem krakowskiego antykwariusza. Tak naprawdę jednak Agnieszka Krawczyk pod powierzchnią kryminału snuje opowieść o ludziach owładniętych żądzą władzy, którzy dla realizacji własnych celów uciekną się do każdej zbrodni i poniosą wszelkie ofiary. 

 

Znacie jeszcze inne powieści, dla których inspiracją mogły być dzieła Szekspira lub na których kartach pojawiają się jego dramaty? Nam przychodzą do głowy jeszcze na przykład powieści kryminalne Szyfr Szekspira Wciąż mnie prześladująCzekamy na Wasze typy!

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy