Moby Dick

Bohater powieści, Izmael, zaciąga się wraz ze swym przyjacielem na wielorybniczy statek. Wkrótce okazuje się, że dla dowodzącego nim kapitana celem wyprawy jest zemsta na Moby Dicku, białym wielorybie, w walce z którym stracił nogę. Opowieść o szaleńczym pościgu za owianym legendą kaszalotem staje się okazją do odmalowania obrazu wielorybniczego rzemiosła. W tę przygodową fabułę wpleciona jest bogata, przede wszystkim biblijna, symbolika, za której sprawą utwór stał się uniwersalną przypowieścią o losie człowieka.

Informacje dodatkowe o Moby Dick:

Moby Dick - opinie o książce

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2023-01-01,

W ramach powrotu do klasyki, sięgnęłam po tę książkę - bo przyznam, że skusiło mnie piękne wydanie. Później doczytałam, że to wersja uproszczona, skierowana do młodszych czytelników.

Podobała mi się bardzo - chyba nawet bardziej niż oryginalna wersja, którą czytałam wiele lat temu, bo wtedy nużyły mnie zbyt drobiazgowe opisy morza, zajęć na statku itp.. Redaktorka, która opracowywała tę powieść, wykonała kawał świetnej roboty! Nie spłyciła treści, nie "spłaszczyła" postaci, nie okroiła emocji i nie pozbawiła tej opowieści przygodowego charakteru. Czyta się błyskawicznie, a lekturę uprzyjemniają piękne ilustracje. Bardzo wciągająca historia, nawet jeśli zna sie zakończenie.

Polecam także dorosłym - bo to bardzo dobry sposób na przymnienie sobie klasyki w nieco skróconej wersji. Ogromny plus za szatę graficzną: od przepieknej twardej opracy, po grube kartki i wygodną dla oczu czcionkę - wszystko jest najwyższej jakości.

Avatar użytkownika - adreswyobraznia
adreswyobraznia
Przeczytane:2015-03-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Moby Dick to wieeelka powieść o polowaniu na legendarnego Białego Wieloryba. Składa się ze 135 krótkich rozdziałów, totalnie wymieszanych gatunkowo. Raz są to relacje z życia na statku wielorybniczym, opowiedziane z perspektywy Izmaela (jednego z głównych bohaterów), innym razem szczegółowe opisy zmagań z wielorybami, psychologiczne rozterki kapitana Ahaba opętanego myślą o zemście, przegląd malarstwa o tematyce morskiej i tak dalej. Naprawdę, jest tam wszystko. Zróżnicowany jest przez to styl całej powieści. Raz trudno oderwać się od lektury, czasami trudno przez nią przebrnąć. Początkowo byłam zachwycona. Herman Melville świetnie operuje słowem. Zaczęłam czytać i pomyślałam ,,to będzie fajna książka". Później, w miarę pojawiania się kolejnych rozdziałów o anatomii wielorybów, mój zapał nieco ostygł. Z jednej strony fakt, że autor tak bardzo wgłębił się w temat robi wrażenie, z drugiej dla czytelnika zupełnie nieobeznanego z morskim światem może być to nużące. Jednak generalnie, warto się zapoznać z tym dziełem. Komu się spodoba? Myślę, że najbardziej koneserom, takim smakoszom literatury. No i oczywiście tym, którzy gdzieś tam w duszy czują tęsknotę za oceanem i wielkimi przygodami.
Avatar użytkownika - KarkaReads
KarkaReads
Przeczytane:2022-11-06, Ocena: 5, Przeczytałem,

"Moby Dick przerażał mnie z wielu powodów, ale największym lękiem napawała mnie jego biel"

Kapitanem Ahabem targa chęć zemsty na ogromnym, białym wielorybie Mobym Dicku, z który podczas ostatniego rejsu stoczył walkę na życie i śmierć. Teraz załoga statku Pequod opływają świat żeby znaleźć i pomścić krzywdę kapitana. Razem z nimi płynie nasz bohater czyli młody marynarz Izmael.

"Moby Dick" to książka z serii ilustrowana klasyka literatury od wydawnictwa Frajda. Nie jest to pełna wersja tej kultowej historii, jest ona skrócona i przystosowana dla dzieci. Całość jest opatrzona przepięknymi ilustracjami, które zrobiła Maite Schmitt. To wydanie w pełni skradło moje serce. Jest przepiękne.

Muszę wam się przyznać, że nie znałam historii o tym białym wielorybie ale po przeczytaniu tej skróconej wersji z chęcią sięgnę po oryginał.

Avatar użytkownika - Roksana
Przeczytane:2020-05-20, Ocena: 4, Przeczytałam,
Billy Budd and Other Stories
Herman Melville0
Okładka ksiązki - Billy Budd and Other Stories

Billy Budd, Sailor, a classic confrontation between good and evil, is the story of an innocent young man unable to defend himself from wrongful accusations...

Nowele i opowiadania
Herman Melville 0
Okładka ksiązki - Nowele i opowiadania

Dwa i pół roku. Tyle zajęło Hermanowi Melville’owi napisanie szesnastu krótkich (krótkich w porównaniu z ogromnym Moby...