Książki w podróży. W jakie lektury warto wyposażyć się na długą wakacyjną podróż?

Data: 2022-07-07 08:35:14 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Wakacje to czas błogiego odpoczynku, dzięki któremu mamy wreszcie szansę na naładowanie baterii na resztę roku. I choć wypoczynek w przytulnej kwaterze nad morzem lub w atrakcyjnym kurorcie po drugiej stronie globu przynosi nam wytchnienie, to często poprzedzająca go wielogodzinna podróż może przyprawić nas o ból głowy! By czas spędzony w samochodzie, pociągu czy samolocie nie okazał się zmarnowany, prezentujemy nasze pomysły na lektury, które sprawdzą się w podróży!

Obrazek w treściFotografia ilustracyjna / Pexels

Audiobooki dla zmotoryzowanych (i nie tylko)

Każdy, kto spędza sporo czasu za kierownicą, doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważne w samochodzie jest nagłośnienie. I chociaż najczęściej w drodze puszczamy muzykę, wielogodzinną podróż nie musimy spędzać przy rytmach proponowanych przez stacje radiowe! Zamiast tego – warto zasłuchać się w dobrej opowieści! Idealnym rozwiązaniem dla kierowców są zatem audiobooki w formie CD. Płyty z nagranymi słuchowiskami wystarczy włożyć do odtwarzacza w samochodzie i już mamy zapewnione wiele godzin dobrej rozrywki.

Obecnie coraz więcej oficyn angażuje się w wydawanie nie tylko książek w fizycznej papierowej wersji, ale także w wersjach elektronicznych: do czytania i do słuchania. Dlatego bez problemu odnajdziesz audiobooki o interesującej cię tematyce; w tej formie dostępne są zarówno kryminały, powieści obyczajowe, romanse, książki historyczne, jak i fantastyka czy horrory! Audiobooki czytane są przez profesjonalnych lektorów, dzięki czemu kontakt z taką formą powieści będzie niezwykle przyjemny.

Jeśli natomiast akurat korzystasz z transportu zbiorowego – na wymarzone wakacje wybierasz się pociągiem, autokarem lub samolotem, a może po prostu w twoim samochodzie każdy woli słuchać czegoś innego, wystarczy ściągnąć audiobooka w postaci mp3 na swój telefon! Oprócz tradycyjnych form CD, audiobooki oferowane są także w wersji zupełnie cyfrowej – kupujesz, płacisz za zakupy online i od razu masz dostęp do wybranej powieści w wersji mówionej. Dzięki temu nie musisz martwić się o noszenie ze sobą płyt, nie trzeba też czekać na wysyłkę zamówionego audiobooka.

Kursy i przewodniki językowe na każdą kieszeń

Przed tobą wakacje zagraniczne? Oprócz kremów z filtrem i okularów przeciwsłonecznych nie może zabraknąć także literatury. A najlepiej takich propozycji, dzięki którym utrwalisz swoje kompetencje językowe i powtórzysz najważniejsze słownictwo w interesującym cię języku. Obecnie materiały językowe przygotowywane są z myślą o różnych poziomach językowych użytkowników i w różnych cenach.

Chociaż turyści coraz chętniej wybierają słowniki elektroniczne, które wystarczy zainstalować w telefonie, fiszki i kieszonkowe słowniki papierowe wciąż cieszą się ogromną popularnością. Przede wszystkim – tradycyjne papierowe publikacje nigdy nie zawiodą, bo nie musisz martwić się o ich ładowanie. A bateria w komórce w czasie podróży jest niezwykle ważna, nawet jeśli akurat pod ręką masz naładowanego do pełna powerbanka (o tym także nie zapomnij, pakując się na wakacje!). Fiszki, które schowasz w kieszeni jeansów, możesz wyciągnąć w każdej chwili – w kolejce do popularnego muzeum, w metrze na stacji Termini czy czekając na zamówione specjały w lokalnej restauracji.  

Szeroka oferta fiszek językowych i kieszonkowych słowników sprawia, że nie musisz też martwić się o to, że nie znajdziesz w nich potrzebnego słownictwa. Poszukując idealnych fiszek czy słowników, możesz wybrać najpopularniejsze propozycje skierowane do turystów wybierających się na wakacje, ale także publikacje zawierające zagadnienia zgromadzone tematycznie – np. słówka związane z medycyną, zagadnienia gramatyczne, idiomy i słownictwo slangowe czy słówka o tematyce rodzinno-społecznej.

Przewodniki turystyczne – z nimi się nie zgubisz!

Wybierając się w podróż do odległych i nieznanych nam miejsc, wcześniej często poszukujemy informacji związanych z miejscem naszej destynacji. Chcemy poznać nie tylko najważniejsze i najpopularniejsze atrakcje, które odwiedzają wszyscy turyści, ale często także miejsca mniej znane, bardziej lokalne i mniej zatłoczone.

W trakcie podróży na wymarzone wakacje warto więc przygotować sobie odpowiednie przewodniki turystyczne, dzięki którym uda się nam zaplanować swoją podróż od A do Z. W wydawanych obecnie przewodnikach odnaleźć można nie tylko informacje na temat atrakcji konkretnych miejsc, ale także najważniejszych momentów z historii danego kraju, regionu lub miasta.

Poradniki pisane przez profesjonalnych przewodników lub globtroterów uzupełniane są często o autorskie zdjęcia, dzięki którym możemy zdecydować się na wybranie konkretnego szlaku lub atrakcji. W przeciwieństwie do niektórych opinii i recenzji zamieszczanych w internecie, przewodniki turystyczne w głównej mierze cechuje obiektywność oraz spora rzetelność.

Spora oferta przewodników turystycznych sprawia, że dzięki nim możemy zaplanować podróż właściwie niemal do każdego kraju i na każdy kontynent. Obecnie wydawane są m.in. przewodniki zarówno po znanych miejscach podróży, takich jak Grecja, Wenecja, Sycylia czy Prowansja oraz Lazurowe Wybrzeże, jak i do mniej znanych turystycznie państw, takich jak Malta, Azerbejdżan, Andaluzja czy Bośnia i Hercegowina.

Nie brakuje także przewodników krajowych – fanów górskich szlaków z całą pewnością zainteresują m.in. przewodniki po Tatrach, Pieninach i Beskidach. Z kolei turyści stawiający na bardziej spokojną wędrówkę mogą zainteresować się m.in. publikacjami poświęconymi znanym zamkom i polskim zabytkom.

To oczywiście tylko kilka propozycji do wykorzystania w trakcie podróży. Najważniejsze zaś, to by koniecznie wziąć ze sobą dobry humor!

Zobacz także