Quantcast

Najpopularniejsze książki ostatnich tygodni. Trzy propozycje, po które warto sięgnąć 

Data: 2023-02-07 11:17:16 | artykuł sponsorowany Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

Pierwsze dni nowego roku to czas postanowień, ale także licznych wyzwań czytelniczych. Polscy wydawcy dwoją się i troją, by sprostać gustom czytelników, a w ich ofercie pojawiają się kolejne interesujące pozycje. W tym artykule przybliżamy Wam trzy książki, po które warto sięgnąć w najbliższym czasie. 

Obrazek w treścifotografia ilustracyjna / Pixabay

Wydaje się, że nie ma lepszego sposobu na spędzenie wolnego czasu, niż przy dobrej lekturze. To zdanie podziela wielu czytelników, którzy każdego roku sięgają po kolejne literackie pozycje. Co jednak warto wybrać w natłoku książkowych premier? Sprawdźcie nasze wybory! 

Czerwona ziemia – powieść sensacyjna autorstwa Marcina Mellera 

Postać Marcina Mellera kojarzyć możemy zwłaszcza z telewizji, bowiem przez lata pracował on jako dziennikarz dla największych stacji telewizyjnych. Przez długi czas – wraz z Kingą Rusin, a następnie Magdą Mołek – współprowadził poranny program śniadaniowy, zarządzał redakcją znanego serwisu internetowego i pracował jako redaktor naczelny wydawnictwa.

Do niedawna czytelnicy sięgający po książki Mellera, nastawiali się głównie na zbiory felietonów. Wszystko zmieniło się przed rokiem, kiedy na wydawniczym rynku ukazała się pierwsza powieść w dorobku dziennikarza. Książka Czerwona ziemia zadebiutowała w czerwcu 2022 r. i szybko okrzyknięta została prawdziwym bestsellerem. 

Czerwona ziemia to powieść sensacyjna, która opowiada o losach dziennikarza Wiktora Tilszera, który przed laty przemierzył dzikie rejony Afryki. Niebezpieczna podróż na zawsze zmieniła nie tylko życie mężczyzny, ale także wpłynęła na jego relacje z własną rodziną. Po 25 latach w tę samą wyprawę wyrusza syn Tilszera – Marcin. Kiedy okazuje się, że chłopak nie dociera do celu podróży, Wiktor musi zarzucić prowadzone właśnie śledztwo dziennikarskie, by odnaleźć syna. 

Kabalista – najnowsza powieść Remigiusza Mroza

Przed kilkoma tygodniami w mediach społecznościowych pojawiła się wiadomość o kolejnej książce popularnego polskiego autora kryminałów i powieści sensacyjnych – Remigiusza Mroza. Tym razem autor znanych powieści zapowiedział premierę kolejnego tomu z cyklu o behawioryście Gerardzie Edlingu. 

Kabalista jest już czwartą częścią z serii. Historię Gerarda Edlinga mieliśmy okazję poznać za sprawą powieści Behawiorysta, która zapoczątkowała cały cykl. W pierwszym tomie Gerard Edling zostaje zaangażowany w sprawę terrorysty, który decyduje się zaatakować jedno z opolskich przedszkoli. Motywacja napastnika nie jest znana, a swoje działania terrorysta transmituje w sieci. Niedawno tom pierwszy został zaadaptowany do serialu z udziałem Roberta Więckiewicza, który wcielił się w tytułowego bohatera. 

Na kolejne tomy z cyklu składały się powieści Iluzjonista, gdzie autor powracał do przeszłości bohatera i sprawy z drugiej połowy lat 90. oraz Ekstremista, w której Edling zajmuje się sprawą zaginionej maturzystki. 

W nowej części cyklu telewizyjna reporterka Małgorzata Rosa musi powrócić do swojego rodzinnego miasta, Opola, gdzie zrealizować ma materiał o ofierze gwałtu, która nie uzyskała pomocy ze strony lokalnej prokuratury. Przybywając na miejsce, dziennikarka spotyka się ze zmową milczenia, ma jednak nadzieję, że jej dawny znajomy – Gerard Edling – pomoże jej w reportażu. Premiera książki zaplanowana została na 8 lutego 2023 roku.

Ten drugi, czyli głośna autobiografia księcia Harry’ego 

O rodzinie królewskiej w ostatnim czasie zrobiło się niezwykle głośno. W 2022 roku w Wielkiej Brytanii odbywały się uroczystości związane z wyjątkowym platynowym jubileuszem Elżbiety II, będącej najdłużej panującą na brytyjskim tronie monarchinię. We wrześniu cały świat obiegła informacja o niespodziewanej śmierci królowej. Część dziennikarzy zajmujących się tematyką brytyjskiej monarchii podkreślała, że odejście Elżbiety II stanowi ogromny cios dla Windsorów, a przed nowym królem – Karolem III – stoi niełatwe zadanie. 

Pod koniec roku na popularnej platformie streamingowej zadebiutował z kolei serial dokumentalny z udziałem księcia Harry’ego oraz księżnej Meghan, którzy jeszcze za czasów panowania Elżbiety II zdecydowali się wycofać z pełnienia swoich królewskich obowiązków. Zrealizowany dla internetowego giganta serial okazał się wielkim hitem, jednak „spowiedź” księcia Harry’ego okazała się jedynie preludium do tego, co czeka na czytelników w nadchodzącej książce. 

Ten drugi to bowiem biografia księcia spisana przy współpracy Harry’ego wraz z dziennikarzem JR Moehringerem. Publikacja, której premiera w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych miała miejsce na początku stycznia, szybko okazała się prawdziwym bestsellerem, a nawet – bijąc Rekord Guinnessa w ilości sprzedanych kopii – zaledwie w ciągu 24 godzin w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i USA sprzedano ponad 1,4 miliona egzemplarzy! 

Publikacja zawierająca wspomnienia księcia niewątpliwie będzie jedną z najistotniejszych publikacji z nurtu literatury faktu tego roku. W Polsce premiera książki początkowo planowana była na początek marca, jednak – ze względu na ogromne zainteresowanie ze strony czytelników – polski wydawca zdecydował się przyspieszyć premierę. Ten drugi ukaże się w polskim przekładzie jeszcze w lutym 2023 r. 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Zagadka czarnego psa
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
Dyrektor generalny
K.N. Haner
Dyrektor generalny
Falling fast
Bianca Iosivoni;
Falling fast
W mroku
Agnieszka Janiszewska
W mroku
Wielcy przyjaciele dzieci
Marek Michalak
Wielcy przyjaciele dzieci
Pokaż wszystkie recenzje