reklama

Nieracjonalny mężczyzna, czyli Allen w świetnej formie

Data: 2020-05-14 17:00:08 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Nieracjonalny mężczyzna to jeden z nowszych filmów amerykańskiego reżysera, aktorka, scenarzysty Woody'ego Allena, który jednak tym razem nie pojawia się na ekranie. O czym opowiada film? Czy istnieje książka, na podstawie której powstał?

Obrazek w treści

Film Nieracjonalny mężczyzna powstał w 2015 roku, a jego reżyserem jest Woody Allen. Znajdziemy w nim wszystkie cechy charakterystyczne twórczości Allena – cierpki humor, ironię, sarkazm, inteligentne dialogi, znakomitą grę aktorską. Jednak nie da się ukryć, że na tle pozostałych obrazów twórcy z Manhattanu ten film wypada odrobinę blado. 

Czytaj także: W deszczowy dzień w Nowym Jorku – recenzja filmu

Nieracjonalny mężczyzna. O czym jest film?

Głownym bohaterem jest profesor filozofii, Abe Lucas (Joaquin Phoenix). Dewiant, abnegat, dziwkarz i alkoholik powtarza wciąż, że życie nie ma sensu, a światem rządzi chaos, narażając się całemu otoczeniu i przekreślając wszystkie swe osiągnięcia. Podobno spadły na niego wszystkie nieszczęścia, jakie tylko mogły. Cieszy się jednak tak dużą sławą, że gdy ma objąć posadę wykładowcy na jednej z nowojorskich uczelni, wszyscy wyczekują, co się stanie. Potem mamy trójkąd miłosny – Lucas - jego studentka (Emma Stone) – koleżanka z uczelni (Parker Posey), odrobinę romansu, szczyptę kryminału i powtórkę z historii literatury (Dostojewski!) oraz filozofii. 

Czytaj także: recenzja filmu Vicky, Cristina, Barcelona

Nieracjonalny mężczyzna – obsada

W filmie Nieracjonalny mężczyzna zagrali Joaquin Phoenix, Emma Stone, Parker Posey. Woody Allen pełni wyłącznie funkcję reżysera i nie pojawia się na ekranie. 

Nieracjonalny mężczyzna – czy warto zobaczyć?

Miłośnicy kina Woody'ego Allena bez wątpienia powinni sięgnąć po Nieracjonalnego mężczyznę, bo to komedia równie inteligentna, jak pozostałe filmy Allena. Daje się jednak wyczuć zmęczenie materiału – w ostatnich latach reżyser bardzo często powraca do tych samych tematów, wątków, a tę samą konwencję stosuje od zawsze. Mamy tu raczej typy postaci niż wiarygodnych bohaterów, jednak całość potrafi być zabawna i miejscami wciąga. Ogólnie jednak Nieracjonalny mężczyzna to Dostojewski raz jeszcze – to film mocno zbliżony do Wszystko gra, tylko słabszy. 

Zobacz także: Woody Allen - cytaty

Nieracjonalny mężczyzna – gdzie zobaczyć?

Film Nieracjonalny mężczyzna zobaczyć będzie można w czwartek, 14 maja 2020, o godzinie 21:20 na antenie telewizyjnej „Dwójki". Jeśli jednak ta pora Wam nie odpowiada, film dostępny jest również na Netflixie. 

Nieracjonalny mężczyzna – czy jest książka?

Niestety, nie istnieje książka, która byłaby podstawą scenariusza Nieracjonalnego mężczyzny. Ważna jednak dla lepszego zrozumienia filmu jest Zbrodnia i kara Fiodora Dostojewskiego, która zresztą pojawia się na ekranie. 

Woody Allen – książki

W Polsce ukazało się wiele książek Woody'ego Allena. Wśród nich są między innymi recenzowane w naszym serwisie Obrona szaleństwa – zbiór 46 zabawnych opowiadań oraz Czysta anarchia zawierająca historyjki publikowane w New Yorkerze

Książkę Obrona szaleństwa, możecie kupić w popularnych księgarniach internetowych:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Obrona szaleństwa
Woody Allen0
Okładka książki - Obrona szaleństwa

W tym tomie znalazło się sześć tekstów - błyskotliwych, skrzących się ostrym jak brzytwa i wywołującym salwy śmiechu humorem. Ale czy to coś nietypowego...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Immunitet
Remigiusz Mróz
Immunitet
Witraże
Agnieszka Lis
Witraże
Consilio
Danuta Marć
Consilio
Królewska rozgrywka
Melisa Łada
Królewska rozgrywka
Czarne Wzgórza
Nora Roberts
Czarne Wzgórza
Jutro pokochamy Rzym
Magdalena Kołosowska
Jutro pokochamy Rzym
Pokaż wszystkie recenzje