Oto laureaci wyzwań czytelniczych 2017!

Autor: Sławomir Krempa
News - Oto laureaci wyzwań czytelniczych 2017!

Rekordowa liczba uczestników wyzwań, rekordowa liczba przeczytanych książek, rekordowa długość opinii - tak moglibyśmy podsumować wyzwania czytelnicze 2017. 

Najważniejsze liczby? Ponad 400 uczestników. Niemal 15 tysięcy przeczytanych książek i niewiele mniej opinii o nich. Przytłaczająca większość z Was wybrała wyzwanie „52 książki”, a ponad 100 osób przeczytało w ubiegłym roku o wiele więcej książek. 

Jak wybrać tych najlepszych? Jak wybrać osoby, które zasługują co najmniej na wyróżnienia? Nie ukrywamy, że w tym roku było to dla nas szczególnie trudne. Tym bardziej, że zeszłoroczne zgłoszenia z uwagi na spore zmiany w serwisie były niejako „rozproszone”. Ale nie martwcie się - niezależnie od tego, kiedy i w jaki sposób się zgłosiliście, byliście brani pod uwagę. By uniknąć pominięcia kogokolwiek, pracowaliśmy wyjątkowo długo. Za ten wydłużony czas rozpatrywania zgłoszeń najgoręcej Was przepraszamy!

Rozpatrywanie Waszych zgłoszeń i aktywności za 2018 rok będzie zdecydowanie prostsze. Jest już zupełnie nowa strona wyzwań czytelniczych, jest mechanizm, który na bieżąco zlicza czytane przez Was książki i monitoruje Wasze postępy. Pozostanie nam tylko przeczytanie opublikowanych przez Was opinii. Gdyby je zebrać, stanowiłyby materiał na… przynajmniej 26 książek. Jest to więc całkiem spore „tylko”.  

Przypomnę: to właśnie opinie są kluczowe przy ocenie Waszych zgłoszeń. Nie muszą być bardzo długie. Ważne, by były rzeczowe. Konkretne. By inni czytelnicy po przeczytaniu choćby i pięciu zdań wiedzieli, czy po daną książkę naprawdę warto sięgnąć. „Gwiazdki”, które przyznajecie książkom nie zastąpią opinii. 

Jak pewnie zauważyliście, wierzymy w tekst. Nie udostępniamy raczej śmiesznych filmików w naszym profilu na Facebooku. Bywa, że zamieszczamy w newsach filmowe wywiady z pisarzami, bo nie chcemy całkowicie zamykać się na tę formę przekazu. Od pewnego czasu prowadzimy profil na Instagramie, by nie zamykać się na użytkowników tego serwisu społecznościowego.  Ale to teksty były, są i - mamy nadzieję - będą w naszym serwisie najważniejsze. Booktube i bookstagram to moda - dobra moda, bo im więcej mówi się o książkach, tym lepiej. Jednak docieramy i chcemy docierać przede wszystkim do miłośników słowa pisanego. To oni najczęściej sięgają po książki. Dziękujemy więc Wam za to, że przez kolejny rok dzieliliście się z nami swoimi wrażeniami z lektury właśnie w tej formie. Mamy nadzieję, że będziecie to dalej czynić i - czy należycie do wąskiego grona nagrodzonych, czy też nie - spróbujecie swych sił w tegorocznych wyzwaniach. 

W tym roku nie wymieniamy osób, które wyróżniamy. Łatwo się zorientujecie, że to właśnie Wy - otrzymacie od nas w najbliższym czasie naprawdę spore pakiety punktów, oznaczone hasłem „wyróżnienie - wyzwania czytelnicze 2017”. Prócz tego wszyscy uczestnicy wyzwań otrzymają pakiety punktów, odpowiadające ich aktywności. Najwyżej punktowaliśmy dodane opinie i recenzje, bo to one pozwalają nam zweryfikować, czy faktycznie przeczytaliście daną książkę. Za samo dodanie książki na półkę otrzymacie tylko 1 punkt. Nasi programiści stworzyli też mechanizm przyznający dodatkowe punkty w zależności od objętości opinii czy recenzji. Natomiast przyznanie punktów za wartość merytoryczną Waszych tekstów to już działka redakcji. Oczywiście, mogą zdarzyć się błędy. Dlatego jeśli zauważycie, że w ciągu kilku dni nie otrzymaliście żadnych punktów lub że otrzymaliście ich bardzo małą liczbę, dajcie nam znać. Adres mailowy to skrempa@granice.pl

Nasza reakcja może chwilę potrwać - 17 maja 2018 rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki na PGE Narodowym, których jesteśmy patronem. To właśnie w Warszawie, poza naszą redakcją, spędzimy niemal cały przyszły tydzień. Czekamy na Was (z przerwami, bo mamy mnóstwo spotkań i wywiadów do przeprowadzenia) na stoisku 303G. Jeśli będziecie mieli taką możliwość - wpadnijcie. Jeśli nie - napiszcie - tu, w komentarzu, albo mailem.   Przedstawcie się - loginem, imieniem, jakkolwiek. Szczerze powiedzcie, co sądzicie o naszym serwisie. Co jest ok, a co powinniśmy zmienić. Co myślicie o naszych wyzwaniach. Jak powinny ewoluować. Jak powinien zmieniać się sam serwis. Czego jest za dużo, a czego za mało. Co powinniśmy zrobić, by Granice.pl były dla Was miejscem prowadzenia wirtualnej biblioteczki i serwisem o książkach pierwszego wyboru. Nie tylko dla punktów czy nagród. Czy w ogóle prowadzenie wirtualnej biblioteczki ma jeszcze sens, czy to tylko chwilowa moda? Czy może szukacie interesujących tekstów i wywiadów, czy interesuje Was jeszcze coś innego? 

Serwis prowadzimy już od 19 lat. Na początku było to tylko hobby - dopiero 10 lat temu odszedłem z redakcji ważnego pisma kierowanego do odbiorców z zupełnie innej branży, by w pełni poświęcić się Granicom. To był skok na główkę - bez wiedzy o tym, czy woda jest wystarczająco głęboka, by nie zrobić sobie krzywdy. Na moje szczęście, było wystarczająco głęboko. Co nie zmienia faktu, że czasem wpływaliśmy na mielizny, że by budżety - domowe i firmowe - nam się spinały, czasami musimy uprawiać prawdziwą wodną akrobatykę. Ale trzymamy się tego, bo - tak jak Wy - po prostu kochamy książki. Choć czasami ich liczba przytłacza, choć nie wszystkie zachwycają. No i to wszystko robimy dla Was - i dzięki Wam. Dlatego już teraz dziękujemy za wszystkie głosy i opinie. Obiecujemy - wszystkie komentarze i maile przeczytamy i ostatecznie żadna wiadomość nie pozostanie bez odpowiedzi.  

Tradycyjnie też chciałbym podkreślić, że to, że nie otrzymacie nagrody głównej w swojej kategorii, nie znaczy, że nie piszecie dobrze. Doceniamy każdego, kto spróbował wziąć udział w naszych wyzwaniach czytelniczych - dlatego każdy ich uczestnik otrzymuje punkty, które wymienić można na książki w naszym sklepiku. Jednak kogoś musimy wybrać. W dodatku w każdej kategorii możemy wybrać tylko 3 osoby, bo zasoby książkowe serwisu nie są nieograniczone. Tak naprawdę wszyscy jesteśmy wygrani - bo w kraju, w którym ponad 63% obywateli nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki, my „połknęliśmy” nie jedną, nie - dwie i - w większości nawet nie… 10. Jako czytelnicy jesteśmy po prostu wyjątkowo zaangażowani :) Jeszcze raz podkreślam: wszyscy jesteście po prostu świetni. Gratulujemy i dziękujemy Wam za to, że jesteście z nami!

 Wreszcie - nagrody. Najlepsi wśród najlepszych. Pierwsi pośród równych. 

 W kategorii „czytam regularnie" nagrody otrzymują: ejotek, martucha180, alison2, emnildaamelberga. 

W kategorii „12 książek 2017” chcemy nagrodzić użytkowników: violabu, Luxfan, Mamalea i aleksa6.

W kategorii „26 książek 2017” nagrody przyznaliśmy użytkownikom: wages, Uleczkaa38 i majkanew.

W najpopularniejszej kategorii - „52 książki 2017” z zestawów lektur na kolejny rok cieszyć się będą: izabela81, lustitia i ksiazkowolc.

Laureatów nagród prosimy o przesłanie danych na skrempa@granice.pl Dopiszcie, w którym wyzwaniu braliście udział i koniecznie podajcie numer telefonu dla kuriera! Jeśli macie ochotę, dołączcie też kilka słów na temat tego, jak wspominacie udział w wyzwaniach czytelniczych. Czy są motywujące, czy warto wziąć w nich udział, co jest najtrudniejsze, a co najciekawsze. Napiszcie, czy jesteście „zawodowo" związani z książkami, czy to po prostu Wasza pasja. Jeśli macie ochotę, podeślijcie nam też zdjęcie / avatar lub logo - jeżeli pozwolicie, Wasze opinie o wyzwaniach zamieścimy w naszym profilu na Facebooku albo w serwisie. Jeśli uważacie, że coś - prócz czasu potrzebnego na rozstrzygnięcie wyzwań - powinniśmy zmienić, piszcie. 

Nasz sklepik zostanie uzupełniony w najbliższym czasie, gdy już wyślemy wszystkie nagrody w naszych wyzwaniach. W maju planujemy kilka dostaw, byście mogli przynajmniej częściowo wykorzystać punkty, które od nas otrzymacie. Później nowe pozycje pojawiać się w nim będą jak zwykle - raz, dwa razy w miesiącu. Pozdrawiamy i dziękujemy za wspaniałą zabawę. I, oczywiście, ponownie zapraszamy Was do udziału w kolejnych wyzwaniach. Wszystkie je znajdziecie pod adresem: https://www.granice.pl/Wyzwania Wkrótce rozstrzygniemy ostatnie, zaległe wyzwania tematyczne, a potem zaproponujemy Wam coś zupełnie nowego. Zostańcie więc z nami! 

Sławomir Krempa

redaktor naczelny serwisu Granice.pl

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Róże w garażu
Agnieszka Tyszka
Róże w garażu
Czarne serce
Elisa Puricelli Guerra
Czarne serce
Meandry miłości
Katarzyna Bulicz-Kasprzak
Meandry miłości
Zakochane Trójmiasto
praca zbiorowa;
Zakochane Trójmiasto
Pokaż wszystkie recenzje