Oto laureaci wyzwań czytelniczych 2017!

Data: 2018-05-09 21:18:12 Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Oto laureaci wyzwań czytelniczych 2017!

Rekordowa liczba uczestników wyzwań, rekordowa liczba przeczytanych książek, rekordowa długość opinii - tak moglibyśmy podsumować wyzwania czytelnicze 2017. 

Najważniejsze liczby? Ponad 400 uczestników. Niemal 15 tysięcy przeczytanych książek i niewiele mniej opinii o nich. Przytłaczająca większość z Was wybrała wyzwanie „52 książki”, a ponad 100 osób przeczytało w ubiegłym roku o wiele więcej książek. 

Jak wybrać tych najlepszych? Jak wybrać osoby, które zasługują co najmniej na wyróżnienia? Nie ukrywamy, że w tym roku było to dla nas szczególnie trudne. Tym bardziej, że zeszłoroczne zgłoszenia z uwagi na spore zmiany w serwisie były niejako „rozproszone”. Ale nie martwcie się - niezależnie od tego, kiedy i w jaki sposób się zgłosiliście, byliście brani pod uwagę. By uniknąć pominięcia kogokolwiek, pracowaliśmy wyjątkowo długo. Za ten wydłużony czas rozpatrywania zgłoszeń najgoręcej Was przepraszamy!

Rozpatrywanie Waszych zgłoszeń i aktywności za 2018 rok będzie zdecydowanie prostsze. Jest już zupełnie nowa strona wyzwań czytelniczych, jest mechanizm, który na bieżąco zlicza czytane przez Was książki i monitoruje Wasze postępy. Pozostanie nam tylko przeczytanie opublikowanych przez Was opinii. Gdyby je zebrać, stanowiłyby materiał na… przynajmniej 26 książek. Jest to więc całkiem spore „tylko”.  

Przypomnę: to właśnie opinie są kluczowe przy ocenie Waszych zgłoszeń. Nie muszą być bardzo długie. Ważne, by były rzeczowe. Konkretne. By inni czytelnicy po przeczytaniu choćby i pięciu zdań wiedzieli, czy po daną książkę naprawdę warto sięgnąć. „Gwiazdki”, które przyznajecie książkom nie zastąpią opinii. 

Jak pewnie zauważyliście, wierzymy w tekst. Nie udostępniamy raczej śmiesznych filmików w naszym profilu na Facebooku. Bywa, że zamieszczamy w newsach filmowe wywiady z pisarzami, bo nie chcemy całkowicie zamykać się na tę formę przekazu. Od pewnego czasu prowadzimy profil na Instagramie, by nie zamykać się na użytkowników tego serwisu społecznościowego.  Ale to teksty były, są i - mamy nadzieję - będą w naszym serwisie najważniejsze. Booktube i bookstagram to moda - dobra moda, bo im więcej mówi się o książkach, tym lepiej. Jednak docieramy i chcemy docierać przede wszystkim do miłośników słowa pisanego. To oni najczęściej sięgają po książki. Dziękujemy więc Wam za to, że przez kolejny rok dzieliliście się z nami swoimi wrażeniami z lektury właśnie w tej formie. Mamy nadzieję, że będziecie to dalej czynić i - czy należycie do wąskiego grona nagrodzonych, czy też nie - spróbujecie swych sił w tegorocznych wyzwaniach. 

W tym roku nie wymieniamy osób, które wyróżniamy. Łatwo się zorientujecie, że to właśnie Wy - otrzymacie od nas w najbliższym czasie naprawdę spore pakiety punktów, oznaczone hasłem „wyróżnienie - wyzwania czytelnicze 2017”. Prócz tego wszyscy uczestnicy wyzwań otrzymają pakiety punktów, odpowiadające ich aktywności. Najwyżej punktowaliśmy dodane opinie i recenzje, bo to one pozwalają nam zweryfikować, czy faktycznie przeczytaliście daną książkę. Za samo dodanie książki na półkę otrzymacie tylko 1 punkt. Nasi programiści stworzyli też mechanizm przyznający dodatkowe punkty w zależności od objętości opinii czy recenzji. Natomiast przyznanie punktów za wartość merytoryczną Waszych tekstów to już działka redakcji. Oczywiście, mogą zdarzyć się błędy. Dlatego jeśli zauważycie, że w ciągu kilku dni nie otrzymaliście żadnych punktów lub że otrzymaliście ich bardzo małą liczbę, dajcie nam znać. Adres mailowy to skrempa@granice.pl

Nasza reakcja może chwilę potrwać - 17 maja 2018 rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki na PGE Narodowym, których jesteśmy patronem. To właśnie w Warszawie, poza naszą redakcją, spędzimy niemal cały przyszły tydzień. Czekamy na Was (z przerwami, bo mamy mnóstwo spotkań i wywiadów do przeprowadzenia) na stoisku 303G. Jeśli będziecie mieli taką możliwość - wpadnijcie. Jeśli nie - napiszcie - tu, w komentarzu, albo mailem.   Przedstawcie się - loginem, imieniem, jakkolwiek. Szczerze powiedzcie, co sądzicie o naszym serwisie. Co jest ok, a co powinniśmy zmienić. Co myślicie o naszych wyzwaniach. Jak powinny ewoluować. Jak powinien zmieniać się sam serwis. Czego jest za dużo, a czego za mało. Co powinniśmy zrobić, by Granice.pl były dla Was miejscem prowadzenia wirtualnej biblioteczki i serwisem o książkach pierwszego wyboru. Nie tylko dla punktów czy nagród. Czy w ogóle prowadzenie wirtualnej biblioteczki ma jeszcze sens, czy to tylko chwilowa moda? Czy może szukacie interesujących tekstów i wywiadów, czy interesuje Was jeszcze coś innego? 

Serwis prowadzimy już od 19 lat. Na początku było to tylko hobby - dopiero 10 lat temu odszedłem z redakcji ważnego pisma kierowanego do odbiorców z zupełnie innej branży, by w pełni poświęcić się Granicom. To był skok na główkę - bez wiedzy o tym, czy woda jest wystarczająco głęboka, by nie zrobić sobie krzywdy. Na moje szczęście, było wystarczająco głęboko. Co nie zmienia faktu, że czasem wpływaliśmy na mielizny, że by budżety - domowe i firmowe - nam się spinały, czasami musimy uprawiać prawdziwą wodną akrobatykę. Ale trzymamy się tego, bo - tak jak Wy - po prostu kochamy książki. Choć czasami ich liczba przytłacza, choć nie wszystkie zachwycają. No i to wszystko robimy dla Was - i dzięki Wam. Dlatego już teraz dziękujemy za wszystkie głosy i opinie. Obiecujemy - wszystkie komentarze i maile przeczytamy i ostatecznie żadna wiadomość nie pozostanie bez odpowiedzi.  

Tradycyjnie też chciałbym podkreślić, że to, że nie otrzymacie nagrody głównej w swojej kategorii, nie znaczy, że nie piszecie dobrze. Doceniamy każdego, kto spróbował wziąć udział w naszych wyzwaniach czytelniczych - dlatego każdy ich uczestnik otrzymuje punkty, które wymienić można na książki w naszym sklepiku. Jednak kogoś musimy wybrać. W dodatku w każdej kategorii możemy wybrać tylko 3 osoby, bo zasoby książkowe serwisu nie są nieograniczone. Tak naprawdę wszyscy jesteśmy wygrani - bo w kraju, w którym ponad 63% obywateli nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki, my „połknęliśmy” nie jedną, nie - dwie i - w większości nawet nie… 10. Jako czytelnicy jesteśmy po prostu wyjątkowo zaangażowani :) Jeszcze raz podkreślam: wszyscy jesteście po prostu świetni. Gratulujemy i dziękujemy Wam za to, że jesteście z nami!

 Wreszcie - nagrody. Najlepsi wśród najlepszych. Pierwsi pośród równych. 

 W kategorii „czytam regularnie" nagrody otrzymują: ejotek, martucha180, alison2, emnildaamelberga. 

W kategorii „12 książek 2017” chcemy nagrodzić użytkowników: violabu, Luxfan, Mamalea i aleksa6.

W kategorii „26 książek 2017” nagrody przyznaliśmy użytkownikom: wages, Uleczkaa38 i majkanew.

W najpopularniejszej kategorii - „52 książki 2017” z zestawów lektur na kolejny rok cieszyć się będą: izabela81, lustitia i ksiazkowolc.

Laureatów nagród prosimy o przesłanie danych na skrempa@granice.pl Dopiszcie, w którym wyzwaniu braliście udział i koniecznie podajcie numer telefonu dla kuriera! Jeśli macie ochotę, dołączcie też kilka słów na temat tego, jak wspominacie udział w wyzwaniach czytelniczych. Czy są motywujące, czy warto wziąć w nich udział, co jest najtrudniejsze, a co najciekawsze. Napiszcie, czy jesteście „zawodowo" związani z książkami, czy to po prostu Wasza pasja. Jeśli macie ochotę, podeślijcie nam też zdjęcie / avatar lub logo - jeżeli pozwolicie, Wasze opinie o wyzwaniach zamieścimy w naszym profilu na Facebooku albo w serwisie. Jeśli uważacie, że coś - prócz czasu potrzebnego na rozstrzygnięcie wyzwań - powinniśmy zmienić, piszcie. Expand your Instagram audience via: playswiz 

Nasz sklepik zostanie uzupełniony w najbliższym czasie, gdy już wyślemy wszystkie nagrody w naszych wyzwaniach. W maju planujemy kilka dostaw, byście mogli przynajmniej częściowo wykorzystać punkty, które od nas otrzymacie. Później nowe pozycje pojawiać się w nim będą jak zwykle - raz, dwa razy w miesiącu. Pozdrawiamy i dziękujemy za wspaniałą zabawę. I, oczywiście, ponownie zapraszamy Was do udziału w kolejnych wyzwaniach. Wszystkie je znajdziecie pod adresem: https://www.granice.pl/Wyzwania Wkrótce rozstrzygniemy ostatnie, zaległe wyzwania tematyczne, a potem zaproponujemy Wam coś zupełnie nowego. Zostańcie więc z nami! 

Sławomir Krempa

redaktor naczelny serwisu Granice.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Znieczulenie
Kamil Wala-Szymański
Znieczulenie
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska
Klejnot z Bizancjum
Everest
Sangma Francis
Everest
Infantka
Wojciech Nerkowski
Infantka
Pokaż wszystkie recenzje