Oto laureaci wyzwań czytelniczych 2018!

Data: 2019-01-31 14:12:18 Autor: Sławomir Krempa
News - Oto laureaci wyzwań czytelniczych 2018!

Ten tekst mógłby zaczynać się dokładnie tak, jak podsumowanie wyzwań czytelniczych 2017 – rekordowa liczba uczestników wyzwań, rekordowa liczba przeczytanych książek, rekordowa długość opinii. Ale zacznę inaczej: obiecałem, że zdążymy rozstrzygnąć do końca stycznia? Obiecałem. Zdążyliśmy – owszem, chociaż dosłownie „w ostatniej chwili" :)  

-> Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, przyłączcie się do wyzwań czytelniczych 2019!

Najważniejsze liczby? Niemal 800 uczestników – czyli dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. Niemal 40 tysięcy przeczytanych książek i niewiele mniej opinii o nich (czyli prawie trzy razy tyle, co w roku 2017!). Przytłaczająca większość z Was wybrała wyzwanie „52 książki”, a ponad 100 osób przeczytało w ubiegłym roku znacznie więcej książek. 

Pewnie domyślacie się, jak trudne jest dokonanie wyboru laureatów. Mechanika stworzona na potrzeby wyzwań przez naszych programistów pomogła nam sprawnie „zebrać" wszystkie dane – ale przeczytanie i ocena wszystkich Waszych opinii to już zupełnie inna sprawa. Bo to opinie są kluczowe przy ocenie Waszych zgłoszeń. Nie muszą być bardzo długie. Ważne, by były rzeczowe. Konkretne. By inni czytelnicy po przeczytaniu choćby i pięciu zdań wiedzieli, czy po daną książkę naprawdę warto sięgnąć. „Gwiazdki”, które przyznajecie książkom nie zastąpią opinii. Dobrze by było, gdybyście starali się w miarę możliwości unikać błędów – pomaga w tym autokorekta w przeglądarce. Byście stosowali polskie znaki. A – z drugiej strony – byście unikali zdradzania nawet najdrobniejszych szczegółów fabuły, a zamiast tego pokusili się o  ocenę książki. Rzeczową lub subiektywną. Taką, która pomoże innym czytelnikom w określeniu, czy po daną pozycję warto sięgnąć. 

Wierzymy w tekst – podkreślamy to od lat. Otwieramy się na nowe formy przekazu – prowadzimy kanał na Youtubeprofil na Instagramie, ale to tekst jest w naszym serwisie najważniejszy. Dziękujemy za to, że przez kolejny rok dzieliliście się z nami swoimi wrażeniami z lektury właśnie w tej formie. Mamy nadzieję, że będziecie to dalej czynić i – czy należycie do wąskiego grona nagrodzonych, czy też nie – spróbujecie swych sił w tegorocznych wyzwaniach. 

W tym roku, podobnie jak rok temu, nie wymieniamy osób, które wyróżniamy. Łatwo się zorientujecie, że to właśnie Wy – otrzymacie od nas w najbliższym czasie naprawdę spore pakiety punktów, oznaczone hasłem „wyróżnienie - wyzwania czytelnicze 2018”. Prócz tego wszyscy uczestnicy wyzwań otrzymają pakiety punktów, odpowiadające ich aktywności. Najwyżej punktowaliśmy dodane opinie i recenzje, bo to one pozwalają nam zweryfikować, czy faktycznie przeczytaliście daną książkę. Za samo dodanie książki na półkę otrzymacie tylko 1 punkt. Nasi programiści stworzyli też mechanizm przyznający dodatkowe punkty w zależności od objętości opinii czy recenzji. Natomiast przyznanie punktów za wartość merytoryczną Waszych tekstów to już działka redakcji. Oczywiście, mogą zdarzyć się błędy. Dlatego jeśli zauważycie, że do 8 lutego 2019 nie otrzymaliście żadnych punktów lub że otrzymaliście ich bardzo małą liczbę, dajcie nam znać. Adres mailowy to skrempa@granice.pl

Tradycyjnie też, prosimy, napiszcie – tu, w komentarzu, albo mailem, co sądzicie o naszym serwisie. Co jest w porządku, a co powinniśmy zmienić? Co myślicie o naszych wyzwaniach? Jak powinny ewoluować? Jak powinien zmieniać się sam serwis? Czego jest za dużo, a czego za mało? Co powinniśmy zrobić, by Granice.pl były dla Was miejscem prowadzenia wirtualnej biblioteczki i serwisem o książkach pierwszego wyboru? Nie tylko dla punktów czy nagród. Czy w ogóle prowadzenie wirtualnej biblioteczki ma jeszcze sens, czy to tylko chwilowa moda? Czy może szukacie interesujących tekstów i wywiadów, czy interesuje Was jeszcze coś innego? W ubiegłorocznych komentarzach prosiliście przede wszystkim o to, byśmy szybciej odpowiadali na Wasze zapytania. By książki do sklepiku trafiały zdecydowanie częściej i by było ich więcej. Byśmy terminowo ogłaszali wyniki wyzwań czytelniczych. To, mam wrażenie, nam się udało. Książki w sklepiku pojawiały się raz - dwa razy w miesiącu. W drugim półroczu 2018 trafiło do Was tą drogą niemal 500 pozycji – dużo więcej niż kiedykolwiek w historii serwisu! Podobnie udaje nam się systematycznie dostarczać Wam bardzo dużo treści – recenzji, artykułów, wywiadów, publicystyki. Powoli optymalizujemy bieżącą aktywność redakcyjną – od marca (w lutym czeka nas przeprowadzka, więc może się zdarzyć, że tempo nie wzrośnie tak bardzo, jak byśmy chcieli) zdecydowanie szybciej otrzymywać będziecie punkty za dodawane do serwisu recenzje. W serwisie pojawili się bibliotekarze, którzy moderują bazę książek, chociaż ta wciąż pozostaje do dopracowania. Wkrótce bardziej obszernie podsumujemy 19 lat serwisu i rozpoczeniemy wspólne świętowanie jego dwudziestolecia. Mam nadzieję, że będziecie nam w tym towarzyszyć. Bo przecież to wszystko robimy dla Was – i dzięki Wam. Dlatego już teraz dziękujemy za wszystkie głosy i opinie. Obiecujemy - wszystkie komentarze i maile przeczytamy, ostatecznie żadna wiadomość nie pozostanie bez odpowiedzi.  

Tradycyjnie też chciałbym podkreślić, że to, że nie otrzymacie nagrody głównej w swojej kategorii, nie znaczy, że nie piszecie dobrze. Doceniamy każdego, kto spróbował wziąć udział w naszych wyzwaniach czytelniczych – dlatego każdy ich uczestnik otrzymuje punkty, które wymienić można na książki w naszym sklepiku. Jednak kogoś musimy wybrać. W dodatku w każdej kategorii możemy wybrać tylko 3 osoby, bo zasoby książkowe serwisu nie są nieograniczone. Tak naprawdę wszyscy jesteśmy wygrani – bo w kraju, w którym ponad 63% obywateli nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki, my „połknęliśmy” nie jedną, nie - dwie i - w większości nawet nie… 10. Jako czytelnicy jesteśmy po prostu wyjątkowo zaangażowani :) Jeszcze raz podkreślam: wszyscy jesteście po prostu świetni. Gratulujemy i dziękujemy Wam za to, że jesteście z nami!

 Wreszcie–- nagrody. Najlepsi wśród najlepszych. Pierwsi pośród równych. 

W kategorii „12 książek 2018” chcemy nagrodzić użytkowników: benioff, Mamalea, Anytsuj, chico6401.

W kategorii „26 książek 2018” nagrody przyznaliśmy użytkownikom: nureczka, malgosialegn i ksiazna.

W najpopularniejszej kategorii - „52 książki 2018” z zestawów lektur na kolejny rok cieszyć się będą: tygrysica, magnolia044 i sadu.

W kategorii „wybrana przez siebie liczba książek 2018" nagrody otrzymują: cantata, wrobel, inka

A oto wyniki ubiegłorocznych wyzwań towarzyszących:

W wyzwaniu „książki XXI wieku" nagrody otrzymują: martucha180, awiola, leonia, ejotek

W wyzwaniu „przeczytam tyle, ile mam wzrostu 2018" nagradzamy użytkowników: mirand, mieszkajacamiedz, JoannaAPrzeCzyta. Tu podkreślimy ponownie: kierowaliśmy się opiniami, nie liczbą przeczytanych książek!  

Laureatów nagród prosimy o przesłanie danych na skrempa@granice.pl Dopiszcie, w którym wyzwaniu braliście udział i koniecznie podajcie numer telefonu dla kuriera! Jeśli macie ochotę, dołączcie też kilka słów na temat tego, jak wspominacie udział w wyzwaniach czytelniczych. Czy są motywujące, czy warto wziąć w nich udział, co jest najtrudniejsze, a co najciekawsze. Napiszcie, czy jesteście „zawodowo" związani z książkami, czy to po prostu Wasza pasja. Jeśli macie ochotę, podeślijcie nam też zdjęcie / avatar lub logo - jeżeli pozwolicie, Wasze opinie o wyzwaniach zamieścimy w naszym profilu na Facebooku albo w serwisie. Jeśli uważacie, że coś - prócz czasu potrzebnego na rozstrzygnięcie wyzwań - powinniśmy zmienić, piszcie. 

Nasz sklepik zostanie uzupełniony w najbliższym czasie, gdy już wyślemy wszystkie nagrody w naszych wyzwaniach. W lutym planujemy kilka dostaw, byście mogli przynajmniej częściowo wykorzystać punkty, które od nas otrzymacie. Później nowe pozycje pojawiać się w nim będą jak zwykle – raz, dwa razy w miesiącu. Pozdrawiamy i dziękujemy za wspaniałą zabawę. I, oczywiście, ponownie zapraszamy Was do udziału w kolejnych wyzwaniach. Wszystkie je znajdziecie pod adresem: https://www.granice.pl/Wyzwania Zostańcie więc z nami! 

Sławomir Krempa

redaktor naczelny serwisu Granice.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
Pokaż wszystkie recenzje