Oto laureaci wyzwań czytelniczych serwisu Granice.pl za rok 2019!

Data: 2020-01-17 14:27:58 Autor: Sławomir Krempa
News - Oto laureaci wyzwań czytelniczych serwisu Granice.pl za rok 2019!

Zapewne wielu naszych stałych czytelników czekało na ten moment: wybraliśmy laureatów wyzwań czytelników za rok 2019. I choć liczba uczestników była nieco większa niż rok temu, udało nam się uczynić to już w połowie stycznia, a więc dwa tygodnie wcześniej niż przed rokiem. 

-> Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, przyłączcie się do wyzwań czytelniczych 2020!

Najważniejsze liczby? Ponad 800 uczestników – a więc więcej niż w roku ubiegłym. Ponad 50 tysięcy przeczytanych książek i niewiele mniej opinii o nich. Większość z Was wybrała wyzwanie „52 książki”, a ponad 80 osób postanowiło przeczytać więcej stron niż mają wzrostu! 

Wybranie laureatów nie jest łatwe. Podobnie jak przed rokiem, mechanika stworzona na potrzeby wyzwań przez naszych programistów pomogła nam sprawnie „zebrać" wszystkie dane, ale przeczytanie i ocena wszystkich Waszych opinii to już praca, której nawet najlepszy algorytm za nas nie wykona. A przy ocenie Waszych zgłoszeń najwazniejsze są właśnie opinie. Niekoniecznie te najdłuższe. Ale na pewno rzeczowe. Konkretne. Takie, aby inni czytelnicy po przeczytaniu choćby i pięciu zdań wiedzieli, czy po daną książkę naprawdę warto sięgnąć. „Gwiazdki”, które przyznajecie książkom, nie zastąpią opinii. Ważna jest dbałość o poprawność. Stosowanie polskich znaki. A – z drugiej strony – unikanie spojlerów i subiektywna, lecz uargumentowana ocena książki. 

Wciąż wierzymy w tekst – podkreślamy to od lat. Fakt, że w grudniu minionego roku prawie pół miliona osób czytało nasze teksty (jest to wynik rekordowy w historii serwisu) potwierdza, że mamy rację. Że w czasach kultury obrazkowej wciąż jest miejsce na książkę i pisanie o literaturze. Że osoby, które czytają książki, chcą również o literaturze czytać. Otwieramy się na nowe kanały – dlatego prowadzimy profil na Instagramie i przygotowaliśmy w tym roku wyzwanie dla Instagramerów, ale to tekst jest w naszym serwisie najważniejszy. Dziękujemy za to, że przez kolejny rok dzieliliście się z nami swoimi wrażeniami z lektury właśnie w tej formie. Mamy nadzieję, że będziecie to dalej czynić i – czy należycie do wąskiego grona nagrodzonych, czy też nie – spróbujecie swych sił w tegorocznych wyzwaniach. 

W tym roku, podobnie jak rok temu, nie wymieniamy osób, które wyróżniamy. Łatwo się zorientujecie, że to właśnie Wy – otrzymacie od nas w najbliższym czasie naprawdę spore pakiety punktów, oznaczone hasłem „wyróżnienie - wyzwania czytelnicze 2019”. Prócz tego wszyscy uczestnicy wyzwań otrzymają pakiety punktów, odpowiadające ich aktywności. Najwyżej punktowaliśmy dodane opinie i recenzje, bo to one pozwalają nam zweryfikować, czy faktycznie przeczytaliście daną książkę. Za samo dodanie książki na półkę otrzymacie tylko 1 punkt. Nasi programiści stworzyli też mechanizm przyznający dodatkowe punkty w zależności od objętości opinii czy recenzji. Natomiast przyznanie punktów za wartość merytoryczną Waszych tekstów to już działka redakcji. I tu sprawa bardzo ważna: ubiegły rok potwierdził, że przy przyznawaniu punktów zdarzały nam się błędy. Dlatego jeśli zauważycie, że do 23 stycznia 2020 nie otrzymaliście żadnych punktów lub że otrzymaliście ich bardzo małą liczbę (szczególnie w kontekście Waszej aktywności w wyzwaniach), dajcie nam znać. Adres mailowy to skrempa@granice.pl  

Tradycyjnie też, prosimy, napiszcie – tu, w komentarzu, albo mailem, co sądzicie o naszym serwisie. Co jest w porządku, a co powinniśmy zmienić? Co myślicie o naszych wyzwaniach? Jak powinny ewoluować? Jak powinien zmieniać się sam serwis? Czego jest za dużo, a czego za mało? Co powinniśmy zrobić, by Granice.pl były dla Was miejscem prowadzenia wirtualnej biblioteczki i serwisem o książkach pierwszego wyboru? Nie tylko dla punktów czy nagród. Czy w ogóle prowadzenie wirtualnej biblioteczki ma jeszcze sens, czy to tylko chwilowa moda? Czy może szukacie interesujących tekstów i wywiadów, czy interesuje Was jeszcze coś innego? W ubiegłorocznych komentarzach prosiliście przede wszystkim o to, byśmy szybciej odpowiadali na Wasze zapytania. By książki do sklepiku trafiały zdecydowanie częściej i by było ich więcej. Byśmy terminowo ogłaszali wyniki wyzwań czytelniczych. To, mam wrażenie, nam się udało. Książki w sklepiku pojawiały się raz - dwa razy w miesiącu.  Wyjątkiem był grudzień 2019 – doświadczenia z ubiegłych lat pokazały, że to fatalny miesiąc na przygotowywanie dla Was paczek. Zbyt dużo spośród nich znikało. Ale obiecuję – nadrobimy to wkrótce.

Od dłuższego już czasu udaje nam się systematycznie dostarczać Wam bardzo dużo treści – recenzji, artykułów, wywiadów, publicystyki. Zoptymalizowaliśmy bieżącą aktywność redakcyjną – od marca ubiegłego roku punkty za dodawane do serwisu recenzje otrzymujecie na bieżąco. Bibliotekarze, którzy moderują bazę książek, działają bardzo aktywnie. Podsumowaliśmy 20 lat serwisu i rozpoczynamy 21 rok działalności. Podsumowujemy też rok miniony – trwa plebiscyt Książki Roku 2019. Mam nadzieję, że będziecie nam w tym towarzyszyć. Bo przecież to wszystko robimy dla Was – i dzięki Wam. Dlatego już teraz dziękujemy za wszystkie głosy i opinie. Obiecujemy - wszystkie komentarze i maile przeczytamy, ostatecznie żadna wiadomość nie pozostanie bez odpowiedzi.  

Tradycyjnie też chciałbym podkreślić, że to, że nie otrzymacie nagrody głównej w swojej kategorii, nie znaczy, że nie piszecie dobrze. Doceniamy każdego, kto spróbował wziąć udział w naszych wyzwaniach czytelniczych – dlatego każdy ich uczestnik otrzymuje punkty, które wymienić można na książki w naszym sklepiku. Jednak kogoś musimy wybrać. W dodatku w każdej kategorii możemy wybrać tylko 3 osoby, bo zasoby książkowe serwisu nie są nieograniczone. Tak naprawdę wszyscy jesteśmy wygrani – bo w kraju, w którym ponad 63% obywateli nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki, my „połknęliśmy” nie jedną, nie - dwie i - w większości nawet nie… 10. Jako czytelnicy jesteśmy po prostu wyjątkowo zaangażowani :) Jeszcze raz podkreślam: wszyscy jesteście po prostu świetni. Gratulujemy i dziękujemy Wam za to, że jesteście z nami!

 Wreszcie– nagrody. Najlepsi wśród najlepszych. Pierwsi pośród równych. 

W kategorii „12 książek 2019” chcemy nagrodzić użytkowników: riviera24, mircia, nureczka.

W kategorii „26 książek 2019” nagrody przyznaliśmy użytkownikom: Flusz, Karolcia13, KasiaDrapacz.

W najpopularniejszej kategorii - „52 książki 2019” z zestawów lektur na kolejny rok cieszyć się będą: zaczytanalala, Ivy, Ola2911.

W kategorii „wybrana przez siebie liczba książek 2019" nagrody otrzymują: izabela81, natalia6202, tygrysica

W wyzwaniu „przeczytam tyle, ile mam wzrostu 2019" nagradzamy użytkowników: jestem_zmanipulo, awiola, malgosialegn.   

Laureatów nagród prosimy o przesłanie danych na skrempa@granice.pl Dopiszcie, w którym wyzwaniu braliście udział i koniecznie podajcie numer telefonu dla kuriera! Jeśli macie ochotę, dołączcie też kilka słów na temat tego, jak wspominacie udział w wyzwaniach czytelniczych. Czy są motywujące, czy warto wziąć w nich udział, co jest najtrudniejsze, a co najciekawsze. Napiszcie, czy jesteście „zawodowo" związani z książkami, czy to po prostu Wasza pasja. Jeśli macie ochotę, podeślijcie nam też zdjęcie / avatar lub logo - jeżeli pozwolicie, Wasze opinie o wyzwaniach zamieścimy w naszym profilu na Facebooku albo w serwisie. Jeśli uważacie, że coś  powinniśmy zmienić, piszcie. 

Nasz sklepik zostanie uzupełniony w najbliższym czasie, gdy już wyślemy wszystkie nagrody w naszych wyzwaniach. Być może na przełomie stycznia i lutego pojawi się kilka dostaw, byście mogli przynajmniej częściowo wykorzystać punkty, które od nas otrzymacie. Później nowe pozycje pojawiać się w nim będą jak zwykle – raz, dwa razy w miesiącu. Pozdrawiamy i dziękujemy za wspaniałą zabawę. I, oczywiście, ponownie zapraszamy Was do udziału w kolejnych wyzwaniach. Wszystkie je znajdziecie pod adresem: https://www.granice.pl/Wyzwania Zostańcie więc z nami!

Sławomir Krempa

redaktor naczelny serwisu Granice.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Orkiestra z Auschwitz
Marcin Lwowski
Orkiestra z Auschwitz
Dzień prawdy
Anna M. Brengos
Dzień prawdy
Księga tęsknot
Sue Monk Kidd
Księga tęsknot
Czerwony lotos
Arkady Saulski
Czerwony lotos
Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Uważaj, czego pragniesz
Anna Szafrańska
Uważaj, czego pragniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Yasuke. Afrykański samuraj w feudalnej Japonii
Thomas Lockley, Geoffrey Girard
Yasuke. Afrykański samuraj w feudalnej Japonii
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Pokaż wszystkie recenzje