Oto najlepsze książki na wiosnę!

Data: 2013-03-27 12:47:11 Autor: Sławomir Krempa
News - Oto najlepsze książki na wiosnę!

Kilkadziesiąt zgłoszonych tytułów, niemal miesiąc aktywnego głosowania i ponad 30 tysięcy głosów. Znamy już wyniki plebiscytu "Najlepsza książka na wiosnę" - www.ksiazkanawiosne.pl, który otwiera tegoroczny cykl kwartalnych konkursów, organizowanych przez redakcję serwisu Granice.pl, w których wyróżniane są najbardziej interesujące literackie premiery. 


Wygraj najlepsze książki na wiosnę:

- weź udział w naszym nowym czytelniczym wyzwaniu!

- weź udział w naszym nowym konkursie!

 

- Powieść Szósta lamentacja jest pierwszą książką z cyklu o ojcu Anselmie, zakonniku z doświadczeniem prawniczym, który rozwiązuje zagadki mocno osadzone w przeszłości. To nie tylko interesujący kryminał - to także gęsta, miejscami niepokojąca proza, poruszająca trudne tematy. Skoncentrowana nie na samej, mniej lub bardziej ciekawej zagadce, lecz na ludziach, ich losach, rozmaitych konsekwencjach wypowiadanych przez nich słów i podejmowanych decyzji - podkreśla Damian Kopeć w recenzji książki Williama Brodricka, która otrzymała nagrodę główną i tytuł "Najlepszej książki na wiosnę" za sprawą wyboru jurorów. W skład jury tradycyjnie weszli już publicyści, badacze literatury, krytycy literaccy i recenzenci związani z serwisem Granice.pl 

 

Tytuł "Najlepszej książki na wiosnę" za sprawą głosowania czytelników przypadł z kolei powieści Sklepik z Niespodzianką. Lidka. - Katarzyna Michalak nie pozostawia swoich czytelników z drzazgą w sercu. Sprawnym piórem, historiami zrodzonymi z wyobraźni, ale przecież tak prawdopodobnymi, prostuje kręte losy bohaterów, przekonując, jak silny jest człowiek i jak wiele jest on w stanie znieść - powiedziała o nagrodzonej książce Justyna Gul. Książka otrzymała również wyróżnienie w kategorii powieści obyczajowych.

 

- Plebiscyt "Najlepsza książka na wiosnę" ma za zadanie wyłonić książki, które po prostu trzeba przeczytać, ale ma on również pomóc w doborze lektur miłośnikom konkretnych gatunków literackich - podkreślił Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu Granice.pl Dlatego prócz nagród głównych przyznano również wyróżnienia w konkretnych kategoriach. 

 

Dla dzieci najmłodszych i dla nieco starszych

 

Od zawsze jednymi z najbardziej wiernych miłośników książki są najmłodsi - zarówno ci, którzy czytają wspólnie z rodzicami, jak i ci, którzy przygody przeżywają już wyłącznie w towarzystwie bohaterów literackich. Do nich właśnie kierowana jest wyróżniona przez jurorów, niezwykle starannie wydana książka Bałagan Michała Krygiera i Alicji Wasilki (wydawnictwo ikropka), zachwycająca zarówno treścią, jak i pięknem ilustracji. Czytelnicy w tej kategorii wybrali B@jki Marcina Pałasza (Wydawnictwo Bis) - zabawne, przewrotne, nieco zwariowane i bardzo nowoczesne opowiastki na miarę XXI wieku. 

 

Z kolei nieco starsze dzieci zainteresuje z pewnością wydana w serii "Dla fanów Mikołajka" książka Magdaleny Witkiewicz Lilka i spółka (Wydawnictwo Nasza Księgarnia), która również otrzymała wyróżnienie internautów. Jurorzy za najlepszą książkę "dla starszaków" uznali zaś publikację Przyroda to przygoda (Wydawnictwo Jedność). Opisane w niej niezwykłe eksperymenty nie tylko uczą, wyjaśniając znane nam z codziennego życia zjawiska, których podłoża często nie rozumiemy, ale przede wszystkim - bawią. 

 

Młodzież z przyjemnością wybierze się w fantastyczną podróż za sprawą wyróżnionej przez czytelników powieści Piotra Patykiewicza Samotnica (Wydawnictwo Bis). Przygoda, elementy fantasy i przesympatyczni bohaterowie z pewnością przypadną do gustu nawet najbardziej wybrednym nastolatkom. Członkowie jury docenili natomiast wspaniałe poczucie humoru oraz dyskretny dydaktyzm powieści dla młodzieży Gwiżdżemy na króla ogóra autorstwa Christine Nostlinger (Wydawnictwo Skrzat), uznawanej za jedną z ikon literatury dla dzieci i młodzieży. 

 

Jak sobie radzić? 

 

Na to pytanie odpowiadają książki nagrodzone w kategoriach poradnikowych. Za najlepszą książkę dla rodziców czytelnicy uznali... 10 największych błędów wychowawczych (Wydawnictwo WAM) - publikację, która pomoże nie tylko ustrzec się przed błędami w procesie wychowania, ale też poradzić sobie ze skutkami pomyłek już popełnionych. Jurorzy zaś zwrócili uwagę czytelników na publikację Pozytywne życie. O profilaktyce HIV/AIDS dla edukatorów (Oficyna Wydawnicza Impuls). 

 

Codzienne wyzwania. Motywacji do radzenia sobie z nimi doda wszystkim wyróżniona przez internautów książka Nicka Vujicica Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń! (Wydawnictwo Aetos). To nie tylko historia życia jednego z najbardziej znanych mówców motywacyjnych, ale też znakomity poradnik i ważne świadectwo wiary. Jurorzy polecili zaś w tej kategorii publikację Bartosza Buśkiewicza Myśl i działaj jak najlepsi (Wydawnictwo KOS), która pomoże w rozwijaniu nie tylko własnej kariery. 

 

Całą prawdę o mężczyznach poznać można za sprawą książki Iana K. Smitha (Wydawnictwo Gruner Jahr), która również zyskała uznanie czytelników. Jurorzy zamiast radzić sobie z mężczyznami wolą spróbować okiełznać czworonożnych przyjaciół przy pomocy Cesara Millana i jego poradnika Jak wychować idealnego psa (Wydawnictwo Illuminatio). 

 

Perły i perełki

 

Prawdziwą literacką perłą z lamusa okazała się - zdaniem internautów - klasyczna już publikacja Gdy słońce było bogiem Zenona Kosidowskiego (Wydawnictwo Iskry). Niezwykłe opowieści o najważniejszych odkryciach archeologicznych to wspaniała lektura nie tylko dla osób zafascynowanych historią. Jurorzy zwrócili w tej kategorii uwagę na Ludzi Boga (Wydawnictwo Promic) - porażającą opowieść o ofiarach wojny domowej, która rozegrała się w Algierii w latach 90. XX wieku. Wyjątkowo zgodni okazali się członkowie jury i czytelnicy, wspólnie nagradzając tomik poetycki Oni Justyny Kędzi (Wydawnictwo Żywia)

 

Do słuchania polecili krytycy audiobook na podstawie popularnej książki ks. Jana Twardowskiego Nowe patyki i patyczki (Wydawnictwo Święty Wojciech), zaś czytelnicy - Trzy mądre małpy - opowieść Łukasza Grassa nie tylko dla biegaczy. Do podróży - i w podróż (literacką oczywiście) - wybierają się internauci z powieścią Rosie Thomas Kaszmirowy szal (Wydawnictwo Hachette), rozgrywającą się w malowniczej scenerii Kaszmiru, zaś jurorzy z propozycją dla miłośników twórczości Dana Browna i Juliusza Verne'a - Gwiazdą Strindberga Jana Wallentina (Wydawnictwo Czarna Owca).  

 

Mocne wrażenia

 

Te właśnie zapewnione będą mieli czytelnicy, którzy sięgną po Urojenie Janusza Koryla (Wydawnictwo Dreams), nagrodzone przez internautów wśród thrillerów. Z kolei za najlepsi kryminał w głosowaniu uznano e-book Tożsamość szaleństwa Rafała Wałęki (Goneta.net). Jurorzy dokonali odmiennych wyborów - polecają oni kryminał Zagiona dziewczyna (Gruner Jahr), thriller Śmiertelna terapia (Hachette), wyróżnili zaś ebook Nadchodzący sztorm Richarda Castle. Mocne wrażenia zagwarantowała też czytelnikom wyróżniona przez nich powieść fantasy Kawalkada Luizy Dobrzyńskiej (Evanart), a jurorom - mroczny Wielki północny ocean. Księga 1. Morze Katarzyny Szelenbaum (Gruner Jahr). 

 

Chwile wzruszeń...

 

...to, oczywiście, domena powieści obyczajowych. Jurorzy postanowili nagrodzić wśród nich Słodkie słówka Susan Mallery (Wydawnictwo Mira) - historię trzech sióstr, rozdzielonych w dzieciństwie, których drogi schodzą się po latach wzajemnych żali i niedomówień. Powieści obyczajowe dominowały również w kategorii prozy polskiej, w której jurorzy nagrodzili książkę Anielski kokon Karoliny Wilczyńskiej (Wydawnictwo MWK), zaś czytelnicy - Balladę o ciotce Matyldzie Magdaleny Witkiewicz. 

 

Coraz większą popularność zdobywają w ostatnim czasie również powieści erotyczne. Czytelnicy nie mieli tu wątpliwości - za najlepszą uznali książkę Mistrz Katarzyny Michalak (Wydawnictwo Filia), jurorzy zaś wyróżnili Namiętność po zmierzchu Sadie Matthews (Wydawnictwo Hachette). - Kategoria ta zastąpiła ogromnie popularną do niedawna kategorię romansu paranormalnego, pokazując, że plebiscyt "Najlepsza książka na wiosnę" odzwierciedla stan rynku wydawniczego w Polsce, ukazuje też zmienne gusta i wybory czytelników - podsumowała Magdalena Galiczek. 

 

Z książkami nagrodzonymi i wyróżnionymi można zapoznać się na stronie www.ksiazkanawiosne.pl Wezmą one udział w podsumowującym rok 2013 plebiscycie na najlepsze książki roku, podobnie jak tytuły, które wyróżnione zostaną w konkursie "Najlepsza książka na lato". Ten rozstrzygnięty zostanie w maju podczas Warszawskich Targów Książki. 

 

Nagrodzeni internauci

 

Tradycyjnie nagrodzono również internautów głosujących, zachęcających do głosowania i tych, którzy przesłali uzasadnienie dokonanego przez siebie wyboru. 

 

Spośród osób, które zachęciły do głosowania największą liczbę osób, zestaw 20 książek otrzyma Czytelniczka, posługująca się adresem mailowym dorsz_21[at]wp.pl, zestaw 10 książek otrzyma Czytelniczka, posługująca się adresem mailowym nicpon[at]onet.pl, 5 książek - wwwiolka, 3 - figlarna[at]interia.pl, 1 - Geronimo26

 

Spośród osób głosujących w I etapie nagrody otrzymają: Marek Franus, Małgorzata Bandalewicz, Michał Kierpicz, a spośród osób głosujących w II etapie - Kuba Ruda, Grażyna Bolawska i Pamela Janik

 

Za przesłanie uzasadnienia dokonanego wyboru nagrody otrzymają: Katarzyna Parol, Dorota Dęga i Ewa V. Maćkowiak

 

Serdecznie gratulujemy. Nagrodzonych czytelników prosimy o przesłanie danych do wysyłki na adres pr@wwpol.com

 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.