Teatr Telewizji: Lato w Nohant – adaptacja sztuki Jarosława Iwaszkiewicza

Data: 2021-10-25 11:15:02 Autor: adudek
udostępnij Tweet

Dramat Jarosława Iwaszkiewicza to kolejne dzieło, jakie dziś na kanale telewizyjnej Jedynki obejrzą widzowie w lubianym cyklu Teatru Telewizji. Sztukę, która miała premierę w roku 1936, teraz zobaczymy w nowej wersji

Obrazek w treści

Źródło zdjęcia: scena ze spektaklu (fot. TVP)

Lato w Nohant w adaptacji znanej reżyserki filmowej, autorki książek Moje córki krowy oraz Zupa nic, Kingi Dębskiej, zobaczymy już dziś. Czy warto poświęcić czas na obejrzenie spektaklu? 

Teatr Telewizji: Lato w Nohant – opis

Teatr Telewizji przenosi na ekrany sztukę Jarosława Iwaszkiewicza, która wystawiona została po raz pierwszy na deskach Teatru Małego w Warszawie w grudniu 1936 roku. Historia skupia się na Fryderyku Chopinie i przenosi widza w taka 40-te XIX wieku. Kompozytor spędza lato w posiadłości George Sand, w tytułowym Nohant-Vic we Francji. 

Czytaj również: Jarosław Iwaszkiewicz - cytaty

Towarzyszą im także przyjaciele i dzieci Sand, Solange oraz Maurycy. Czuć napięcie, wywołane skomplikowanymi relacjami, jakie ich łączą. Wkrótce na jaw zaczynają wychodzić wzajemne pretensje i liczne animozje. Górę biorą emocje, ale i namiętności. 

Teatr Telewizji: Lato w Nohant – obsada

W obsadzie nowego spektaklu Teatru Telewizji, będącego adaptacją sztuki Iwaszkiewicza, znaleźli się: Marek Kossakowski (Wszyscy jesteśmy Chrystusami, Kler) jako Fryderyk Chopin; Katarzyna Herman (W sypialni, Ślepnąc od świateł) jako George Sand; Agata Turkot (Wesele, Motyw) jako Solange; Bartłomiej Kotschedoff (Atak paniki, W lesie dziś nie zaśnie nikt) jako Maurycy oraz Marcin Bosak.

Czytaj również: Teatr Telewizji: Znaki – dylemat pewnego pisarza

Reżyserką spektaklu jest Kinga Dębska mająca na swoim koncie takie filmy, jak: Moje córki krowy, Zabawa zabawa, Hel, czy Aktorka.

Teatr Telewizji: Lato w Nohant – gdzie obejrzeć?

Premiera Teatru Telewizji: Lata w Nohant, już dziś, 25 października 2021 roku na kanale TVP 1 oraz TVP Kultura 2 o godzinie 21:00.

Teatr Telewizji: Lato w Nohant – opinie

Teatr Telewizji: Lato w Nohant to przede wszystkim kolejna okazja do obcowania z teatrem bez wychodzenia z domu. To także spektakl, który przypomina postać wielkiego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina. 

Teatr Telewizji: Lato w Nohant – książki

Poniedziałkowy Teatr Telewizji to adaptacja sztuki, której autorem jest Jarosław Iwaszkiewicz, wystawianej jeszcze przed wojną na deskach polskiego teatru. Ale to przede wszystkim opowieść o Fryderyku Chopinie. Polecamy zatem jedną z książek, przedstawiającą postać tego niezwykłego kompozytora – publikację Chopin Mieczysława Tomaszewskiego.

Książkę można kupić w popularnych księgarniach internetowych:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.