Quantcast

Mistrzowska adaptacja Wyspiańskiego – Teatr Telewizji: Wyzwolenie

Data: 2022-04-11 15:06:02 Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Teatr Telewizji to cykl cieszący się dużą popularnością oraz cechujący wysokim standardem. Stacja TVP1 prezentuje widzom najlepsze przedstawienia i adaptacje teatralne. W tym tygodniu będziemy mogli zobaczyć genialną sztukę o tytule Wyzwolenie


fotografia ilustracyjna / dramat Stanisława Wyspiańskiego

Wyzwolenie jest sztuką teatralną opartą na wybitnym dziele Stanisława Wyspiańskiego o takim samym tytule. Dziś na antenie TVP1 telewidzowie będą mogli zobaczyć ten spektakl z 2007 roku w reżyserii Macieja Prusa

Teatr Telewizji: Wyzwolenie – opis 

Głównym bohaterem Wyzwolenia jest Konrad – postać zaczerpnięta z Dziadów autorstwa Adama Mickiewicza. Mężczyzna przybył właśnie po to, by wyzwolić naród. Jednak skupia się na działaniu za pomocą czynów, nie kieruje się niestałymi uczuciami i emocjami. 

Czytaj także: Sanatorium miłości: sezon 4 – opis 4 i 5 odcinka programu

Wyzwolenie to obraz Polaków i ich wad narodowych. Przedstawia mocną polemikę wobec tradycyjnego mitu romantycznego. Podejmuje temat sztuki, tym czym ona jest i jak działa. Rozprawia się też z trudną sytuacją polityczną w kraju. Jest to naprawdę niezwykły spektakl, który porusza wiele wątków i przy tym nadal pozostaje niezwykle współczesny i jasny dla dzisiejszego widza.

Teatr Telewizji: Wyzwolenie – obsada

Jeśli chodzi o obsadę to Teatr Telewizji zawsze trzyma wysoki poziom. W roli Konrada wystąpił Piotr Adamczyk, mężczyzna jest znany z wielu filmów i seriali, a w 2021 roku wziął udział w superprodukcji Marvela: serialu Hawkeye

Czytaj także: „Stulecie Winnych”: sezon 4 - co się wydarzy w 6. oraz 7. odcinku serialu?

W pozostałych rolach równie fantastyczni: Jerzy Trela, Maja Komorowska, Mariusz Bonaszewski, Gustaw Holoubek, Henryk Talar, Olgierd Łukaszewicz, Maciej Kozłowski, Ireneusz Czop, Grzegorz Małecki, Maciej Marczewski, Jakub Snochowski oraz Paweł Paprocki.

Teatr Telewizji: Wyzwolenie – gdzie zobaczyć? 

Premiera spektaklu miała miejsce w 2007 roku. Dzisiaj jednak będzie można ponownie go zobaczyć w telewizji! Wszystkich zainteresowanych zapraszamy przed ekrany 11 kwietnia o godzinie 21:00 na antenę stacji TVP1.

Czytaj także: Chyba miał mnie w opiece jakiś anioł! Fragment książki „Diamentowy plac" Merce Rodoredy

Ci, którzy zapomną o telewizyjnej emisji, nie muszą się martwić! Spektakl cały czas można oglądać na serwisie streamingowym TVP VOD.

Teatr Telewizji: Wyzwolenie – książka

Wyzwolenie to adaptacja dramatu Stanisława Wyspiańskiego o tym samym tytule. Sztuka dzieje się w teatrze i rozprawia się z ówczesną sytuacją Polski. Jest to jedno z najbardziej wybitnych dzieł autora, równocześnie tak mało znane poza kręgiem krytyków i literaturoznawców. Po obejrzeniu spektaklu w telewizji serdecznie polecamy się zapoznać z pierwowzorem! 

Wyzwolenie można zakupić w popularnych księgarniach internetowych: 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Wyzwolenie
Stanisław Wyspiański 0
Okładka książki - Wyzwolenie

"Wyzwolenie" to dramat w trzech aktach Stanisława Wyspiańskiego. Akcja utworu rozgrywa się na scenie teatru krakowskiego, a więc przedstawia teatr w teatrze...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Spadek nieboszczyka
Iwona Mejza
Spadek nieboszczyka
Pokaż wszystkie recenzje