Ukraiński sługa narodu - dokument o niepokornym prezydencie

Data: 2022-03-10 14:13:04 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Ukraiński sługa narodu to film dokumentalny opowiadający o życiu i fenomenie Wołodymyra Zełeńskiego, prezydenta Ukrainy, aktora, komika, który w brutalnej agresji Rosji w Ukrainie zaprezentował się światu jako prawdziwy mąż stanu. To opowieść o tym, jak wykorzystuje on swoją popularność i jakie szanse oraz zagrożenia przed nim stoją. 

Obrazek w treści

Ukraiński sługa narodu to polski film dokumentalny, przygotowany przez wybitną reporterkę, Barbarę Włodarczyk, którą czytelnicy znać mogą za sprawą książek Nie ma jednej Rosji czy Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin.

Ukraiński sługa narodu – opis filmu 

Po emisji filmów dokumentalnych poświęconych postaci rosyjskiego prezydenta - Pałac Putina oraz Putin. Historia rosyjskiego szpiega Telewizja Polska zdecydowała się na zaprezentowanie sylwetki jego przeciwnika podczas obecnej wojny. Poznamy więc lepiej ukraińskiego prezydenta, Wołodymyra Zełeńskiego. 

          Czytaj również: Bezpłatne książki i materiały w języku ukraińskim

Ukraiński sługa narodu nie jest produkcją nową, nie zobaczymy więc w niej, jak ukraiński prezydent radzi sobie w obliczu rosyjskiej agresji w Ukrainie. Film powstał w 2020 roku, tuż po tym, jak Wołodymyr Zełeński wybrany został prezydentem Ukrainy, ciesząc się ogromnym poparciem. Barbara Włodarczyk zastanawia się nad tym, jak to się stało, ze tak wielu Ukraińców zaufało Zełeńskiemu. Opisuje karierę jego oraz jego partii politycznej Sługa Narodu, której nazwa nawiązuje do popularnego serialu komediowego, w którym Zełeński zagrał... prezydenta Ukrainy. Zełeński był celebrytą, który stał się mężem stanu. Nim został wybrany prezydentem, występował w ukraińskim programie, odpowiedniku naszego „Tańca z gwiazdami".

Film Ukraiński sługa narodu ukazuje początki ewolucji Zełeńskiego. Barbara Włodarczyk pokazuje, jak polityk wykorzystuje ogromne poparcie, którym go obdarzono i zastanawia się nad tym, czy ukraiński prezydent nie stanie się w swoim kraju odpowiednikiem... Władimira Putina. Pokazuje też, jak sam Zełeński odbierany jest poza granicami swojego kraju.

Ukraiński sługa narodu – autorka dokumentu

Film Ukraiński sługa narodu wyreżyserowała znana reporterka, Barbara Włodarczyk. Doskonale znamy ją z anteny Telewizji Polskiej, gdzie pracuje od 1985 roku. Przez wiele lat była korespondentką TVP w Moskwie. Długoletni pobyt w Rosji dał jej podstawy do stworzenia książek reporterskich Nie ma jednej Rosji oraz Szalona miłość. 

             Czytaj również: W aukcji charytatywnej na rzecz Ukrainy licytowano kurs pisania polskiego autora

Po powrocie do kraju Barbara Włodarczyk nie zaprzestała poruszania tematyki krajów byłego ZSRR. Stworzyła cykl reportaży Szerokie tory opowiadających o codziennym życiu za naszą wschodnią granicą. Prowadziła także program Magazyn ekspresu reporterów. Tematyką ukraińską zajęła się w filmach Ukraiński sługa narodu oraz Ukraińska modlitwa, w którym zastanawiała się nad tym, czy Ukraińcy wyzwolą się kiedyś spod wpływu rosyjskiej cerkwi. 

Ukraiński sługa narodu – gdzie obejrzeć film

Film dokumentalny Ukraiński Sługa Narodu wyemitowany zostanie w czwartkowy wieczór na antenie Telewizji Polskiej

        Czytaj również: „Solidarni z Ukrainą”. TVP organizuje koncert charytatywny dla Ukrainy

Emisja filmu Ukraiński sługa narodu nastąpi w czwartek, 10 marca 2022 o godzinie 21:55 na antenie TVP2.  

Ukraiński sługa narodu - opinie o filmie

Film Ukraiński sługa narodu nie jest produkcją najbardziej aktualną. Tworzony w roku 2020, ukazywał rzeczywistość, która zupełnie zmieniła się po rosyjskiej agresji w Ukrainie 24 lutego 2022. Zełeński stał się wówczas politykiem nie tylko uwielbianym przez ukraińskie społeczeństwo, ale też cenionym i szanowanym na arenie międzynarodowej. Komik stał się mężem stanu.  

Pomagam Ukrainie strona rządowa

Nie da się jednak ukryć, że Ukraiński sługa narodu pozwala lepiej poznać historię Wołodymyra Zełeńskiego i drogę, jaką przeszedł ze świata rozrywki do świata polityki. Niektórzy porównują do niego polskiego prezentera telewizyjnego, a obecnie również polityka, Szymona Hołownię. Tyle, że Hołownia jak dotąd nie został prezydentem.  

Ukraiński Sługa Narodu – książki

Nie ulega wątpliwości, że wkrótce księgarskie półki zapełnią się publikacjami ukazującymi rosyjską agresję w Ukrainie. Z pewnością też pojawią się książki poświęcone prezydentowi Zełeńskiemu. Chwilowo nie dysponujemy jednak książkami, które ukazywałyby jego losy. Sama Barbara Włodarczyk również w swoich książkach skupia się raczej na Rosji niż na Ukrainie. Ale Niewątpliwie natomiast interesującą książką o współczesnej Ukrainie jest Tatuaż z tryzubem Ziemowita Szczerka. W 2022 roku ukazała się także Planeta piołun współczesnej ukraińskiej pisarki, Oksany Zabużko, która pomaga lepiej zrozumieć ukraińskie spojrzenie na świat. 

Książkę "Planeta piołun" można kupić taniej poniżej: 

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Tatuaż z tryzubem
Ziemowit Szczerek0
Okładka książki - Tatuaż z tryzubem

To nie jest kolejna książka o Majdanie i upadku Janukowycza. Owszem, Majdan też się pojawia, ale to książka przede wszystkim o Ukrainie jako takiej. O...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Córki tęczy
Hanna Cygler
Córki tęczy
Irena Jarocka o sobie
Mariola Pryzwan ;
Irena Jarocka o sobie
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Pokaż wszystkie recenzje