Wróżby na Andrzejki. O czym nie wiedzieliście?

Autor: mojebestsellery
News - Wróżby na Andrzejki. O czym nie wiedzieliście?

Andrzejki to popularna w naszym kraju zabawa, która obchodzona jest w nocy z 29 na 30 listopada lub – coraz częściej – w ostatni dzień listopada. Andrzejki nierzadko nazywane są też polskim Halloween.

Podczas zabaw andrzejkowych powszechne jest wróżenie z wosku, fusów czy obierków jabłka. Jakie jeszcze można spotkać andrzejkowe sposoby na wróżby? Przedstawiamy Wam 5 mniej popularnych wróżb, które są niezwykle łatwe w wykonaniu, a o których być może nie mieliście pojęcia.

Wróżba za pomocą łupin orzecha

Do miski z wodą dwoje ludzi wkłada dwie połówki łupin orzecha z umieszczonymi w ich środku palącymi się świeczkami. Jeśli obie łupinki dopłyną do siebie, wróżba przepowiada małżeństwo pomiędzy tym dwojgiem.

Wróżba z użyciem butelki

Aby rozpocząć wróżbę, należy najpierw zebrać odpowiednią ilość osób, a później – utworzyć koło. W środku układa się mniejsze koło z karteczek z napisami, np. „jesteś kowalem swojego losu” czy „twoja sympatia darzy cię wzajemnością”. Każdy z bawiących się kręci butelką, a jej szyjka wskazuje wylosowaną wróżbę.

Wróżba na miłość

Jeśli wśród zebranych chcemy stworzyć romantyczną atmosferę, nie możemy zapomnieć o wróżbie na miłość! Na białych karteczkach zapisuje się imiona i nazwiska uczestników zabawy za pomocą octu lub kwasku cytrynowego. Osoba, która wylosuje karteczkę, musi podejść do płomienia świecy, by sprawdzić wylosowanego. Dodatkowo, karteczki podzielić można na te zawierające imiona mężczyzn i kobiet uczestniczących w zabawie, choć nie jest to regułą.

Wróżba „Kim będę?”

To coś specjalnie dla dzieciaków. Jeśli w zabawy andrzejkowe chcielibyście zaangażować także swoje pociechy, to proponujemy Wam zabawę w „Kim będę?” – to niezłe wróżby nie tylko dla dzieci! Pod talerzyki lub męskie czapki wkładamy przedmioty symbolizujące konkretną drogę życiową, na przykład: obrączka – małżeństwo, różaniec – zakon czy klucze – dobrobyt.

Wróżenie z kart

Wróżby z kart są nadal bardzo popularne podczas zabaw andrzejkowych. Dla przykładu, wykorzystując 36 kart (wszystkie barwy), można wywróżyć imiona z kart. Korzystając z 24 kart – wywróżyć możemy swoją przyszłość.

Te i inne wróżby andrzejkowe znaleźć można w książce Andrzejki Wojciecha Śliwerskiego, która na rynku ukazała się nakładem Oficyny Wydawniczej Impuls.

A Wy? Bierzcie udział w andrzejkowych zabawach? Jakie znacie inne  wróżby?

 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Andrzejki
Wojciech Śliwerski
Reklamy
Recenzje miesiąca
Róże w garażu
Agnieszka Tyszka
Róże w garażu
Czarne serce
Elisa Puricelli Guerra
Czarne serce
Meandry miłości
Katarzyna Bulicz-Kasprzak
Meandry miłości
Zakochane Trójmiasto
praca zbiorowa;
Zakochane Trójmiasto
Pokaż wszystkie recenzje