Ogłoszono laureatów w konkursie Książka Roku 2018 PS IBBY!

Data: 2018-12-13 10:47:30 Autor: pobarski
News - Ogłoszono laureatów w konkursie Książka Roku 2018 PS IBBY!

12 grudnia 2018 roku w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której poznano laureatów tegorocznej edycji konkursu na Książkę Roku Polskiej Sekcji IBBY. W tym roku konkurs zorganizowano już po raz trzydziesty pierwszy.

Na liście finalistów w tym roku znalazło się zdecydowanie mniej nazwisk niż w roku ubiegłym. Dzięki temu kapituła konkursu wybrała dokładnie 20 najlepszych książek dla dzieci, które wyróżniały się zarówno na polu językowo-fabularnym, jak i wizualnym.

“Książką Roku 2018” w kategorii książka obrazkowa zostało Beneficio Krzysztofa Gawronkiewicza. Tytuł “Książka Roku 2018” w kategorii ilustracje i koncepcja graficzna to znów Wszystko widzę jako sztukę w opracowaniu graficznym Roberta Czajki, Wydawnictwo Wytwórnia.

W kategorii literackiej dla dzieci, tytuł “Książki Roku 2018” otrzymuje Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze sto lat niepodległości Michała Rusinka, natomiast w kategorii literackiej za książkę dla młodzieży otrzymuje Jak ziarnka piasku Joanny Jagiełło.

Jury graficzne przyznało trzy wyróżnienia honorowe, dla: Jana Bajtlika za autorską książkę Nić Ariadny, Edgara Bąka za ilustracje i projekt graficzny do książki Egaliterra i Emilia Dziubak za ilustracje do książki Horror.

Jury literackie także przyznało równorzędne wyróżnienia honorowe, które otrzymali: Marcin Szczygielski za tytuł Leo i czerwony automat, Dorota Suwalska za Tabletki na dorosłość oraz wyróżnienie dla Cezarego Harasimowicza za powieść Mirabelka.

Organizatorzy konkursu otrzymali piętnaście zgłoszeń w kategorii upowszechnianie czytelnictwa. Główną nagrodę otrzymała Małgorzata Narożna, współtwórczyni popularnej szczecińskiej kluboksięgarni Fika.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown
Tylko dla dorosłych
Pod naszym niebem
Sylwia Kubik
Pod naszym niebem
Marzycielka
Katarzyna Michalak
Marzycielka
Cecylio, obudź się!
Dorota Wójcik
Cecylio, obudź się!
Ojciec, czyli o Pieronku
Szymon Wróbel
Ojciec, czyli o Pieronku
Kolory pawich piór
Jojo Moyes;
Kolory pawich piór
Coco i jej mała czarna sukienka
Annemarie Van Haeringen
Coco i jej mała czarna sukienka
Wariat na wolności. Autobiografia
Wojciech Eichelberger;
Wariat na wolności. Autobiografia
Pokaż wszystkie recenzje