Yalda, noc przebaczenia - wstrząsający dramat o śmierci i wybaczaniu

Data: 2021-12-01 10:36:01 Autor: adudek
udostępnij Tweet

TVP Kultura pokaże dziś niezwykle przejmujący dramat rozgrywający się we współczesnym Iranie, dramat nagrodzony nagrodą publiczności na Festiwalu Sundance w 2020 roku. Produkcja nosi tytuł Yalda, noc przebaczenia.

Obrazek w treści

Film Yalda, noc przebaczenia to przejmująca opowieść pokazująca rolę kobiety w krajach muzułmańskich. Film został doceniony na kilku festiwalach, a dziś będą mogli obejrzeć go także widzowie w polskiej telewizji. Dramat inspirowany nadawanym w latach 2007-2018 programem "Mah-e Asal".  O czym opowiada?

Yalda, noc przebaczenia – opis filmu 

Film Yalda, noc przebaczenia to dramat międzynarodowej produkcji, którego akcja rozgrywa się we współczesnym Iranie, a jego bohaterką jest dwudziestodwuletnia Maryam, która zupełnie przypadkiem zabija swojego męża. Za zabójstwo dużo starszego małżonka zostaje skazana na śmierć. Jedynym ratunkiem dla skazanej jest rodzina zabitego.

          Czytaj również: Co obejrzeć w telewizji w tym tygodniu? Najciekawsze emisje filmów od 29 listopada do 5 grudnia 2021 roku

Jego córka, trzydziestosiedmioletnia Mona, może wystąpić w programie prowadzonym na żywo, w reality show "Joy of Forgiveness" i publicznie ogłosić, że wybacza swojej macosze. Widzowie widzą na żywo jak błaga o życie, poznają jej życie i dzięki smsom mogą zagłosować czy zasługuje na życie czy na śmierć. 

Yalda, noc przebaczenia – obsada filmu

W filmie w obsadzie znaleźli się: Sadaf Asgari, Behnaz Jafari, Babak Karimi.

             Czytaj również: Yalda, noc przebaczenia, informacje o filmie - opis

Reżyserem i autorem scenariusza do filmu jest Massoud Bakhshi, który ma na swoim koncie takie filmy jak: W Teheranie nie rosną już granaty, Nasz perski dywan, Rodzina godna szacunku.

Yalda, noc przebaczenia – gdzie obejrzeć film

Film Yalda, noc przebaczenia to produkcja, która swoją premierę miała w 2020 roku, na kilku festiwalach. 

        Czytaj również: Światło nocy - tajemniczy tajwański serial dramatyczny w konwencji thrillera już na Netflix

Dziś wyemituje go także Telewizja Polska. Film będzie można obejrzeć w czwartek, 19 maja 2022 roku o godzinie 20:05, na TVP Kultura i TVP Kultura 2.

Powtórka w sobotę, 21 maja o godzinie 1:15, także na TVP Kultura. 

Yalda, noc przebaczenia - opinie o filmie

Film Yalda, noc przebaczenia to niezwykle przejmujący dramat obyczajowy. Film będzie wstrząsał widzami, pokazywał smutny los kobiet w krajach muzułmańskich. 

            Czytaj również: Bunt - nowy codzienny serial TVN. Emisja z początkiem przyszłego roku

Produkcja ma na swoi koncie nagrodę: SUNDANCE - Główna Nagroda Jury - Najlepszy dramat zagraniczny Massoud Bakhshi oraz TOFIFEST - ON AIR. Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych - Wyróżnienie Jury Massoud Bakhshi.

A także nominację do nagrody: WFF - Sekcja Odkrycia - Udział w sekcji Massoud Bakhshi.

Yalda, noc przebaczenia – książki

Film Yalda, noc przebaczenia to film bazujący na własnym scenariuszu. Oznacza to, że nie bazuje na książce. W zamian polecamy książkę o tytule Im szybciej idę, tym jestem mniejsza, której autorem jest Kjersti Annesdatter-Skomsvold.

Książkę "Im szybciej idę, tym jestem mniejsza" (Wydawnictwo Media Rodzina) można kupić taniej poniżej: 

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.