Znamy najlepsze blogi literackie 2015!

Data: 2015-10-27 11:44:09 Autor: Sławomir Krempa
News - Znamy najlepsze blogi literackie 2015!

Podczas zakończonych w niedzielę 19. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie poznaliśmy laureatów konkursu "Literacki Blog Roku" - autorów najciekawszych blogów o książkach oraz najlepszych blogów, w których publikowana jest twórczość literacka. Poznajcie ich bliżej. 

 

Najlepszy blog o książkach 2015

 

Nagrodę główną jury w kategorii blogów o książkach otrzymała Olga Kowalska - autorka bloga "Wielki Buk".

- Wielki Buk to blog i od niedawna również vlog literacki - to moje miejsce do pisania, do dzielenia się opowieściami, do książkowych zachwytów i nie tylko. W końcu: szukam tej nawspanialszej, tej mitycznej i legendarnej opowieści – WIELKIEGO Buka! - pisze o swoim blogu Olga Kowalska.

 

- To nagroda za niezwykle rzeczowe, wnikliwe, choć pisane przystępnym językiem recenzje. Za sporą regularność w prowadzeniu bloga, ale przede wszystkim za odkrywanie terenów do tej pory blogerom książkowym mało znanych poprzez publikowanie towarzyszącym recenzjom filmików. Co ważne: najczęściej filmy te nie są wyłącznie "mówioną" wersją recenzji opublikowanej na blogu, ale jej uzupełnieniem, rozszerzeniem - podkreśla Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu Granice.pl, w uzasadnieniu werdyktu. 

 

 

 

Najlepszy blog literacki 2015

 

Z kolei wśród blogów zawierających twórczość literacką prowadzących je osób za najciekawszy jurorzy uznali "100 sukienek" Rity Pater. 

- "100 sukienek" to blog trudny. Przede wszystkim dla mnie. To podróż wgłąb człowieka, dostrzeganie najbardziej niewygodnych mechanizmów, ciągłe wychodzenie poza strefę komfortu. To nieustanna praca nad charakterem, lekcja obserwacji, wyciągania wniosków. Nie polecam, ale zapraszam - mówi przewrotnie sama autorka. 

 

- Te pisane zwyczajnym językiem opowieści o codziennych wydarzeniach nie kokietują czytelnika nadmiarem literackich błyskotek, nie kuszą wielkim poczuciem humoru czy wyszukaną formą. Za to jak chyba żaden inny blog pozwalają zajrzeć głębiej, dalej, dostrzec więcej - czytamy w uzasadnieniu werdyktu. 

 

 

Wybór Internautów

 

Czytelnicy głosujący za pośrednictwem strony internetowej www.literackiblogroku.pl nagrodę główną przyznali blogowi Okruchy.pl Piotra Kasperczaka. 

 

- Blog Okruchy.pl to garść subiektywnych spostrzeżeń na temat literatury i kultury. Przybliżam w nim lektury spoza pierwszego obiegu i przywracam życie książkom zapomnianym przez czytelników. Opisuję niezwykłe historie utworów i ich twórców, odkurzam stare anegdoty o pisarzach. Szperam w antykwariatach w poszukiwaniu perełek literackich - mówi Kasperczak.

 

- Bardzo cieszy nas, że Czytelnicy swą nagrodę przyznali właśnie Piotrowi Kasperczakowi, który wyłamuje się z trendu recenzowania wyłącznie tytułów najnowszych i "najgorętszych", przypominając to, co wśród blogerów książkowych zapomniane. Bez wątpienia na Okruchy.pl nie tylko warto, ale wręcz trzeba zwrócić uwagę - komentuje Sławomir Krempa z serwisu Granice.pl

 

Wyróżnione blogi

 

Wyróżnienie wśród blogów literackich przypadło opowieści "On Her Majesty's Secret Service".

 

- To opowieść o kaczce, która od paru lat błąka się po Europie szukając kraju, w którym politycy mówią prawdę, urzędnicy głaszczą po głowie i pomagają wypełniać kwity, służba zdrowia działa bez zarzutu, szkolnictwo raduje serce, a społeczeństwo wstaje co rano emitując optymizm i promienne uśmiechy - opisuje blog jego autorka.

 

- Nie sposób nie uśmiechnąć się podczas lektury kolejnych wpisów. Dzieci zawsze wypadają wdzięcznie jako bohaterowie książek czy opowiadań. Ale Biskwit i Dynia po prostu otwierają zupełnie nową kartę w historii "opowieści rodzicielskich", godnie przejmując pałeczkę po - chociażby - przesławnych dzieciach państwa Talków.  

 

Wśród blogów o książkach wyróżniono - już po raz trzeci w historii konkursu - "Krytycznym Okiem" Jarosława Czechowicza.  

 

- Ponad 950 recenzji. Ponad 60 patronatów medialnych. Kilkanaście nowych recenzji w miesiącu. Blog od ośmiu lat w przestrzeni internetu - tak krótko zachęca do lektury jego autor. Równie krótkie jest uzasadnienie jury: 

- Wśród blogów krytycznoliterackich "Krytycznym Okiem" nieodmiennie nie ma sobie równych. 

 

Drugie wyróżnienie wśród blogów o książkach przyznano blogowi CzytamRecenzuje.pl Rafała Hetmana. 

 

- Blog CzytamRecenzuje.pl poświęcony jest literaturze faktu, choć można znaleźć na nim teksty na temat książek innych gatunków. Oprócz tego zajmuje się szeroko pojętym czytelnictwem, kulturą non-fiction i książkowym lifestylem. Blog we wrześniu 2015 roku zajął III miejsce w rankingu najlepszych blogów książkowych w Polsce - mówi Rafał Hetman.

 

- Nie dla recenzji warto czytać tego bloga - a może raczej: nie przede wszystkim dla recenzji. Rafał Hetman komentuje życie literackie, pisze o książkach w kontekście ważnych wydarzeń społecznych, relacjonuje spotkania i dyskusje literackie. I w tej kategorii obecnie w blogosferze nie ma sobie równych. 

 

Trzecie wyróżnienie trafiło do Anny Dutki, prowadzącej bloga recenzentka.blox.pl

 

- To blog publicystyczno-recenzencki z mocnym akcentem na literaturę skandynawską. Informuję o ciekawych wydarzeniach literackich, zaglądam za kulisy najważniejszych festiwali. Piszę o życiu literackim w Polsce i w Szwecji. Rozmawiam o książkach, włączam się w debaty literackie i je wywołuję - podkreśla autorka. 

 

- Rzeczywiście, w przypadku blogu Anny Dutki ważny jest wpływ, jaki jego autorka wywiera na całą blogosferę. Bywa, że mówi rzeczy mało popularne. Bywa, że bezpardonowo uderza w "święte krowy" literackiego światka. Ale przede wszystkim autorka ukazuje wydarzenia czy zjawiska literackie w szerszym kontekście, uprawiając często gatunek przypominający nieco blogową wersję eseistyki. Anna Dutka nie boi się też korzystać z dobrych źródeł i wskazywać je w linkach pod własnymi tekstami. To znakomita praktyka, której jak ognia unikają wszyscy prowadzący duże portale internetowe. 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.