Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg

Jerzy Vetulani - wybitny, lubiany, kontrowersyjny neurobiolog. Autor/współautor wielu fascynujących książek. Do dziś jego wykłady i książki cieszą się sporym zainteresowaniem.
Maria Mazurek - dziennikarka, współautorka książek, laureatka nagród literackich i dziennikarskich.

"Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg." to książka składająca się z XV rozdziałów przedstawionych w formie bardzo swobodnej, naturalniej, może nawet przyjacielskiej rozmowy.
Książka w niezwykle przystępny sposób wyjaśnia m.in.:
- konsekwencje zdrowotne stresu oraz sposoby walki z nim,
- dlaczego tak bardzo lubimy jeść (a nawet się opychać),
- jak głodówka wpływa na długość życia,
- czy pornografia faktycznie jest szkodliwa,
- co to takiego jest hipokamp, do czego on służy, u kogo będzie ta struktura większa i dlaczego,
- dlaczego czerwone wino jest zdrowsze i co jest tego powodem,
- dlaczego ludzie popełniają samobójstwa i czy w świecie zwierząt samobójstwa również się zdarzają,
- czy testy IQ są miarodajne,
- co jeść, albo czego nie jeść, żeby być mądrzejszym,
- co sen ma wspólnego z torturami.
Można znaleźć również odpowiedzi na pytania dotyczące naszych emocji, właściwości marihuany leczniczej, starzenia (oraz tego, czy da się mu zapobiec), a nawet tego, kiedy na Ziemi pojawił się mózg.
To tylko garstka z poruszanych tematów. Odpowiedzi czasem potrafią zaskoczyć. Same pytania zresztą także. Książka niejednokrotnie skłania do refleksji.
Co do kontrowersyjności to nawet się zastanawiałam czy to czasem nie jest neurobiologiczny trik...

Rzadko kiedy coś zaznaczam w książkach, ale mój egzemplarz zawiera kilkadziesiąt poprzyklejanych karteczek, bo ciągle znajdywałam coś ciekawego, zaskakującego. Nie zdarza mi się również czytać powtórnie książek, ale coś czuję, że tym razem będę skłonna zmienić swoją zasadę.
Znalazłam pewien bardzo poważny minus - książka jest zdecydowanie za krótka!!! Czuję niedosyt. W związku z powyższym zaopatrzyłam się jeszcze w inne pozycje autorów.
Dla kogo książka?
Chyba dla każdego.