Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg

Gdyby ludzki mózg był tak prosty, że moglibyśmy go zrozumieć, bylibyśmy tak głupi, że nie zrozumielibyśmy go i tak. Gdzie tkwi dobro człowieka, a gdzie zło? Co odróżnia nas od zwierząt? Po co nam emocje? Czy normy etyczne u polityków są zaniżone? Czy pornografia rzeczywiście szkodzi? Co dzieje się w mózgu seksoholików? Czy marihuana ma właściwości lecznicze? Czemu tak lubimy jeść, a nawet się opychać? Czy starzenie się jest nie do uniknięcia? Czy w mózgu znajdziemy kiedyś odpowiedź na pytanie, czy Bóg istnieje? Wybitny neurobiolog Jerzy Vetulani w rozmowie z Marią Mazurek opowiada o tajemnicach skomplikowanego i wciąż nie do końca poznanego organu: ludzkiego mózgu. Podejmuje niełatwe i często kontrowersyjne kwestie, takie jak: narkotyki i uzależnienia, płeć mózgu, neurobiologia polityki i religii. Wyjaśnia działanie naszego wewnętrznego kompasu, zastanawia się nad rolą sztuki w kształtowaniu mózgu, mówi o konsekwencjach zdrowotnych stresu i metodach walki z nim, a także o wielu innych zjawiskach.

Informacje dodatkowe o Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg:

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2015-03-09
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-7705-795-7

Kup książkę Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg

Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg - opinie o książce

Jerzy Vetulani - wybitny, lubiany, kontrowersyjny neurobiolog. Autor/współautor wielu fascynujących książek. Do dziś jego wykłady i książki cieszą się sporym zainteresowaniem.
Maria Mazurek - dziennikarka, współautorka książek, laureatka nagród literackich i dziennikarskich.

"Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg." to książka składająca się z XV rozdziałów przedstawionych w formie bardzo swobodnej, naturalniej, może nawet przyjacielskiej rozmowy.
Książka w niezwykle przystępny sposób wyjaśnia m.in.:
- konsekwencje zdrowotne stresu oraz sposoby walki z nim,
- dlaczego tak bardzo lubimy jeść (a nawet się opychać),
- jak głodówka wpływa na długość życia,
- czy pornografia faktycznie jest szkodliwa,
- co to takiego jest hipokamp, do czego on służy, u kogo będzie ta struktura większa i dlaczego,
- dlaczego czerwone wino jest zdrowsze i co jest tego powodem,
- dlaczego ludzie popełniają samobójstwa i czy w świecie zwierząt samobójstwa również się zdarzają,
- czy testy IQ są miarodajne,
- co jeść, albo czego nie jeść, żeby być mądrzejszym,
- co sen ma wspólnego z torturami.
Można znaleźć również odpowiedzi na pytania dotyczące naszych emocji, właściwości marihuany leczniczej, starzenia (oraz tego, czy da się mu zapobiec), a nawet tego, kiedy na Ziemi pojawił się mózg.
To tylko garstka z poruszanych tematów. Odpowiedzi czasem potrafią zaskoczyć. Same pytania zresztą także. Książka niejednokrotnie skłania do refleksji.
Co do kontrowersyjności to nawet się zastanawiałam czy to czasem nie jest neurobiologiczny trik...

Rzadko kiedy coś zaznaczam w książkach, ale mój egzemplarz zawiera kilkadziesiąt poprzyklejanych karteczek, bo ciągle znajdywałam coś ciekawego, zaskakującego. Nie zdarza mi się również czytać powtórnie książek, ale coś czuję, że tym razem będę skłonna zmienić swoją zasadę.
Znalazłam pewien bardzo poważny minus - książka jest zdecydowanie za krótka!!! Czuję niedosyt. W związku z powyższym zaopatrzyłam się jeszcze w inne pozycje autorów.
Dla kogo książka?
Chyba dla każdego.

Sporo ciekawostek i żywy język.
Ale profesor często powiela mity, np. o tym, że mężczyźni mają lepszą orientację w przestrzeni. Niekiedy opinie profesora przedstawiane są jako fakty. Zdarza się, że omawiane zagadnienia są obecnie inaczej interpretowane, bo są nowsze badania (dane). Brakuje bibliografii, odnośników do publikacji, które potwierdzałyby rzucane lekko fakty.

Avatar użytkownika - poszukujaca
poszukujaca
Przeczytane:2017-02-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2017,
Kontrowersyjny profesor PAN
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2015-11-07, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Lektura bardzo ciekawa i pouczająca, aczkolwiek wypowiedzi pana V. jak na mój gust momentami zbyt dosadne i jednowymiarowe, wręcz grzmiące, zwłaszcza te, które dotyczyły kwestii zapalnych i trudnych, takich jak legalizacja marihuany, testowanie kosmetyków na zwierzętach czy różne akcje podejmowane przez ekologów. Nikt nie ma monopolu na prawdę, więc czasem warto zrezygnować z mentorskiego, nieznoszącego sprzeciwu tonu i zachować bardziej otwarty umysł. Cieszę się, że trafiłam na ten wartościowy i zajmujący wywiad - wieloma ciekawostkami wyczytanymi z tej rozmowy podzieliłam się ze znajomymi.
Avatar użytkownika - IzaaK
IzaaK