Czarny wygon. S³oneczna Dolina

Tom 1 cyklu Czarny Wygon
Ocena: 5.17 (30 g³osów)

S³oneczna Dolina to pierwszy tom sagi Czarny Wygon autorstwa Stefana Dardy. W przeciwieñstwie do do¶æ radosnego tytu³u (wszak s³owo s³oneczny kojarzy siê ze szczê¶ciem) otrzymujemy kawa³ dobrego horroru. Najlepsz± recenzj± bêdzie, je¶li powiem, ¿e noc± zaraz po przeczytaniu ksi±¿ki mia³am urojenia w postaci ma³ej dziewczynki w czerwonej sukieneczce stoj±cej tu¿ za moimi plecami. Uciek³am pod ko³drê szybciej ni¿ ludzie wbiegaj±cy do Lidla po crocsy.

Zainteresowani? To zapraszam! :)

Historia opowiadana jest z dwóch perspektyw. Pierwsza dotyczy poniek±d g³ównego bohatera, Witolda Uchmana, piêædziesiêcioletniego dziennikarza z Warszawy, który po otrzymaniu dziwnego e-maila jedzie na spotkanie a¿ do Guciowa (wioska w pobli¿u Zwierzyñca) z Krzysztofem Piaseckim. Piasecki wciska mu w d³onie brulion opisuj±cy losy przyjaciela, ka¿e na siebie uwa¿aæ, bo podobno grozi mu niebezpieczeñstwo, po czym odje¿d¿a z miejsca spotkania. Z pocz±tku Witold nie podchodzi zbyt entuzjastycznie do sprawy, ale kiedy zaczyna czytaæ brulion, powoli zmienia zdanie.

I tu otrzymujemy drug± perspektywê. Mieszkañcy nieistniej±cej/zapomnianej Starzyzny walcz± z kl±tw±, która po pewnych sekretnych i tragicznych wydarzeniach ogarnê³a ca³± wioskê. Trze¶niowski, so³tys, w Wielki Pi±tek postanawia przej¶æ siê po okolicy, wbrew panuj±cym regu³om. Wtedy te¿ wpada w lesie na m³odego ch³opaka, który wygl±da i gada, jakby by³ z innego ¶wiata. Rafa³ Gielmuda, bo tak mu na imiê, zamierza³ jedynie odpocz±æ przed dalsz± drog±, przespaæ siê w samochodzie na poboczu, by nie zasn±æ w trakcie jazdy i nie spowodowaæ wypadku. Rafa³ nawet nie zdaje sobie sprawy, w jakie szambo wpad³. Noc± po Starzy¼nie chodz± upiory - ich jedynym celem jest nak³onienie kolejnych mieszkañców do samobójstwa.

A w miêdzyczasie spotykamy siê z prawie dwumetrowym karkiem siej±cym postrach w¶ród okolicznych wiosek oraz z g³owami psów wlatuj±cymi przez okna...

S³oneczna Dolina to powie¶æ, która przeplata ze sob± tajemnicê z du¿± doz± grozy. Autor ¶wietnie operuje jêzykiem, co w niektórych momentach wywo³uje dreszcze i gêsi± skórkê. W ksi±¿ce spotykamy siê z brutalnymi wydarzeniami, ze ¶mierci±, z upiorami, mordercami czy ma³± dziewczynk± z go³ymi bia³kami bez têczówek - do¶æ przera¿aj±c±, by wystraszyæ dwudziestopiêciolatkê (tak, mowa o mnie).

Ponad trzy czwarte ksi±¿ki trwa³am w niepewno¶ci, nie mog±c doczekaæ siê zakoñczenia. Marzy³am, by poznaæ prawdê, by móc zespoliæ wiêkszo¶æ w±tków w ca³o¶æ. Ostatnie fragmenty to by³a istna magia - lepszej koñcówki nie mog³am przewidzieæ. I choæ niektóre w±tki faktycznie zosta³y wyja¶nione, tak inne zrodzi³y tylko wiêcej pytañ, na które odpowiedzi zamierzam odnale¼æ w drugim tomie.

Narracja p³ynê³a niespiesznie, co uwa¿am za ogromny plus, bo wprowadza³a fenomenalny klimat. W chwilach grozy przy¶piesza³a, a kolejne zdania po prostu po¿era³am wzrokiem. Serio. Ju¿ dawno ksi±¿ka nie wci±gnê³a mnie tak mocno w swoj± fabu³ê. Poza emocjonalno¶ci± S³onecznej Doliny ¶wietnie zaprezentowali siê równie¿ bohaterowie. Mieszkañcy Starzyzny ¿yli w latach piêædziesi±tych dwudziestego wieku, a ich codzienno¶æ zosta³a przedstawiona naprawdê wiarygodnie. Szczególnie gwara i typowe dla tamtych czasów s³owa finezyjnie urozmaica³y ksi±¿kê i dodawa³y du¿o smaczku.

Czarny Wygon. S³oneczna Dolina polecam osobom uwielbiaj±cym bawiæ siê emocjami, bo mo¿na tu odnale¼æ strach, ciekawo¶æ, niepokoj±c± niepewno¶æ, wzruszenie, smutek, a chwilami i niewielkie  szczê¶cie. Je¶li lubicie spójn± fabu³ê, oryginalny temat, trochê brutalno¶ci i tajemnice zapomnianych wiosek, to ksi±¿ka jest dla Was. Tylko uwa¿ajcie! Bo jak wpadniecie w wir wydarzeñ, ciê¿ko bêdzie siê wydostaæ!

Informacje dodatkowe o Czarny wygon. S³oneczna Dolina:

wiêcej
Zobacz opinie o ksi±¿ce Czarny wygon. S³oneczna Dolina

Kup ksi±¿kê Czarny wygon. S³oneczna Dolina

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Inne ksi±¿ki autora
Bisy
Stefan Darda0
Ok³adka ksi±zki - Bisy

Trzecia czê¶æ cyklu powie¶ciowego o przeklêtej wiosce na Roztoczu, nominowanego do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2010. D³ugo oczekiwane „Bisy”...

Zabij mnie, tato
Stefan Darda0
Ok³adka ksi±zki - Zabij mnie, tato

Rok 2015, centralna Polska. Trzynastoletnia Wiktoria wraz z dwiema m³odszymi siostrami wraca ze szko³y. Dwie¶cie metrów od domu spotyka znajomych...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Andrzej Ziemiañski ;