Doberman

"Doberman"Jacek Piekiełko
Jest rok 1996, Rosja,w rzece zostaje znaleziony fragment dziecięcych zwłok. Podczas dalszych poszukiwań i przeszukania terenu, zostają odnalezione kolejne części ciał. Nie jednego, a kilkorga dzieci,dziewczynki i chłopcy w wieku od 9-14 lat. Mieszkańcy Nowokuźmuńska, boją się o siebie i swoje dzieci,bo przecież to seryjny morderca, Syberyjski Rozpruwacz, bestia ,rzeźnik bo takie przydomki zyskał na ulicach.
Poznajemy chłopca maltretowanego przez ojca, a rozpieszczonego przez matkę. Który zaczynał od psikusów, żartów które potrafiły być okrutne. Matka zabiera go do Nowokuźmuńska po tym, gdy dyrektor szkoły postanawia go umieścić w szkole specjalnej (odpowiednik naszych poprawczaków), nie zgadza się z tą decyzją i zabiera go by miał czystą kartę i nikt go nie oceniał. Bezgranicznie ubóstwia i rozpieszcza syna; gdyby była bardziej ostra i krytycznie na niego patrzyła, czy stałby się tym kim się stał? Kto był bardziej chory psychicznie ,syn czy matka? Trudno mi na te pytania odpowiedzieć. Moim zdaniem obydwoje powinni znaleźć odpowiednie miejsce w piekle, jeśli takowe istnieje.
Jacek Piekiełko rewelacyjnie łączy fakty dotyczące mordercy o którym chce zapomnieć Rosja z literacką fikcją, co razem stanowi bardzo dobrą powieść, którą mimo drastycznych, wręcz makabrycznych obrazów, czyta się bardzo dobrze, wręcz jednym tchem.
Autor nie stara się wytłumaczyć ani wybielić Aleksandra Spasiwcewa, chce go zrozumieć, ale zrozumienie szaleńca jest trudne. Opisuje jego życie od dzieciństwa po ujęcie przez policję,pomaga w tym pamiętnik który prowadził sprawca, dzięki temu możemy w tym wszystkim uczestniczyć.
To powieść która wgniata w fotel i nie chce opuścić głowy, jest jednocześnie okrutna i nieprawdopodobna,mimo że znany od samego początku jest fakt, że jest to o prawdziwych wydarzeniach. To dlatego między innymi tak trudno w to wszystko uwierzyć a potem zapomnieć.
Polecam

Kup książkę Doberman

Czerwoniec
Jacek Piekiełko0
Okładka ksiązki - Czerwoniec

Poznaj historię ostatniego bandyty ZSRR, wychowanego przez zakłady karne. Człowieka, który w całym dorosłym życiu tylko siedemnaście miesięcy spędził na...

Biały słoń
Jacek Piekiełko 0
Okładka ksiązki - Biały słoń

W Katowicach dochodzi do koszmarnego morderstwa mieszkańca Ukrainy. Miejsce zbrodni przypomina słynny obraz Rembrandta "Lekcja anatomii doktora Tulpa"...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz