Duchowa prostota. Jak mieć więcej, mając mniej

Jeśli kiedyś czułaś, że masz serdecznie dość bycia spłukaną, zestresowaną, przepracowaną i walczysz z wiecznymi zaległościami, prowadzenie prostszego życia może zapewnić ci większe poczucie sensu i celu. Bóle głowy, niepokój, depresja czy ogólne poczucie przytłoczenia często są wynikiem ,,nadmiaru" w naszym życiu.

Courtney Carver to publicystka i blogerka, autorka wielu publikacji zgodnych z koncepcją zero waste. Prowadzony przez nią od 2010 roku blog Be More With Less na temat minimalizmu jest jednym z najpopularniejszych na świecie w tej kategorii. W 2010 zdiagnozowano u niej stwardnienie rozsiane – nieuleczalną chorobę, która zagroziła jej aktywnemu stylowi życia.

Autorka żyła jak wiele kobiet i nie słyszała sygnałów wysyłanych przez ciało, serce i duszę. Dzień w dzień działała jak automat, aby sprostać kolejnym wymaganiom. Żyła przez siedem lat z człowiekiem, który nie potrafił jej kochać. Były przykre słowa, wyzwiska, alkoholizm, brak zaufania, poczucie klęski, kłamstwa i trwonienie pieniędzy. Courtney nie chciała być przez cały czas smutna, bać się i zamartwiać się o wszystko. Wiedziała, że chce czegoś więcej od życia – dla siebie i córki. Pragnęła więcej miłości, porozumienia, śmiechu i przygód. Rozwiodła się z mężem, a po sześciu latach odnalazła bratnią duszę – Marka i wyszła za niego za mąż. Rok po ślubie zawisło nad nimi widmo stwardnienia rozsianego. Po początkowym szoku związanym z diagnozą Courtney zaczęła układać swoje życie na nowo. Zrozumiała, że wypełnianie każdej chwili dnia krzątaniną i dążeniem do posiadania kolejnych przedmiotów doprowadziło ją – w uproszczeniu – do choroby. Jej organizm odrzucił tryb życia, jaki prowadziła. Więcej pracowała, więcej posiadała, więcej robiła i usiłowała wszystkim udowodnić, że jest kimś „więcej". To wszystko wyczerpało ją i zniszczyło jej organizm. Intensywny styl życia nie wywołał choroby, ale zaostrzył jej objawy i przyczynił się do nawrotów. Stres potęgował problemy i po diagnozie nagle stało się jasne, że musi wyzbyć się fizycznego i psychicznego bałaganu.

Według autorki duchowa prostota to nie nagłe przebudzenie ani ,,magiczny" moment, ale wewnętrzna szczerość na temat tego, co w życiu jest dla nas najważniejsze, co odpowiada naszemu sercu i duszy. Courtney wsłuchiwała się w siebie i zaufała odpowiedziom, jakie płynęły z jej duszy. Drobnymi krokami dążyła do prostoty. Stopniowo zaczęła dostrzegać, że prostota pozwala zastąpić strach nadzieją i stała się zdrowsza oraz szczęśliwsza. Chociaż radykalnie uprościła swoje życie, łagodnie wprowadzała zmiany w czterech sferach swojego życia: zdrowiu, czasie, przestrzeni i miłości. W kolejnych rozdziałach książki opisuje te małe kroki i historie, które doprowadziły ją do wielkiej zmiany życia. Opowiada, jak wróciła do zdrowia i miłości. Na końcu każdego rozdziału zawarła zestaw pytań skłaniających Czytelnika do uważnego wsłuchania się we własne serce i duszę oraz listę małych kroków, przybliżających do duchowej prostoty.

,Duchowa prostota. Jak mieć więcej, mając mniej to niezwykły poradnik o tym, jak żyć w zgodzie z koncepcją zero waste na poziomie fizycznym i mentalnym. Autorka opowiada o życiowych zmianach, do których doprowadziło zdiagnozowanie u niej stwardnienia rozsianego. Courtney Carver chciała dobrze żyć z SM i celowo zmniejszyła tempo swojego życia. Postawiła na spokój, rozwój, zdrowie, rodzinę i miłość. Swoimi przemyśleniami i radami płynącymi prosto z serca dzieli się z ludźmi na całym świecie i pokazuje, co jest w życiu najważniejsze. Nie ma uniwersalnego rozwiązania, które doprowadzi do uproszczenia życia, ale historia Courtney Carver inspiruje do tego, aby mieć mniej i zyskać więcej.

Informacje dodatkowe o Duchowa prostota. Jak mieć więcej, mając mniej:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2019-05-15
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: Soulful Simplicity: How Living with Less Can Lead to So Much More
Dodał/a opinię: jeke5

Tagi: bóg Utrzymanie domu

Zobacz opinie o książce Duchowa prostota. Jak mieć więcej, mając mniej

Kup książkę Duchowa prostota. Jak mieć więcej, mając mniej