"Czas milczenia"
W końcu doczekałam się drugiego tomu! Za to teraz czekam na trzeci i mam nadzieję, że nie będę musiała długo czekać 🙏🏻. Pokochałam tę serię od pierwszego rozdziału i coś czuję, że nigdy mi się nie znudzi.
Książka została napisana z dwóch perspektyw: Celiny, córki hrabiego Sosnowskiego, oraz Alicji Zdanieckiej skazanej na zesłanie do Tobolska.
Do rodzinnego miasta wraca Celina, zmuszona przerwać naukę na pensji, z powodu niedawnego zamachu na cara Aleksandra II. Robi to z ogromnym żalem.
Niespodziewanie w domu Sosnowskich pojawiają się Moskale i zostawiają u nich swojego rannego kompana. Wiedzą, że muszą poruszyć niebo i ziemię, by pomóc mu wyzdrowieć, w przeciwnym razie grozi im śmierć. Jednocześnie muszą utrzymywać rannego w tajemnicy, by nie zostać wykluczonym przez rodaków.
Alicja Zdaniecka pod naciskiem bratowej postanawia wziąć na siebie odpowiedzialność za czyny popełnione przez brata. Nie spodziewa się jednak, że zostanie skazana na pięć długich lat pracy w Tobolsku na Syberii, z dożywotnim zakazem powrotu do ojczyzny. Odbywa bardzo trudną podróż, najpierw zatłoczonym pociągiem, w chłodzie, głodzie i brudzie, później pieszo w siarczystym mrozie, pośród olbrzymich zasp śniegu, podczas której niemal traci życie.
Na miejscu zaprzyjaźnia się z mamą małego Józia, Krystyną, która będzie dla niej bezcennym wsparciem.
*
Jest to pełna napięcia powieść podkreślająca niezwykłą siłę kobiet, które są w stanie znaleźć rozwiązanie niemal każdej sytuacji, nawet tej bez grama nadziei.
Zarówno Celina, jak i Alicja zostają postawione niemal pod ścianą, zmuszone do podjęcia okropnie trudnych decyzji, gdzie główną rolę odgrywają uczucia.
Joanna stworzyła kolejne dzieło osadzone w niezwykle intrygujących czasach, wzbogacając o autentyczne historyczne wydarzenia. Tworząc realistycznych bohaterów sprawiła, że czytelnik jeszcze mocniej przeżywa opisane wydarzenia, czując je niemal na własnej skórze.
Jestem szczerze zachwycona bogatym słownictwem autorki, ogromną wiedzą oraz talentem do tworzenia historii, którymi się żyje. W trakcie zastoju czytelniczego przeczytałam tę książkę w jeden dzień, a to już coś znaczy!
Must read!
Bardzo polecam!
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2026-06-09
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 320
Dodał/a opinię:
_read_andzia_
Rodzina Stawińskich w obliczu nowych problemów. Stawińscy próbują dostosować się do powojennej rzeczywistości, ale wciąż oddalają się od siebie. Powrót...
Przypadek, który sprawił, że wszyscy się uśmiechnęli. Paulina, mama pięcioletniej Laury i sumienna pracownica korporacji, nie podejrzewała, że te święta...