Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza

Tom 1 cyklu Enola Holmes

Czy książka dla dzieci nie może być również dla dorosłych? Przecież my też kiedyś byliśmy dziećmi i takie czytaliśmy. Ja bardzo lubię przygarniać takie książki bo myślami wracam właśnie do młodzieńczych lat w których je czytałam, i tym razem padło na przygody pewnej energicznej dziewczynki.
Enola Holmes to młodsza siostra znanego detektywa Sherlocka Holmesa, kiedy znika jej mama jest zmuszona wezwać jego oraz swojego drugiego brata Mycrofta, żeby pomogli jej ją odszukać. Kiedy przybywają na miejsce Mycroft który jest właścicielem posiadłości oraz prawnym opiekunem Enoli jest przerażony tym co widzi, nie mają służących, dom jest w opłakanym stanie a dziewczynka nie jest wychowywana na młodą damę. Kiedy mężczyzna postanawia wysłać Enole na pensje ta zaczyna rozumieć dlaczego jej mama uciekła, postanawia uciec również i odszukać swoją mamę.
Książka przypadła mi od razu do gustu, taka fajna opowiastka na jedno popołudnie, i chociaż moim zdaniem przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży to mi również miło się ją czytało.
Enola jest bardzo bystrą dziewczynką, podziwia swoich braci którzy mieszkają w Londynie i im tego zazdrości, jej pogląd zmienia się wtedy kiedy poznaje ich a oni okazują się zapatrzonymi w siebie egoistami, nie interesuje ich młodsza siostra ani ich własna matka. Londyn też nie okazuje się jak ze snu, biedacy, żebracy i złodzieje aż dziw że udało jej tam się przetrwać. Pomimo tego że sama ma zmartwienia na głowie zajmuje się sprawą zaginionego markiza i mu pomaga, rozwiązując przy tym niejedną zagadkę.
Moim zdaniem jest to bardzo fajna, pouczająca książka dla dzieci, warto pokazywać dziecku że nie wszystko jest takie jak sobie wyobrażamy, że osoby które podziwiamy wcale na ten podziw nie zasługują a osoby które są z nami na co dzień mogą skrywać tajemnice.
Tych którzy są spragnieni poznać więcej przygód Enoli zapraszam do przeczytania części drugiej, ja przeczytam na pewno. Książkę odebrałam za punkty z portalu Czytam Pierwszy.

Informacje dodatkowe o Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza:

Kup książkę Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza

Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej
Nancy Springer 0
Okładka ksiązki - Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej

Finałowy tom serii o przygodach Enoli Holmes! Gdzie jest księżna del Campo? Kolejna sprawa młodej detektywki wymaga od niej nie lada sprytu, wyjątkowych...

Enola Holmes. Sprawa znaku mangusty
Nancy Springer0
Okładka ksiązki - Enola Holmes. Sprawa znaku mangusty

Ostatni tom dziewięcioczęściowej serii o słynnej detektywce Enoli Holmes poleca Anna sierakowska – Literackie Serce. Dwie świetne ekranizacje przygód...